Přejít na obsah

Park u Kostela Nanebevzetí Panny Marie

Park je realizací projektu Revitalizace centra městské památkové zóny. Respektuje původní místo, zároveň umožňuje průchod a vytváří prostor k meditaci nebo odpočinku v samém centru města a propojuje náměstí s Roškotovým divadlem. Srdcem parku je bývalá márnice přebudovaná na Meditační kapli sv. Jana Pavla II., která je zasvěcena nenarozeným dětem.


Wolkerovo údolí

uprostřed údolí najdeme informační tabule, na kterých se lze dočíst, jaké zde rostou rostliny a žijí živočichové, dále altánky, rybníček a dětské hřiště.  Údolí představuje komplex vlhkých a sušších svahových luk a několika mokřadů nacházejících se v erozí vytvořeném údolí s protékajícím potokem. Nachází se mezi sídlišti Štěpnice a Dukla. Údolí je od náměstí vzdáleno cca 1 km (po žluté turistické značce). Na místo lze dojet i autem.


Sportovní areál a vodácké tábořiště Cakle

se nachází na břehu řeky Tichá Orlice v bezprostřední blízkosti cyklostezky do Letohradu. K dispozici máte beach volejbalové hřiště, horolezeckou stěnu, dětské hřiště, střelbu z luků, sjíždění řeky, půjčovnu kol, lodí, vodáckého vybavení, turistických a horolezeckých potřeb, sociální zařízení, úschovnu zavazadel, občerstvení. Můžete si zde postavit svůj stan nebo se ubytovat v turistické ubytovně. Tábořiště  je od náměstí vzdáleno cca 2-3 km (po žluté nebo modré turistické značce). Na místo lze dojet i autem

Staré Oldřichovice 134, + 420 604 644 418, www.cakle.cz


Andrlův chlum

Rozhledna na Andrlově chlumu „Stříbrná krasavice“  

současná rozhledna pochází z roku 1996 a měří 50 m. K vyhlídkové plošině ve výšce 35 m vede 183 schodů. Z příznivého počasí můžete dohlédnout na vrcholky Orlických hor, Krkonoš i Jeseníků. Přístupná je celoročně  (klíče jsou případně k dispozici v přilehlé restauraci). Vedle rozhledny je restaurace Chata Hvězda s dětským koutkem, venkovní terasou a dětským hřištěm. Lze k ní dojet autem, na kole nebo dojít pěšky. Rozhledna je od náměstí vzdálena cca 5 km.

1. trasa - po zelené turistické značce Křížovou cestou se 14 kapličkami kolem nově opraveného vodojemu. V části nad kapličkami čeká na malé i velké socha krokodýla Chňapíka. 

2. trasa - po modré turistické značce  Řehořovým dolem kolem Poustevníkovy studánky. V Řehořově dole naleznete příjemné posezení, na proti němuž je umístěn maskot městských lesů socha trpaslíka Andrláčka. Další posezení můžete využít U Starého Oustí a následně U Zabitého. Odsud pokračuje zelená turistická značka až na Andrlův chlum.

3. trasa – z Andrlova chlumu po žluté turistické značce Vlčím dolem kolem Vicenovy a Vlčí studánky. Po cestě narazíte na sochu sovy Kokuly a vyjdete v okrajové části Kerhartice.

Andrlův chlum 18, + 420 465 514 271, www.chata-hvezda.cz


Křížová cesta

původní křížová cesta byla vybudována v letech 1753 – 1755 při staré cestě do Litomyšle z iniciativy tkalce Augustina Andrese. Nová křížová cesta byla postavena v letech 1852 – 1853 a tvoří ji 14 kapliček. Všechny byly obnoveny roku 1994.


Orientační běh na Andrlově chlumu - Areál pevných kontrol

areál s dvaceti kontrolami najdete v lesním prostoru Andrlova chlumu. Mapy se zakreslenými kontrolami jsou k dispozici v Informačním centru města Ústí nad Orlicí nebo na Chatě Hvězdě.

+ 420 604 288 976, www.kobusti.cz