Přejít na obsah

Wolkerovo údolí

uprostřed údolí najdeme informační tabule, na kterých se lze dočíst, jaké zde rostou rostliny a žijí živočichové, dále altánky, rybníček a dětské hřiště.  Údolí představuje komplex vlhkých a sušších svahových luk a několika mokřadů nacházejících se v erozí vytvořeném údolí s protékajícím potokem. Nachází se mezi sídlišti Štěpnice a Dukla. Údolí je od náměstí vzdáleno cca 1 km (po žluté turistické značce). Na místo lze dojet i autem.

ul. Wolkerova, + 420 465 514 271, www.mojeorlickehory.cz

 

Sportovní areál a vodácké tábořiště Cakle

se nachází na břehu řeky Tichá Orlice v bezprostřední blízkosti cyklostezky do Letohradu. K dispozici máte beach volejbalové hřiště, horolezeckou stěnu, dětské hřiště, střelbu z luků, sjíždění řeky, půjčovnu kol, lodí, vodáckého vybavení, turistických a horolezeckých potřeb, sociální zařízení, úschovnu zavazadel, občerstvení. Můžete si zde postavit svůj stan nebo se ubytovat v turistické ubytovně. Tábořiště  je od náměstí vzdáleno cca 2-3 km (po žluté nebo modré turistické značce). Na místo lze dojet i autem

Staré Oldřichovice 134, + 420 604 644 418, www.cakle.cz

 

Andrlův chlum

Rozhledna na Andrlově chlumu „Stříbrná krasavice“  

současná rozhledna pochází z roku 1996 a měří 50 m. K vyhlídkové plošině ve výšce 35 m vede 183 schodů. Z příznivého počasí můžete dohlédnout na vrcholky Orlických hor, Krkonoš i Jeseníků. Přístupná je celoročně  (klíče jsou případně k dispozici v přilehlé restauraci). Vedle rozhledny je restaurace Chata Hvězda s dětským koutkem, venkovní terasou a dětským hřištěm. Lze k ní dojet autem, na kole nebo dojít pěšky. Rozhledna je od náměstí vzdálena cca 5 km.

1. trasa - po zelené turistické značce Křížovou cestou se 14 kapličkami kolem nově opraveného vodojemu. V části nad kapličkami čeká na malé i velké socha krokodýla Chňapíka. 

2. trasa - po modré turistické značce  Řehořovým dolem kolem Poustevníkovy studánky. V Řehořově dole naleznete příjemné posezení, na proti němuž je umístěn maskot městských lesů socha trpaslíka Andrláčka. Další posezení můžete využít U Starého Oustí a následně U Zabitého. Odsud pokračuje zelená turistická značka až na Andrlův chlum.

3. trasa – z Andrlova chlumu po žluté turistické značce Vlčím dolem kolem Vicenovy a Vlčí studánky. Po cestě narazíte na sochu sovy Kokuly a vyjdete v okrajové části Kerhartice.

Andrlův chlum 18, + 420 465 514 271, www.chata-hvezda.cz

 

Křížová cesta

původní křížová cesta byla vybudována v letech 1753 – 1755 při staré cestě do Litomyšle z iniciativy tkalce Augustina Andrese. Nová křížová cesta byla postavena v letech 1852 – 1853 a tvoří ji 14 kapliček. Všechny byly obnoveny roku 1994. www.ustinadorlici.cz

 

Orientační běh na Andrlově chlumu - Areál pevných kontrol  

areál s dvaceti kontrolami najdete v lesním prostoru Andrlova chlumu. Mapy se zakreslenými kontrolami jsou k dispozici v Informačním centru města Ústí nad Orlicí nebo na Chatě Hvězdě.

+ 420 604 288 976, www.kobusti.cz