Přejít na obsah
Arrow
Arrow
PlayPause
Slider

Archivuj

 • OMEZENÍ PROVOZU ODBORU SPRÁVY MAJETKU OMEZENÍ PROVOZU ODBORU SPRÁVY MAJETKU

  Oznamujeme, že z technických důvodů budou v pondělí 4. července uzavřena pracoviště Odboru správy majetku města Městského úřadu Ústí nad Orlicí. Děkujeme za pochopení. 

  29. črv 2022
 • ČAPKÁRNA SE LOUČILA S DEVÁŤÁKY ČAPKÁRNA SE LOUČILA S DEVÁŤÁKY

  Tradiční akce loučení s žáky devátých tříd Základní školy Bratří Čapků se v úterý 28. června uskutečnila v Roškotově divadle. Dopoledne byl program určen pro ostatní žáky a v podvečer pro rodiče a veřejnost. Program, který si žáci sami připravili, byl složen z řady scének, písniček a humorných výstupů nejen ze školního života. Tentokrát se na pódiu Roškotova divadla pomyslně loučily třídy 9. A, 9. B a 9. C. Na samotný závěr proběhlo slavnostní šerpování.

  28. črv 2022
 • PRO ÚSTÍ: ZNÁME VÍTĚZNÉ NÁVRHY PRO ÚSTÍ: ZNÁME VÍTĚZNÉ NÁVRHY

  Obyvatelé Ústí nad Orlicí rozhodli o vítězných projektech prvního ročníku participativního rozpočtu „PRO ÚSTÍ“. Participativní rozpočty občanům dávají možnost spolurozhodovat o tom, kam půjdou veřejné prostředky. Sami navrhnou veřejně prospěšné projekty, které město oživí a hlasování rozhodne, který nápad bude realizován. Vyčleněna na ně byla částka v celkové výši 800 tisíc korun. Veřejnost vybírala dva malé projekty (M) s cenou do 100 tisíc korun a dva velké projekty (V) s cenou do 300 tisíc korun.  Do konce lhůty pro příjem návrhů se sešlo celkem 20 přihlášek, z toho 9 do kategorie M a 11 do kategorie V. U žádného z návrhů jsme neshledali takové překážky, které by vedly k vyřazení projektu před hlasováním. Občané s trvalým bydlištěm v Ústí nad Orlicí a v jeho okrajových částech starší 15 let mohli hlasovat dvěma způsoby, buď elektronicky na webových stránkách města, nebo písemně prostřednictvím speciálního formuláře. Hlasování se zúčastnilo 263 lidí, pro nesoulad s pravidly participativního rozpočtu (hlas byl podán anonymně nebo hlasující neměl trvalé bydliště v Ústí nad Orlicí) bylo vyřazeno 23 hlasů. Vítězné projekty určil součet pozitivních a odečet negativních hlasů. V kategorii pro malé projekty se na prvním místě umístil záměr M4 My a voda, který si klade za cíl přiblížit vodní toky u cyklostezky do Cakle lidem a na trase vytvořit nové vycházkové místo k odpočinku a ke hrám s vodou. Na druhém místě je projekt M5 Podchody k světu, jehož ambicí je zlepšit kvalitu veřejného prostoru světelné křižovatky u Avionu a vzhled podchodů na daném místě. V kategorii pro velké projekty se na prvním místě umístil záměr V4 Oprava Janderovy vyhlídky, jehož cílem je obnova turisticky zajímavého místa v blízkosti Ústí nad Orlicí a zatraktivnění okolí města pro místní i turistické návštěvníky. Na druhém místě je projekt V5 Naučná stezka po stopách sudetské hranice kolem Ústí nad Orlicí, který chce vytvořením zhruba desetikilometrové stezky nabídnout místním i turistům další alternativu k aktivnímu trávení volného času. Výsledky hlasování vzala na vědomí rada města. Nyní bude zahájena administrativní a projektová příprava vítězných projektů, po které bude následovat vlastní realizace. Budeme vás průběžně informovat, v jaké fázi projekty jsou a kdy budou dokončeny. „Děkujeme všem, kteří se do participativního rozpočtu zapojili, ať již jako navrhovatelé projektů nebo jako hlasující. Těší nás, že se nám podařilo povzbudit zájem občanů o veřejné dění a o kultivaci veřejného prostoru,“ bilancoval starosta města Petr Hájek. Projekty, které nebyly vybrány, mohou navrhovatelé přihlásit do dalšího ročníku participativního rozpočtu, který by měl být vyhlášen v příštím roce.

  27. črv 2022
 • KOMETA ZAKONČILA ŠKOLNÍ ROK KOMETA ZAKONČILA ŠKOLNÍ ROK

  Na poslední červnové pondělí připravila Základní škola Komenského slavnostní zakončení školního roku. Kromě slavnostního šerpování končících deváťáků a pasování prvňáků bylo připraveno společné taneční vystoupení. Akce se účastnilo všech více jak 400 žáků školy.

  27. črv 2022
 • HLASUJTE PRO NAŠE INFORMAČNÍ CENTRUM HLASUJTE PRO NAŠE INFORMAČNÍ CENTRUM

  Odstartoval 13. ročník ankety o nejoblíbenější informační centrum České republiky. Podpořte svým hlasem Turistické informační centrum města Ústí nad Orlicí. Pro Ústí hlasujte zde: https://kampocesku.cz/informacni-centrum/212/turisticke-informacni-centrum-mesta-usti-nad-orlici Anketa, kterou vyhlašuje Asociace turistických informačních center České republiky, potrvá na webových stránkách kampocesku.cz do 31. srpna 2022. Ceny budou připraveny i pro vylosované hlasující. Soutěže se zúčastní více než 490 certifikovaných informačních center z celé republiky. Výsledky ankety budou slavnostně vyhlášeny a vítězové oceněni během říjnového členského fóra Asociace turistických informačních center České republiky.

  27. črv 2022
 • PO 31. ZÁVODILI O ČERNÉHO VÝRA PO 31. ZÁVODILI O ČERNÉHO VÝRA

  V pořadí 31. ročník soutěže v požárním útoku mužů a žen "O Černého výra" se v sobotu 25. června uskutečnil na hřišti pod lesem v Černovíru. Soutěže se letos účastnilo celkem 20 družstev. Zahájení soutěže se kromě organizátorů ujal také starosta Petr Hájek. Soutěž mužů vyhrálo družstvo Jeleni Letohrad následované hasiči z Bošína. Třetí skončili muži z Lanškrouna. V soutěži žen zvítězily ženy z Mistrovic. Druhé skončily závodnice z domácího Černovíru a třetí místo vybojovaly ženy B také z Černovíru. Ve veteránských kategoriích zvítězili muži z Lanšperka a ženy z domácího Černovíru.

  26. črv 2022
 • KNAPOVEČTÍ POŘÁDAJÍ ŘADU AKCÍ KNAPOVEČTÍ POŘÁDAJÍ ŘADU AKCÍ

  V městské části Knapovec připravili na poslední červnový víkend opět řadu akcí. Sobotu zahájil další ročník oblíbeného nohejbalového turnaje trojic, kterého se letos účastnilo 7 týmů a to nejen z Knapovce. Zároveň s turnajem uspořádala místní tělovýchovná jednota také sportovní odpoledne pro děti. Společně s knapoveckou mateřskou školou připravili pro děti, na dětském hřišti a okolí, hry a soutěže s odměnami.  Na neděli 26. června je pak připravena tradiční Knapovecká pouť, která začíná v 15:00 hodin mší svatou v kostele sv. Petra a Pavla s doprovodem rytmické kapely z ústecké farnosti. Následuje vystoupení živé country kapely na louce pod kostelem a od 16:30 hodin pohádka O kohoutkovi a slepičce. V 17:30 pak akci zakončí požární útok hasičů z SDH Knapovec.

  25. črv 2022
 • DERNIÉROU SE ROZLOUČILI S MUZIKÁLEM DERNIÉROU SE ROZLOUČILI S MUZIKÁLEM

  Derniéra inscenace Jiřího Zajíčka a Josefa Vondráčka nazvané KROKY PO DUHOVÉM CHODNÍKU proběhla poslední červnovou sobotu v Roškotově divadle. Inscenace vznikala v letech 2018 - 2019 při příležitosti oslav 80. výročí založení Základní umělecké školy Jaroslava Kociana v Ústí nad Orlicí a představilo se v ní na 150 žáků naší školy napříč obory. Kvůli covidové pandemii se však nedočkala plánových vyprodaných repríz. KROKY PO DUHOVÉM CHODNÍKU seznamuje diváka s hlavní hrdinkou, Terezkou, která se je na samém začátku. Do narození jí zbývají 4 měsíce, coby 4 pomyslná patra, která musí zdolat. Ten pravý život ji zanedlouho čeká. Prozatím se nachází ve světě, který je pro nás uzavřený, neznámý, ba dokonce zamčený. Diváci se musí vrátit do období, kdy jejich mysli vládla představivost a fantazie. Teprve v této chvíli mohou s Terezkou putovat vyprávěným příběhem. Cesta to není lehká. Po několika metrech vždy narazí na řadu osudových křižovatek a musí si vybrat pouze jednu cestu. My sami si určujeme, jací budeme, čím se v životě budeme zabývat a co nás bude obohacovat. Snad si i Terezka vybere správně. Sobotním vystoupením se jak veřejnost, tak herci a autoři s inscenací rozloučili. Autoři Jiří Zajíček a Josef Vondráček za představení získali Cenu města za počin roku.

  25. črv 2022
 • DNES VYJEL PARNÍ VLAK PARDUBICKÝM KRAJEM DNES VYJEL PARNÍ VLAK PARDUBICKÝM KRAJEM

  Již pošesté budou letní měsíce v Pardubickém kraji spojené s pravidelnými jízdami historických parních vlaků. Ty se od července vrátí na turisty velmi oblíbenou trasu z Dolní Lipky přes Letohrad a Ústí nad Orlicí až do Hanušovic v Olomouckém kraji. První parní vlak vyjel v sobotu 25. června z nádraží v Ústí nad Orlicí. Jednou z novinek bude jedna červencová a jedna srpnová jízda z Dolní Lipky přes Českou Třebovou až do Moravské Třebové. Turisté si tak budou moci vychutnat nejen samotnou jízdu parním expressem krásnou přírodou, ale také navštívit muzea, vojenské pevnosti, horská střediska či hrady a zámky. Více informací naleznete na https://vlaky.pardubickykraj.cz/

  25. črv 2022
 • POPRVÉ S MĚSTSKOU ARCHITEKTKOU PO MĚSTĚ POPRVÉ S MĚSTSKOU ARCHITEKTKOU PO MĚSTĚ

  Na poslední červnový pátek byla připravena v pořadí první procházka centrem města a přilehlým okolím s novou městskou architektkou Ing. arch. Petrou Coufal Skalickou. Této možnosti využily dvě desítky zájemců, na které čekala trasa vedoucí z Mírového náměstí přes autobusové nádraží, Špindlerovou ulicí, k náměstí Svobody, Státnímu pozemkovému úřadu a přes park Kociánka. Při cestě proběhlo několik zastavení na vybraných místech a účastníci procházky živě diskutovali o tom, jak si město a danou lokalitu představují, co byste rádi změnili a co naopak funguje dobře. První procházka se pro velký zájem protáhla na 4 hodiny. Další putování po vytipovaných místech Ústí nad Orlicí je plánováno na 12. srpna opět od 15:30 hodin. Podrobná trasa bude včas zveřejněna na našem webu a facebooku.

  24. črv 2022
 • ZAČALA PŘEHLÍDKA MLADÁ SCÉNA 2022 ZAČALA PŘEHLÍDKA MLADÁ SCÉNA 2022

  V ústecké Malé scéně byla v pátek 24. června zahájena 19. celostátní přehlídka studentských divadelních souborů MLADÁ SCÉNA 2022. Přehlídka nabízí nejzajímavější inscenace mladých divadelních souborů vybrané z postupových přehlídek. Program doplňují semináře pro studenty a další zájemce. Mladá scéna je celostátní přehlídka středoškolských a dalších mladých divadelních souborů, umožňující setkání, prezentaci a konfrontaci jejich práce. Hlavními cíli přehlídky jsou podpora zájmu mladých lidí o divadelní aktivity, vzájemná inspirace a kultivace studentské divadelní činnosti. Na účastníky do úterý 28. června čekají představení, semináře, diskuse a společná setkávání na řadě míst našeho města. Z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury pořádá NIPOS-ARTAMA ve spolupráci s o.s. Malá scéna Ústí nad Orlicí. Přehlídka probíhá za finančního přispění Pardubického kraje a města Ústí nad Orlicí. Více informací naleznete v programu přehlídky zde: https://www.msuo.cz/festivaly/mlada-scena/

  24. črv 2022
 • V ÚSTÍ SE KONAL VELETRH SOCIÁLNÍCH SLUŽEB V ÚSTÍ SE KONAL VELETRH SOCIÁLNÍCH SLUŽEB

  V Ústí nad Orlicí se ve čtvrtek 23. června uskutečnil Veletrh sociálních služeb. Veřejnosti umožnil se seznámit se širokým spektrem sociálních služeb v našem městě a okolí. Slavnostního zahájení se ujal Pavel Šotola, radní Pardubického kraje odpovědný za sociální oblast, dále místostarosta Jiří Preclík a starosta Petr Hájek a další hosté. Veletrh byl doplněn nabídkou výrobků klientů zařízení a kompenzačních pomůcek pro osoby s různým postižením. Svůj stánek zde mělo také Sdružení Neratov a Sýrárna – Květná Zahrada. Návštěvníci veletrhu měli možnost získat řadu užitečných informací. Zajímavý byl také doprovodný program. Připravena byla taneční a pěvecká vystoupení dětí z místních škol. V rámci veletrhu se uskutečnila také konference k projektu Komunitní práce v Ústí nad Orlicí, kterou uspořádala obecně prospěšná společnost SKP-CENTRUM. Akci pořádala Řídící skupina komunitního plánování sociálních služeb v Ústí nad Orlicí.

  23. črv 2022
 • NACVIČOVALI EVAKUACI PŘI POŽÁRU BYTOVÉHO DOMU NACVIČOVALI EVAKUACI PŘI POŽÁRU BYTOVÉHO DOMU

  Velké námětové cvičení složek Integrovaného záchranného systému se v Centru sociální péče města Ústí nad Orlicí konalo ve středu 22. června. Námětem byla celková evakuace bytového domu při požárů. Cílem cvičení byla součinnost základních a ostatních složek IZS a personálu Centra sociální péče při zdolávání MU, nácvik činností jednotlivých účastníků v konkrétním prostředí při společném zásahu, ověření funkčnosti spojení mezi složkami IZS na místě události a koordinace na úrovni operačních středisek složek IZS a konečně seznámení se s prostředím budovy Centra sociální péče. V budově Centra sociální péče v jednom z bytů ve 3. poschodí došlo ke vzniku požáru. V budově se v té době nacházelo cca 120 osob, z toho přibližně 20 imobilních. Na místo byly povolány jednotky PO dle II. stupně poplachového plánu. Dále byly na místo povolány další složky IZS. Do doby příjezdu JPO probíhala evakuace objektu zaměstnanci Centra sociální péče. Úkolem zasahujících bylo objekt evakuovat – tedy osoby efektivně vyhledat, evakuovat, případně ošetřit a zaevidovat. K evakuaci byly použity únikové cesty po schodišti a evakuační výtah. Několik osob bude zachráněno z balkonu pomocí plošiny. Jedna zraněná osoba byla zachráněna lezeckou skupinou pomocí lezecké techniky po vnější fasádě objektu. Shromažďovací místo pro evakuované osoby bylo v přilehlé jídelně Centra sociální péče. Součástí cvičení byl také nácvik komunikace s tělesně či mentálně postiženými osobami. Proto byl ke cvičení přizván také psycholog HZS Pardubického kraje. Cvičení se účastnily jednotky HZS Pardubického kraje, Policie České republiky, ZZS Pardubického kraje, Městská policie, Oblastní spolek ČČK a Město Ústí nad Orlicí. Průběh cvičení můžete zhlédnout ve videu níže.

  22. črv 2022
 • POŠESTÉ SE BĚŽEL TRADIČNÍ OLYMPIJSKÝ BĚH POŠESTÉ SE BĚŽEL TRADIČNÍ OLYMPIJSKÝ BĚH

  V Ústí nad Orlicí jsme se již pošesté připojili k největší běžecké akci v republice, T-Mobile Olympijskému běhu. Akce byla odstartována na desítkách míst po celé České republice úderem 18 hodin. V našem městě byl start a cíl tradičně na Kociánce. Na pěti kilometrový okruh vedený centrem města nastoupilo celkem 45 běžců v kategoriích muži a ženy. Trasa běhu vedla přes Mírové náměstí, Na Špici, kolem autobusového nádraží, Špindlerovou ulicí, na sídliště Štěpnice, kolem nemocnice a ulicí 17. listopadu zpět do cíle na Kociánce. Nejrychlejším mužem se stal Jiří Kyral s časem 16 minut a 45 sekund. V ženách zvítězila Lenka Langerová s časem 21 minut a 8 sekund. Cílem běhu je podpora České olympijské nadace, která pomáhá sportovat dětem ze sociálně znevýhodněných rodin, kterým na sport dětí chybí finanční prostředky. Nejde přitom pouze o výjimečně talentované děti, základem je, aby děti samy chtěly sportovat a byly aktivní. O udělení podpory rozhoduje komise nadace složená z jejích patronů, kterými jsou olympijští medailisté. Bližší informace o běhu a České olympijské nadaci naleznete ZDE: http://www.olympijskybeh.cz/

  22. črv 2022
 • PROHLÍDKA ÚSTÍ MINISTRA NADCHLA PROHLÍDKA ÚSTÍ MINISTRA NADCHLA

  Ústí nad Orlicí navštívil ministr kultury Martin Baxa. Jeho kroky v sobotu směřovaly především na celostátní přehlídku filmové tvorby České vize, která se v Ústí konala pod jeho záštitou, ministr si však nenechal ujít ani prohlídku města. „Společně jsme navštívili Malou scénu a další objekty a akce tou dobou konané ve městě. Pana ministra jsem seznámil se záměrem revitalizace parku u Roškotova divadla, živě se zajímal o tento projekt a divadlo jako takové. Hodně ho zaujala Muzejní noc v Hernychově vile, která souvisela s výročím armádního generála Ludvíka Krejčího a vystavená vojenská technika, pochází totiž z Plzně,“ uvedl starosta města Petr Hájek. Ministr kultury zavítal i na Bubenickou show na Kociánce, prohlédl si základní uměleckou školu, nový dům dětí a mládeže nebo park u kostela. „Ministr byl překvapen různorodostí akcí i množstvím nádherných budov, které v Ústí máme. Měl jsem dobrý pocit, že i ve městě naší velikosti dokážeme vést plnohodnotný život,“ bilancoval Petr Hájek.

  22. črv 2022
 • PRÁCE 158X JINAK - PŘIDEJ SE K POLICII! PRÁCE 158X JINAK - PŘIDEJ SE K POLICII!

  Policie České republiky nabízí uplatnění pro zájemce o služební poměr.  Policejní práci je vhodné chápat jako celoživotní povolání se všemi zákonnými a morálními pravidly. Úkolem příslušníka Policie ČR je především chránit bezpečnost a pořádek ve společnosti, prosazovat zákonnost, chránit práva a svobody osob, preventivně působit proti trestné a jiné protiprávní činnosti a potírat ji. Policistou by se měl stát takový občan, který chce ve svém životě zastávat a prosazovat zákon, přistupovat individuálně a spravedlivě ke každému občanovi a prohlubovat svoje znalosti a odbornou kvalifikaci. Více na https://nabor.policie.cz/ 

  22. črv 2022
 • KOMETA PŘIPRAVILA HUDEBNÍ AKADEMII KOMETA PŘIPRAVILA HUDEBNÍ AKADEMII

  Hudební galakoncert připravila na úterý 21. června Základní škola Komenského v Roškotově divadle v Ústí nad Orlicí. Na programu večera vystoupily školní soubory Zlatý klíček a Písnička a dále žáci druhého stupně na kytary a ukulele. Škola pravidelně pořádala akademie s hudebně-kulturním programem již řadu let. Letos byl program poprvé připraven jako hudební akademie, kterou si nenechalo ujít zaplněné hlediště našeho divadla.

  21. črv 2022
 • S RADKOU VAŠKOVOU O SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH S RADKOU VAŠKOVOU O SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH

  Centrum sociální péče města Ústí nad Orlicí pečuje o seniory a osoby s mentálním postižením. V květnu tato organizace oslavila kulaté výročí, stacionář si připomínal 30. výročí svého založení. V rozhovoru s ředitelkou Centra sociální péče Radkou Vaškovou jsme si povídali nejen o kulatinách stacionáře, ale také o dalších sociálních službách, které tato organizace zajišťuje a které jsou pro řadu občanů zcela nepostradatelné. Ve stacionáři jste působila od prvopočátku, nejdříve jako vychovatelka a později ve vedoucí pozici. Změnilo se za třicet let hodně? Změnila se sama společnost? Změnila se legislativa a domnívám se, že se změnila i společnost. Podobná zařízení sociální péče kdysi bývala za městem, za vesnicí, za vysokou zdí. Dnes vznikají a budou dál vnikat malá zařízení, transformace sociálních služeb stále probíhá. Velká zařízení - dříve ústavy, dnes domovy pro osoby se zdravotním postižením, se rozdrobují a pro klienty jsou pořizovány menší domky nebo byty, v nichž mohou žít samostatně ve skupinách, v prostředí blízkém běžnému životu. Změnilo se hodně. Na druhou stranu si myslím, že jako společnost máme někdy tendenci přehánět a nepodařilo se nám dobře propojit práva s povinnostmi a se zodpovědností. Pak je na každém, jak si to sám v sobě nastaví. Mojí zásadou je, že k právům povinnosti patří. Pokud s klienty jezdíme na různé pobyty nebo olympiády, považuji za samozřejmé, že jejich chování nijak nebude vybočovat, že umí pozdravit, poděkovat, nesahají na to, na co nemají a podobně. Zkrátka že jsou nastavené nějaké hranice. Někdy mám pocit, že jsme s vaničkou vylili i dítě. Významným milníkem v historii stacionáře bylo jeho přestěhování z nevyhovujících prostor do novostavby. Jak jste se sžili s novým prostředím? Velmi dobře. Trochu nám to trvalo, protože přišel covid. Přestěhovali jsme se v lednu 2020 a v březnu jsme na dva měsíce zavírali, protože to vyžadovalo nařízení vlády. Ještě jsme se ani nestačili rozkoukat a už seděli doma. Po uvolnění protiepidemiologických opatření jsme mohli konečně rozjet provoz. Co nám trochu chybí oproti původnímu stacionáři je zahrada, která by poskytovala více soukromí. Nová zahrada je z jedné strany otevřená do parku. Těšíme se a doufáme, že nová výsadba co nejdříve povyroste a zahrada bude krásnější, živé ploty nás oddělí od silnice a stromy poskytnou stín. Co patří k největším pozitivům nového stacionáře, je to nové, kvalitní zázemí? Klienti se z pětilůžkových ložnic přestěhovali do dvoulůžkových buněk, které mají společnou kuchyňku a koupelnu. Získali mnohem více soukromí a větší prostor pro samostatný život. Zároveň mají i společné zázemí, v němž se mohou scházet a něco podnikat. Byl to velký posun kupředu. Ústecký stacionář je členem Českého hnutí speciálních olympiád. Jaké aktivity vás v tomto směru čekají? Veřejnosti není příliš známo, že vedle klasické olympiády a paralympiády se koná i speciální olympiáda, která je určena lidem s mentálním postižením. Naši klienti se již účastnili her v Belgii, v Los Angeles a Abu Dhabi. V poslední době jsme trénovali na nominaci na speciální hry v Berlíně, nominovat se nám však nepodařilo, protože jsme skončili druzí. Vzhledem k tomu, že se soutěžilo i v bowlingu, kterému jsme se za pomoci vyškolených trenérů začali věnovat až v letošním roce, myslím si, že druhé místo je úžasný úspěch. Vedle bowlingu naši klienti soutěží také v běžeckém lyžování, atletice, plavání a klienti s těžším postižením se věnují tzv. přizpůsobeným sportům. Co vše zastřešuje Centrum sociální péče města Ústí nad Orlicí? Centrum sociální péče zajišťuje všechny tři typy sociálních služeb. Jedná se o ambulantní pečovatelskou službu, kdy přivážíme klienty k nám do centra, především do střediska osobní hygieny. Dále zajišťujeme terénní pečovatelskou službu, kdy naše pracovnice dojíždějí za lidmi do domácností a pomáhají jim s tím, s čím si už sami doma neporadí. A třetí služba je pobytová, tedy týdenní stacionář. Byty s pečovatelskou službou jsou ve starém panelovém domě, který má již nejlepší léta dávno za sebou. Jak pokračují opravy? Větší část ještě stále máme před sebou. V současné době probíhají zateplovací práce a výměna balkonových zábradlí. Celý zateplovací systém bude mít i protipožární prvky, abychom minimalizovali riziko přenosu případného požáru. Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje pravděpodobně v průběhu června zorganizuje cvičení celého integrovaného záchranného systému, při kterém má být evakuován celý objekt Centra sociální péče. Všichni klienti budou samozřejmě informováni dopředu, aby věděli, že jde jen o nácvik. Cílem je prověřit, zda evakuační plán nemá slabiny, zda vše funguje tak, jak má. Co se týče dalších potřebných oprav, ten objem je skutečně velký. Například bychom potřebovali celý panelový dům, což představuje 96 bytů, napojit na silnější přívod elektrického proudu. Protože kdysi v objektu fungovala společná jídelna, v bytech byly jen tříplotýnkové vařiče. Elektrické rozvody nám dnes přetěžují i spotřebiče z běžného vybavení domácnosti. Před 40 lety jsme všichni vařili vodu na kávu v konvici s píšťalkou, dnes v rychlovarné konvici. Už i ta je problém, stačí trochu ohnutý kabel a vyrazí pojistky nejen v bytě, ale i na celém patře. Do zásuvek jsou zapojené ledničky, mikrovlnky, počítače, televize, mobily - odběr je obrovský a elektroinstalace to nezvládá. A je toho mnohem víc, potřebujeme vyměnit kanalizační svody, přebudovat klasická paneláková jádra na bezbariérové koupelny, a tak dále. Populace neustále stárne, seniorů přibývá. Pociťujete velký tlak na umístění do bytů s pečovatelskou službou? Před dvěma lety asi ano, ale neblaze se projevil covid, hodně seniorů nákaze podlehlo. Spíš než tlak na volná místa vnímáme, že lidé, kteří k nám přicházejí, jsou ve špatném stavu. Snaha zůstat doma je někdy až za hranicí možného přestěhování. Pokud někdo přemýšlí o tom, že půjde do pečovatelského domu, přimlouvala bych se za to, aby se rozhodl včas. Pokud už má nějaké problémy, například příznaky demence, po přestěhování a ztrátě známého prostředí se jeho stav zhorší. Pro sociální služby musela být covidová doba hodně náročná. Neskutečně. Pro každý typ sociální služby platila jiná pravidla a jiné podmínky. Pečovatelskou službu při první vlně covidu nikdo nebral v potaz, nebylo pro ni žádné nařízení vlády, ani vybavení, přitom jsme se pohybovali v první linii mezi lidmi. Nevztahovaly se na nás žádné vyčleněné finanční prostředky. Ze strany města a kraje však naštěstí přišla materiální pomoc a úžasná byla také vlna podpory od veřejnosti. Lidé pro nás šili roušky a empíry, takové ty ochranné pláště. Tu první vlnu podpory jako Češi umíme. Sáhli jsme si na dno, ale zvládli jsme to. Někteří odešli, protože dál pod takovým tlakem nemohli pracovat, to chápu. Zase ale vím, že mám dnes silný tým, který ví a umí zabrat. Pracovat v sociálních službách je opravdu náročné, nemáte problém s nedostatkem personálu? Jsou takové vlny, kdy lidi chybí, ale bývá to přechodná záležitost. Během covidu jsme měli hodně lidí nemocných nebo v karanténě, ti ostatní zastupovali, takže se úplně vyčerpali. Pak se vrátili ti po covidu, ale onemocněli další. Bylo velmi obtížné zajistit péči pro stacionář i pro 350 klientů, které vterénu ročně máme. Na 18 klientů máme ve stacionáři 4 pečovatelky, 2 výchovné pracovníky, 1 všeobecnou sestru a část sociálního pracovníka a poskytujeme nepřetržitou péči od pondělí do pátku. Na klienty v terénu je 15 pečovatelek a tři sociální pracovnice, zajišťujeme dvousměnný provoz 365 dní v roce. Doufáme, že stát nastaví nové limity, protože v současnosti u pečovatelek a sociálních pracovnic nedotuje ani polovinu mzdových prostředků, administrativa není dotovaná vůbec, přitom administrativních úkonů, různých hlášení a výkazů, přibývá zcela neúměrně. S tím se potýkáme velmi. A jak se vy vyrovnáváte s každodenní zátěží a stresem? Měním prostředí, vrhnu se do něčeho nového. Hodně je kompenzuji aktivitami ve svém soukromí, celoživotním „koněm“ je tancování, celá rodina jsme se přidali do spolku historického šermu. Čím víc stresu, tím víc aktivit. (úsměv) Kdybyste si mohla k těm kulatinám něco přát, co by to bylo? Přála bych našim zaměstnancům, aby se vykloubená doba trochu srovnala, abychom dokázali naši práci stále dělat se zápalem a nadšením, dokázali si i odpočinout a vypustit ten tlakový hrnec v nás. Přála bych si, aby když se někomu dostane pomoc, dokázal za ni poděkovat. Aby naši klienti a jejich rodiny neměli nadměrná očekávání a byli nám rovnocennými partnery, kteří nepřehazují zodpovědnost na pečující personál. Také bych si přála, aby si lidé uvědomili, co všechno máme – na rozdíl od většiny lidí na této planetě a aby nás nikdy neohrozil tak velký konflikt, jaký se teď odehrává na východě.

  20. črv 2022
 • RYBÁŘSKÁ MLÁDEŽ ZÁVODILA NA LIBCHAVÁKU RYBÁŘSKÁ MLÁDEŽ ZÁVODILA NA LIBCHAVÁKU

  Tradiční rybářské závody pro mládež připravila v neděli 19. června Místní organizace Českého rybářského svazu Ústí nad Orlicí. Závody se konaly na Libchavském rybníku, kde mladí rybáři a rybářky chytali na jeden prut a každá ulovená ryba se měřila a podle její míry získával závodník body. Ryby byly následně vráceny zpět do vody. Během dopoledne se podařilo ulovit převážně kapry. Celkem 12 závodníkům nachytalo dohromady kolem na 5 desítek ryb. Za své výkony získali rybářské ceny a diplomy. Český rybářský svaz – místní organizace Ústí nad Orlicí hospodaří na Libchavské a Mysliveckém rybníků a dále na 20 km pstruhového revíru na Tiché Orlici. Kromě toho pořádá také každoročně rybářský kroužek pro začínající rybáře. Činnost MO ČRS Ústí nad Orlicí podporuje Město Ústí nad Orlicí. Více informací na webu http://www.ustectirybari.cz/.

  19. črv 2022
 • ČESKÉ VIZE LÁKALY NA FILMOVOU TVORBU ČESKÉ VIZE LÁKALY NA FILMOVOU TVORBU

  V uplynulých dnech bylo Ústí nad Orlicí dějištěm 6. ročníku celostátní přehlídky filmové tvorby nazvané ČESKÉ VIZE. Přehlídka je rozdělena do tří sekcí, lišících se věkem soutěžících i způsoby nominace filmů. Konkrétně se jedná o Malé vize, sekce určené pro autory do 19 let, dále sekce Mladé vize, ve které její účastníci soutěží s již natočenými filmy, zároveň už ale pracují na projektu dalším a hlavní sekce České vize. Co celostátního kola postoupili vítězové  z pěti nominačních přehlídek v Praze, Červeném Kostelci, Svitavách, Zruči nad Sázavou a Kroměříži. Do letošního ročníku, který byl věnován filmových osobnostem Miloši Formanovi a Janu Špátovi, postoupilo celkem 69 filmů, které byly promítány v Malé scéně a Roškotově divadle. Součástí prohlídky byl také bohatý doprovodný program v podobě besed a seminářů, filmových a aminačních dílen nebo letního kina u Roškotova divadla. Záštitu nad přehlídkou převzal ministr kultury Martin Baxa, který v sobotu do Ústí nad Orlicí zavítal a setkal se zde nejen s organizátory soutěže, ale také se starostou Petrem Hájkem. Společně diskutovali nejen o samotné přehlídce, ale na řadu přišla také prohlídka našeho města. Slavnostní zakončení a vyhlášení vítězů proběhlo v Roškotově divadle v sobotu 18. června. Více informací o Českých vizích naleznete ZDE: https://www.ceskevize.cz/

  18. črv 2022
 • MUZEJNÍ NOC A NOVÁ VÝSTAVA V HERNYCHOVCE MUZEJNÍ NOC A NOVÁ VÝSTAVA V HERNYCHOVCE

  Městské muzeum v Ústí nad Orlicí uspořádalo netradiční muzejní noc, která byla letos ve znamení vernisáže výstavy Osudová místa hlavního velitele. Výstava k 50. výročí úmrtí armádního generála Ludvíka Krejčího, úspěšného legionářského velitele, budovatele moderní československé armády a hlavního velitele v době mobilizace v roce 1938 byla zahájena v sobotu 18. června. Návštěvníci mají na výstavě možnost zhlédnout řadu velmi zajímavých předmětů s vojenskou tématikou. Vernisáž však doplnila unikátní ukázka střelby z pěchotních zbraní včetně rozborky a sborky, ukázky činnosti pěchoty a prvorepubliková obrněná vojenská technika. Muzejníci nezapomněli ani na ženy, které zde nejspíš zaujme výstava prvorepublikových klobouků a doplňků. V průběhu sobotního programu se také uskutečnily komentované prohlídky výstavy a prohlídky celé Hernychovy vily.

  18. črv 2022
 • BUBENÍCI POPÁTÉ NA KOCIÁNCE BUBENÍCI POPÁTÉ NA KOCIÁNCE

  Již pátý ročník velké bubenické show pod širým nebem připravila, na veřejném prostranství Kociánka, Základní umělecká škola Jaroslava Kociana a Klub Popráč v sobotu 18. června. V amfiteátru se odpoledne a v podvečer představili mladí bubeníci ze třídy Lindy Gregarové. Večer tradičně pokračoval bubnování s živým hudebním podkladem, vystoupení bývalých žáků ZUŠ.

  18. črv 2022
 • HASIČI CVIČILI NA PASTVINÁCH HASIČI CVIČILI NA PASTVINÁCH

  Společné cvičení zásahových jednotek dobrovolných hasičů nejen z Ústí nad Orlicí se uskutečnilo v sobotu 18. června na přehradní nádrži Pastviny. Cvičení se účastnili hasiči z jednotek Ústí nad Orlicí I., Hylváty, Černovír, Knapovec, Bystřece a partnerské polské Bystřice Kladské Seznámeni byli se základy práce ve vodě, zvládnutím ovládání raftu, záchranu tonoucího z motorového člunu Vodní záchranné služby, transport raněného, první pomoci nebo technikách záchranářských a lezeckých uzlů. Cvičení probíhalo ve skupinách, které se střídaly na jednotlivých stanovištích. Představen byl také nový plně vybavený přívěsný vozík sloužící k poskytování logistické podpory u déletrvajících zásahů, případně při zásazích s vyšší koncentrací osob, který spravuje a provozuje SDH Bystřec. Pořízen byl z prostředků Pardubického kraje. Celé cvičení proběhlo v rámci pravidelného výcviků jednotek pod vedením instruktorů Vodní záchranné služby ČČK Pastviny.

  18. črv 2022
 • UPOZORŇUJEME NA CVIČENÍ IZS 22. ČERVNA UPOZORŇUJEME NA CVIČENÍ IZS 22. ČERVNA

  Oznamujeme, že ve středu 22. června od 14 hodin bude v Centrum sociální péče města Ústí nad Orlicí v ulici Na Pláni probíhat CVIČENÍ složek Integrovaného záchranného systému s cílem NÁCVIKU likvidace požáru bytu v bytovém domě Centra sociální péče spojená s evakuací objektu. Bude se tedy jednat o cvičný zásah.

  16. črv 2022
 • BĚŽELY SE MEMORIÁLY KOVÁČE A ČEVONY BĚŽELY SE MEMORIÁLY KOVÁČE A ČEVONY

  Oddíl atletiky TJ JISKRA Ústí nad Orlicí uspořádal ve středu 15. června tradiční běžecké memoriály. 16. ročník v běhu mužů na 800 m - Memoriál Jána Kováče a 14. ročník běhu mužů a žen na 3000 m - Memoriál Václava Čevony. Běhů se letos účastnilo 19 závodníků z 9 oddílů z celé republiky. Domácí Jiskru reprezentovalo celkem 9 závodníků. Kompletní výsledky memoriálů podle kategorií a disciplín naleznete zde: https://online.atletika.cz/vysledky/64463/0/2 Před samotnými běžeckými memoriály se na atletickém stadionu konalo 3. kolo Krajského přeboru družstev přípravek Pardubického kraje ve čtyřboji s celkovou účastí 128 dětí z 8 krajských oddílů. Výsledky dětských závodů naleznete ZDE: https://online.atletika.cz/vysledky/64462

  15. črv 2022
 • PŘIPOMENULI SVĚTOVÝ DEN DÁRCŮ KRVE PŘIPOMENULI SVĚTOVÝ DEN DÁRCŮ KRVE

  Světový den dárců krve si připomínáme každoročně od roku 2005, kdy byl zaveden z iniciativy Světové zdravotní organizace a Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce. 14. červen je dnem narození objevitele Rh faktoru K. Landsteinera. Letošním mottem Světového dne je „Darování krve je projevem solidarity. Připoj se a zachraňuj životy!“. A právě v tento den již tradičně pořádá Oblastní spolek Českého červeného kříže Ústí nad Orlicí v prostorách Hernychovy vily setkání bezpříspěvkových dárců krve u příležitosti předání Zlatých křížů za 80 bezplatných odběrů krve.  Po dlouhé covidové přestávce se jednalo o první oceňování dárců krve, kteří navštěvují transfúzní oddělení Orlickoústecké nemocnice. Pozváno bylo celkem 53 dárců a to z celého okresu Ústí nad Orlicí. Slavností setkání obohatila svým vystoupením skupina GENERACE a na závěr byla připravena prohlídka prostor městského muzea. Cílem Světového dne dárců krve je poděkovat dárcům krve a uvědomit si potřebu bezpečné krve a transfúzních přípravků i zásadní význam dobrovolného bezpříspěvkového dárcovství krve pro zdraví lidí na celém světě. Má být také pobídkou všem, aby usilovali o dárcovství krve bez finanční motivace a aby morálně oceňovali bezpříspěvkové dárce krve. Stát se pravidelným bezpříspěvkovým dárcem krve je jednoduchý a nezištný krok, který může udělat každý, aby posílil své společenství, podpořil zdravotní systém a zachránil životy. V České republice je v nemocničních transfúzních zařízeních registrováno přibližně 250 tisíc pravidelných dárců krve a ročně přibude asi 30 tisíc nových dárců. Celkový počet dárců krve by měl dle doporučení odborníků činit alespoň 300.000 a počet prvodárců by měl činit cca 35 tisíc ročně, aby se pokryl přirozený úbytek (daný věkem či nemocemi) a posílil se celkový počet dárců. Stávající počet dárců je ještě dostatečný pro pokrytí potřeb pacientů, ale chybí rezervy pro případ mimořádného výdeje. Stát se dárcem krve je stále platnou výzvou pro každého zdravého člověka –podrobněji viz www.cervenykriz.eu/darcovstvikrve. Všem dárcům krve patří velké poděkování.

  14. črv 2022
 • OMLUVNÝ DOPIS SPOLEČNOSTI BUSLINE PARDUBICKO S.R.O. OMLUVNÝ DOPIS SPOLEČNOSTI BUSLINE PARDUBICKO S.R.O.

  Omluvný dopis společnosti BusLine Pardubicko s.r.o. k autobusové dopravě. Vážená paní starostko, vážený pane starosto,   dovolte mi Vás informovat o situaci v autobusové dopravě, která nastala v souvislosti se zahájením služeb nových dopravců. V současné době se ukazuje jako největší problém nedostatek řidičů u dopravce BusLine Pardubicko s.r.o., který převážně zajišťuje dopravu v okresech Ústí nad Orlicí a Svitavy. Nedostatkem řidičů dochází k nezajištění dopravních spojení. Seznam nezajištěných  spojů naleznete na      https://www.oredo.cz/ v sekci Pardubický kraj. Informace o nezajištěných spojích nám dopravce zasílá v odpoledních hodinách předcházejícího dne.  S ohledem na současnou nezlepšující se situaci jmenovaného dopravce, začínáme oslovovat ostatní dopravce se žádostí o sdělení podmínek jejich případného zahájení provozu na linkách dopravce BusLine Pardubicko s.r.o. Uvědomujeme si, že není snadné sledovat všechny informace, když se mění i v průběhu dne. Děláme však maximum pro to, aby dopad na cestující byl co nejmenší, Vážená paní starostko, vážený pane starosto, jménem Pardubického kraje se omlouváme cestujícím za problémy ve veřejné dopravě. Ing. Leoš Beran odbor dopravy a silničního hospodářství vedoucí oddělení dopravní obslužnosti Krajský úřad Pardubického kraje Komenského náměstí 125 532 11 Pardubice telefon: 466 026 663 leos.beran@pardubickykraj.cz www.pardubickykraj.cz

  14. črv 2022
 • ZASTUPITELÉ SCHVALOVALI CENY MĚSTA ZASTUPITELÉ SCHVALOVALI CENY MĚSTA

  Ve velkém sále Kulturního domu se v pondělí 13. června sešli zastupitelé. Na úvod si připravila prezentaci nová městská architektka Petra Coufal Skalická, která představila svou dosavadní práci a plány. Dvacáté zasedání mělo řadu bodů. K těm nejsledovanějším patřilo schvalování návrhů na ocenění udělovaná městem, která jsou předávána při slavnostním večeru na podzim. Letos bude uděleno ocenění Počin roku za rok 2021 Janu Holubovi za vynikající reprezentaci a dosažené úspěchy na plaveckém Mistrovství světa sportovců s intelektovým znevýhodněním ve francouzském Montluçonu. Ve stejné kategorii bude oceněn Tomáš Šmilauer za otevření kulturně-společenského expozičního prostoru, věnovaného osobnosti ústeckého rodáka Jana Steklíka - Steklíkeum. Ocenění Počin roku získá také Josef Havel a kolektiv, který tvoří Vladislav Brokeš, Jan Křístek a Ludvík Mátl, za opravu náhrobku rodiny Cibulkovy, při které byl obnoven odcizený bronzový reliéf autora Quido Kociana. Cena města Ústí nad Orlicí bude udělena in memoriam Jaroslavu Röszlerovi za celoživotní přínos v oblasti sportovního života města Ústí nad Orlicí, zejména při výchově dětí a mládeže. Další Cena města Ústí nad Orlicí bude udělena Vladislavu Brokešovi za osobní podíl na realizaci projektu "Ústí nad Orlicí - revitalizace centra Městské památkové zóny". Čestné občanství města Ústí nad Orlicí bude in memoriam uděleno manželům Zdeňce a Josefu Hrdinovým - aktivním účastníkům protinacistického odboje v době protektorátu Čechy a Morava, popraveným během tzv. heydrichiády. Čestné občanství města Ústí nad Orlicí bude in memoriam uděleno také Josefu Cibulkovi, římskokatolickému knězi, vysokoškolskému profesorovi, českému historikovi umění a archeologovi zaměřenému na dějiny umění a středověkou archeologii, rodákovi z Ústí nad Orlicí. Zastupitelé také rozhodovali o udělení dotací, půjdou do oblasti sportu, ale i na opravu památek v městské památkové zóně. Usnesení 20. zasedání zastupitelstva města bude v nejbližších dnech umístěno na našem webu. Následující jednání je plánováno na 12. září.

  13. črv 2022
 • NA PROMĚNY ZAHRAD MĚSTO ZÍSKALO DOTACE NA PROMĚNY ZAHRAD MĚSTO ZÍSKALO DOTACE

  Město bylo úspěšné při získání dotací na obnovy zahrad dvou ústeckých mateřských škol. Revitalizace zahrady u MŠ Pod Lesem stála zhruba 800 tisíc korun, město na ni získalo dotaci ze Státního fondu životního prostředí převyšující 400 tisíc korun. Revitalizace zahrady MŠ Na Výsluní byla vyčíslena na zhruba 3,6 milionu korun, náklady pomohla snížit půlmilionová dotace ze Státního fondu životního prostředí a další dotace ze Státního zemědělského intervenčního fondu ve výši zhruba 1,4 milionu korun. U obou projektů byl důraz kladen na vybudování zahrad v přírodním stylu. Exteriéry u školek prošly výraznou proměnou. Během uplynulých dvou letech došlo k různým sadovým úpravám, vysazení nové zeleně nebo instalaci nových herních prvků tak, aby obě zahrady byly pro děti ještě lákavější a zábavnější, ale zároveň je přibližovaly k přírodě a učily ekologickému chování.

  13. črv 2022
 • ÚSTECKÁ 21 LÁKALA NA ANDRLŮV CHLUM ÚSTECKÁ 21 LÁKALA NA ANDRLŮV CHLUM

  O uplynulém víkendu se na Andrlově chlumu u Ústí nad Orlicí konaly oblíbené závody automobilů do vrchu ÚSTECKÁ 21. Po dvouleté přestávce přilákaly závody na trať přes 130 závodníků, na které se přišlo podívat na 3 tisíce diváků. Slavnostního zahájení se ujal ředitel závodu Pavel Kittlitz společně s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým a starostou našeho města Petrem Hájkem. Letos se závody jely jako Mistrovství ČR v závodech do vrchu, Mistrovství ČR v závodech do vrchu historických vozidel, Česká Trofej v závodech do vrchu a Maverick Hill Climb Czech a to na trati dlouhé 3650 metrů, s převýšením 225 metrů a 21 zatáčkami. Absolutním vítězem se po oba dva závodní dny stal Petr Trnka za ACCR Czech Trnka Racing Team ve třidě E2-SC-3000, kterému se podařilo překonat český rekord trati s vozem Norma M 20 FC a to s časem 1 minuta 43 sekund 59 setin sekundy. Absolutní vítězkou v ženské kategorii se stala Tereza Machová za GMS Czech Racing Team, která překonala absolutní ženský rekord trati a to ve třídě E2-SC-2000 s vozem Norma F20 a časem 2 minuty 1 sekunda 18 setin sekundy. Letošní závody proběhly úspěšně, organizátoři byly velmi spokojeni s účastí, návštěvností i samotnou organizací závodů.

  12. črv 2022

Nejbližší akce

Obecné informace

Město Ústí nad Orlicí

 • Kraj: Pardubický
 • Okres: Ústí nad Orlicí
 • Katastr.výměra: 36,36 km2
 • Počet obyvatel: 14 278 (31.12.2020)
 • Starosta: Petr Hájek
Ústí nad Orlicí mapa