Přejít na obsah Přejít na navigaci

DLUŽNÍKŮM POMŮŽE MILOSTIVÉ LÉTO

Začalo milostivé léto, tříměsíční oddlužovací akce je jedinečnou šancí pro lidi, kteří se chtějí vypořádat s dluhy u veřejné správy  (například vůči městům). Obrátit se mohou například na Občanskou poradnu v Ústí nad Orlicí, jejíž zprávu uveřejňujeme.
 

Milostivé léto – příležitost zbavit se výhodně některých exekucí

V období od 28. 10. 2021 do 28. 1. 2022 bude probíhat tzv. milostivé léto. Jde o jedinečnou šanci pro lidi, kteří mají nařízenou exekuci pro veřejnoprávní dluh. Pokud v daném období dobrovolně uhradí původní dlužnou částku a poplatek 908 Kč exekutorovi, bude jim odpuštěno veškeré příslušenství dluhu (úroky, penále, soudní poplatky atd.) a exekuce bude jednou provždy zastavena. Milostivé léto se týká pouze dluhů u veřejnoprávních subjektů jako je stát, obec, zdravotní pojišťovny, dopravní podniky, ČEZ, Český rozhlas, Česká televize a další.

Není pro dlužníky, kteří jsou v insolvenčním řízení. Chcete-li nabídky využít, je nejprve nutné zjistit, kolik zbývá zaplatit na původní dluh. Pozor, dříve vymožené peníze mohl exekutor započíst na příslušenství dluhu (např. na úroky), jistina tak může být i po letech stále stejná jako na začátku. Přesnou částku Vám sdělí exekutor.

Následně je třeba v uvedeném období uhradit dlužnou jistinu a poplatek 908 Kč na účet exekutora a oznámit nejlépe doporučeným dopisem, že dlužník využívá milostivého léta a vyzývá exekutora, aby postupoval dle z. č. 286/2021 Sb., část 2, čl.IV, bodu 25 a exekuci zastavil.

Pokud Vás tato nabídka zaujala a máte zájem o bližší informace, obraťte se na Občanskou poradnu Ústí nad Orlicí, tel.: 734 281 415, poradna@uo.hk.caritas.cz.

Obrázek