Přejít na obsah
Arrow
Arrow
PlayPause
Slider

Archivuj

 • KANDIDÁTKU PODALO OSM VOLEBNÍCH STRAN KANDIDÁTKU PODALO OSM VOLEBNÍCH STRAN

  Ve dnech 23. a 24. září budeme volit nové Zastupitelstvo města Ústí nad Orlicí. V našem městě podalo kandidátní listinu celkem osm volebních uskupení, a to (podle vylosovaného čísla na hlasovacím lísku): č. 1 Občanská demokratická strana č. 2 ÚSTÍ ŽIJE - Sdružení nezávislých kandidátů č. 3 ÚSTECKÉ FÓRUM – sdružení nezávislých kandidátů č. 4 Komunistická strana Čech a Moravy č. 5 KDU–ČSL č. 6 ANO 2011 č. 7 Sdružení nezávislých kandidátů – OUŠŤÁCI č. 8 SPD a nezávislí Jmenné seznamy kandidátů do Zastupitelstva města Ústí nad Orlicí Zastupitelstvo města bude mít i v novém volebním období 2022 - 2026 celkem 27 členů. Komunální volby se budou konat v září zároveň s prvním kolem senátních voleb. Na Městském úřadu Ústí nad Orlicí, který je určeným registračním úřadem pro volby do Senátu v našem volebním obvodu č. 46, byly podány tři kandidátky. Každé dva roky volíme třetinu senátorů. Volby jsou zpravidla dvoukolové – pokud některý kandidát nezíská již v prvním kole nadpoloviční podíl hlasů, rozhodne druhé kolo. Jeho termín byl stanoven na pátek 30. září a sobotu 1. října.

  10. srp 2022
 • DALŠÍ PROCHÁZKA S MĚSTSKOU ARCHITEKTKOU DALŠÍ PROCHÁZKA S MĚSTSKOU ARCHITEKTKOU

  Přijďte na další procházku s městskou architektkou Ing. arch. Petrou Coufal Skalickou. Sraz bude v pátek 12. 8. v 15:30 na Mírovém náměstí. Tentokrát se půjde převážně po Hečmandě. Na cestě bude několik zastávek. Využijte možnost s městskou architektkou diskutovat, jak by mohl veřejný prostor vypadat, co chcete změnit nebo doplnit, co se vám líbí.

  08. srp 2022
 • BLÍŽÍ SE 97. ÚSTECKÁ STAROČESKÁ POUŤ BLÍŽÍ SE 97. ÚSTECKÁ STAROČESKÁ POUŤ

  Město Ústí nad Orlicí vás zve na 97. staročeskou ústeckou pouť, která se koná ve dnech 12. – 14. srpna 2022 v prostoru parku Kociánka. Připraveny jsou dětské i adrenalinové pouťové atrakce, stánky s občerstvením a pouťovým zbožím. V sobotu jsou v zahradě Hernychovy vily připraveny dílny pro děti a drobné vyrábění, dětská divadélka, ukázky řemesel, kamenosochání, věštkyně a možná přijde i kouzelník. Již v pátek 12. 8. začíná v areálu Cakle folkový festival Janouškovo Ústí a v neděli 14. 8. proběhne na farní zahradě Poutní koncert pro Tebe. Navštívit můžete také několik výstav - v městském muzeu, Kulturním domě a Galerii pod radnicí. Čeká vás tradiční tenisový turnaj, pouťová zábava U Malinů a u hasičů a mnoho dalších aktivit.            

  07. srp 2022
 • ZAČALA 24. VÝSTAVA VÝTVARNÉHO UMĚNÍ ZAČALA 24. VÝSTAVA VÝTVARNÉHO UMĚNÍ

  24. ročník výstavy výtvarného umění byl ve čtvrtek 4. srpna zahájen v Kulturním domě v Ústí nad Orlicí. Letos zde svá díla vystavuje rekordní počet 55 umělců nejen z Ústí nad Orlicí, ale také různých koutů celé republiky. K vidění je několik stovek maleb, kreseb, grafik, plastik, šperků a dalších technik. Výstava je částečně prodejní a je otevřena ve všední dny od 10 do 13 hodin a od 14 do 17 hodin a o víkendu od 14 - 17 hodin a to do 30. srpna. Otevřeno bude také v průběhu oustecké pouti ve dnech 12. – 14. srpna. Vstupné je dobrovolné.  

  04. srp 2022
 • PŘIPOMÍNÁME STAROSTU BOHUSLAVA LANGA PŘIPOMÍNÁME STAROSTU BOHUSLAVA LANGA

  Každoročně si začátkem srpna připomínáme osobnost prvního porevolučního starosty města Ústí nad Orlicí Ing. Bohuslava Langa. V den výročí jeho úmrtí, položil kytici na hrob rodiny Langových na hřbitově v České Třebové místostarosta Jiří Preclík. Bohuslav Lang, který se také celý život věnoval sportu a to hlavně basketbalu, zemřel před 30 lety 4. srpna 1992. Bohuslav Lang se narodil 5. prosince 1932 v České Třebové. Společně se svým bratrem - dvojčetem Zdeňkem absolvoval Fakultu strojního inženýrství na VUT v Brně. Pracoval v Agroprojektu v Pardubicích, od roku 1960 v Ústí nad Orlicí v přípravně zemědělských investic a nakonec v n.p. Perla, jako vedoucí projekčního střediska. V listopadu 1990 se stal členem ústeckého městského zastupitelstva a 4. prosince 1990 byl zvolen starostou města Ústí nad Orlicí. Znám je jeho kladný vztah ke sportu, se kterým začal už v České Třebové. V Ústí nad Orlicí začínal v roce 1952 s lehkou atletikou. Byl velmi dobrý v desetiboji. Jeho největší láskou však byl basketbal. Od roku 1959 do roku 1989 sehrál v dresu TJ Jiskra Ústí nad Orlicí 792 mistrovských utkání a bezpočet utkání přátelských. Od roku 1964 byl nepřetržitě předsedou ústeckého basketbalového oddílu. Později se stal i předsedou okresního svazu basketbalu. Od roku 1976 by rozhodčím a do roku 1992 odřídil více jak 1.200 převážně mládežnických utkání. Stál u zrodu turnaje v basketbalu mužů a žen, který od 16. ročníku nese jméno Memoriál ing. Bohuslava Langa. Zemřel náhle 4. srpna 1992 ve Svinné a je pochován na českotřebovském městském hřbitově.

  04. srp 2022
 • ORGANIZACE PARKOVÁNÍ O POUTI ORGANIZACE PARKOVÁNÍ O POUTI

  Přinášíme informace o organizaci parkování v centru města Ústí nad Orlicí v průběhu konání 97. Ústecké staročeské pouti. V termínu od 8. do 15. 8. 2022 bude zcela uzavřeno parkoviště za Základní uměleckou školou J. Kociana a u OSSZ (mezi zdravotnickou školou a OSSZ).  Prostranství Kociánka pak bude z důvodu konání pouti uzavřeno pro vozidla v termínu od pondělí 8. 8. (od 18 hodin) do 15. 8. 2021 (do 18 hodin). V tomto termínu bude na všech placených parkovištích ve městě parkování ZDARMA, kromě Mírového náměstí.  Současně je také částečně pro veřejnost uzavřeno parkoviště PERLA, také v termínu od 8.8. do 15.8.2022. Děkujeme za pochopení. Více informací o letošní pouti naleznete ZDE: https://www.ustinadorlici.cz/cs/udalosti/6499-zveme-na-97-usteckou-staroceskou-pout?prehled=0

  04. srp 2022
 • WOLKEROVO ÚDOLÍ JIŽ BRZY NABÍDNE NOVINKY WOLKEROVO ÚDOLÍ JIŽ BRZY NABÍDNE NOVINKY

  Wolkerovo údolí v současné době prochází revitalizací. Příprava na ni byla pečlivá. Samotné realizaci vloni předcházela veřejná anketa a setkávání pracovní skupiny, které dovedly projekt za zhruba dva miliony korun do výsledné podoby. Mezi základní požadavky patřilo zachování přírodního rázu lesoparku a dále obnovení a rozšíření stávajících herních a edukačních prvků. Na dětském hřišti již byly odstraněny herní prvky, které dožily a neodpovídaly bezpečnostním normám. Nové prvky potěší návštěvníky různých věkových kategorií, bude zde sestava pro malé i starší děti, ale i kolotoč, balanční kůly nebo vahadlová houpačka. Samozřejmostí je nový mobiliář, jako jsou lavičky, stůl a odpadkové koše. Další herní prvky přibudou na vršku kopce, kde bude instalována věž se skluzavkou a dále nová houpačka. Příjemnými změnami projde také spodní část Wolkerova údolí, u rybníčku vznikne odpočinková zóna vybavená lavičkami a lehátkem. Vítanou novinkou budou na dvou místech za rybníčkem haťové chodníky doplněné o didaktické prvky, které podpoří u dětí schopnost objevovat a vzdělávat se v oblasti místního ptactva. Stávající edukační prvky ve Wolkerově údolí budou opraveny a doplněny o naučné ukazatele a ptačí budky. Práce jsou rozděleny do dvou fází, instalace herních prvků a mobiliáře dětského hřiště u rybníka by měla být hotová do konce srpna. S dokončením druhé fáze, která zahrnuje opravu a nové prvky naučné stezky, haťové chodníky a nové herní prvky na vršku kopce se počítá do konce září. Rodiny, kterým schází hřiště ve Wolkerově údolí, mohou zatím využít nedávno otevřené hřiště na sídlišti Dukla, případně jiné na území města, seznam najdete i na interaktivní mapě města www.poznejustinadorlici.cz. Děkujeme za pochopení a trpělivost. Společně s vámi se těšíme na novinky, které prostor Wolkerova údolí oživí a vytvoří v něm lepší podmínky pro relaxaci a setkávání.

  03. srp 2022
 • FARMÁŘSKÉ TRHY ZRUŠENY FARMÁŘSKÉ TRHY ZRUŠENY

  Farmářské trhy na Mírovém náměstí byly organizátorem zrušeny. Trhy se v Ústí nad Orlicí začaly konat se čtrnáctidenní frekvencí v loňském roce, letos pokračovaly od února. Prodejců však postupně ubývalo, poukazovali na malý zájem zákazníků, z tohoto důvodu organizátor rozhodl o jejich zrušení. Město Ústí nad Orlicí má zájem, aby farmářské trhy v Ústí nad Orlicí pokračovaly, proto jedná s organizátorskou firmou K-trhy o jejich obnovení a hledá ideální způsob řešení současné situace.

  03. srp 2022
 • ZMĚNY V AUTOBUSOVÉ DOPRAVĚ OD 1.8. ZMĚNY V AUTOBUSOVÉ DOPRAVĚ OD 1.8.

  Upozorňujeme, že dochází ke změnám jízdních řádů autobusové dopravy v období od 1. 8. 2022 do 31. 8. 2022, která je objednávána Pardubickým krajem. Více informací naleznete ZDE.

  31. čnc 2022
 • PO TŘICÁTÉ ŠESTÉ JELI REGIONEM ORLICKA PO TŘICÁTÉ ŠESTÉ JELI REGIONEM ORLICKA

  Ve dnech 29. – 31. července se jel 36. ročník jednoho z nejprestižnějších juniorských etapových závodů v Evropě „REGIONEM ORLICKA“ - Český pohár juniorů v silniční cyklistice s mezinárodní účastní. Závod byl tradičně rozdělen do 4 etap, z toho první se jela v pátek 29. července. Druhou etapou byla časovka jednotlivců dlouhá 9 km. Třetí etapa, dlouhá 79 km vedla přes Dolní Moravu a závodníkům ji komplikoval hustý déšť. Obě etapy se jely v sobotu 30. července. Poslední čtvrtá etapa, která se jela v neděli 31. července a stejně jako vždy vedla také přes Ústí nad Orlicí a okolní obce a letos měřila 85 km. Při průjezdu naším městem se všem závodníků nedařilo a několik z nich se při průjezdu zatáčkou vybouralo. Naštěstí se to obešlo bez zranění. Všechny etapy měly start i cíl v Lanškrouně a pořádal je SKP DUHA Lanškroun. Letošního ročníku závodů se účastnilo na 140 závodníků z 22 týmů a 9 zemí. Nejrychlejším jezdcem v celkovém pořadí se stal Filip Gruszczynski z polského UKS AVATAR. Nejlepším týmem letošního závodu je TEAM DUKLA PRAHA, jehož závodník Milan Kadlec obsadil v celkovém pořadí druhé místo. V minulosti v závodě zvítězili sportovci, kteří nám dělají radost i v současné době. Jen namátkou jména sportovců, kteří uspěli v tomto závodě a později objevují ve výsledkových listinách světových soutěží: V ročníku 2005 zvítězil závodník SKP DUHA Lanškroun Leopold Konig, o rok později byl nejlepší Slovenský reprezentant Peter Sagan, v ročníku 2011 zvítězil další odchovanec pořádajícího klubu Daniel Turek, kterého v roce 2013 nahradil další bývalý závodník klubu SKP DUHA Michal Schlégel. Naposledy Český závodník vyhrál v roce 2016, kdy se vítězem stal dnešní reprezentant ČR Jakub Otruba. Více informací a výsledky naleznete na webu http://www.skpduha.cz/.

  31. čnc 2022
 • KONAL SE 9. ÚSTECKÝ TRIATLON KONAL SE 9. ÚSTECKÝ TRIATLON

  V pořadí 9. ročník sportovní akce "ÚSTECKÝ TRIATLON" se konal poslední červencovou sobotu v Ústí nad Orlicí. Závod začal plaveckou částí 20 bazénů – 500 metrů v aquaparku. Následovala jízda na kole v celkové délce 15 km, která tradičně vedla přes Libchavy a Říčky do Kerhartic a zpět. Poslední částí závodu byl běh na 6 km v okolí aquaparku. Dětských kategorií se letos účastnilo 23 dětí ve dvou disciplínách a to plavání a běhu. Hlavního závodu se letos účastnilo 40 závodníků a závodnic v 8 věkových kategoriích. Absolutně nejrychlejším závodníkem se stal Milan Záleský z domácího FORT SMC týmu s časem 54 minut a 5 sekund. Druhý skončil Martin Blaho z týmu Prestige Cycling Team Česká Třebová s časem 54 minut a 40 sekund. Třetím nejrychlejším závodníkem se stal Jan Roháček za tým 3D Fitness RT s časem 56 minut a 46 sekund. V kategorii žen zvítězila s časem 1 hodina, 9 minut a 26 sekund, Ema Bajčíková z týmu BIKE PRO RACING. Podrobné informace a výsledky jsou umístěny zde: http://ctc.wz.cz/triatlon22.html.

  30. čnc 2022
 • KNAPOVEČTÍ HASIČI MAJÍ NOVÉ VOZIDLO KNAPOVEČTÍ HASIČI MAJÍ NOVÉ VOZIDLO

  Poslední červencový pátek se v městské části Knapovec uskutečnilo slavnostní předání nového dopravního automobilu jednotce Sboru dobrovolných hasičů Knapovec. Slavnostního předání do užívání se účastnili zástupci okolích sborů, zástupce Hasičského záchranného sboru a starosta města Petr Hájek, který vyzdvihl práci hasičům pro město a poděkoval bývalému veliteli Miloslavu Kubátovi za jeho dlouholetou práci. Žehnání nového vozidla se ujal farář Vladislav Brokeš.  Nové vozidlo bylo pořízeno k zajištění akceschopnosti místní jednotky, kdy nahradilo původní 18 let staré dopravní auto. Z celkových nákladů na pořízení ve výši téměř 1,2 milionu korun se podařilo získat státní a krajské dotace ve výši 750 tisíc korun. Za 60 tisíc se ještě podařilo prodat staré vozidlo, které i nadále slouží dobrovolným hasičům SDH Zruč – Senec okres Plzeň.  Nový automobil teď ještě čeká vybavení základním materiálem, zaběhnutí a pak již ostrá hasičská služba.

  29. čnc 2022
 • ROZHOVOR: MĚSTO A ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ ROZHOVOR: MĚSTO A ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

  Naší snahou je, aby Ústí bylo zeleným městem, Tomáš Kopecký. Když se řekne životní prostředí, každému se vybaví něco jiného. První asociací může být krásná zelená krajina, ochrana přírody či znečištěné prostředí. Čím konkrétně se zabývá odbor životního prostředí na městském úřadu přiblížíme v rozhovoru s vedoucím oboru Tomášem Kopeckým. A dopředu můžeme prozradit, že přemnožený hmyz v domácnosti nebo podivné čáry na nebi to není. I takové dotazy už totiž na odbor padly.   Těch oblastí, kterými se zabýváte, je hodně. Začneme třeba výsadbou zeleně, co lze o ní říct obecně? V průběhu roku máme naplánované různé výsadby, většinou v návaznosti na investiční akce nebo rekonstrukční práce. Stavbaři odcházejí, my jdeme v logickém sledu za nimi. V některých případech se na výsadbu připravujeme už zároveň se stavbaři, kdy se využije jejich technika a šetří finanční prostředky, třeba při navážení zeminy. K nové výsadbě letos dochází například ve veřejném prostoru před Domem dětí a mládeže Duha, kde budou postupně vysazeny nové stromy, keře a trvalky, které budou prokvétat během celého roku.   Kapitolou sama pro sebe je péče o veřejnou zeleň, ta je asi hodně náročná. Naší snahou je, aby Ústí nad Orlicí bylo zeleným městem, a podle tohoto konceptu se snažíme osazovat zelení i drobná místa, takzvaná rabátka, která se jinak sečou ručně. Například kousek zelené plochy mezi silnicí a chodníkem, na kterém by údržba trávníku byla náročnější a nákladnější. Je značný cenový rozdíl sekat celou plochu strojem nebo ručně vyžínačem, a je to i vzhledově rozdíl. Pokud se takové místo osadí keři nebo trvalkami, efekt je nesrovnatelný a cena za údržbu je pouze o pár korun na metr za rok vyšší. Nejen že záhon hezky vypadá, ale má i další přidané hodnoty, zachycuje vodu, vytváří lepší mikroklima a podporuje biodiverzitu. Volíme rostliny vhodné pro opylovače. Všimněte si, že když kvetou, jsou obsypané včelami, čmeláky nebo motýly. Prostě živé město po všech stránkách je náš cíl.   Je velkou překážkou dlouhodobé sucho? Některá města si kvůli němu pořídila zavlažovací vaky. Také je máme, ale jejich využití je trošku složitější věc. Vak má relativně menší objem a je k němu potřeba jezdit vícekrát. U nové výsadby v našich podmínkách, v jílovém podloží, zalévat strom jen na povrchu není úplně efektivní, nenaučí se si vodu najít a koření jen na povrchu. Pokud se mu dostane hluboké zálivky, má snahu si pro ni kořeny sáhnout níž a dobře pak zakoření. Naši zahradníci to zvládají, i když samozřejmě ke ztrátám dochází, to je všude normální. Také některé druhy stromů jsou na přesazování hodně citlivé, třeba duby, buky, habry. Také pokud jsou v místě složitější hydrogeologické podmínky, může se stát, že strom uhyne a to paradoxně kvůli tomu, že má moc vody, prostě se „utopí“. Třeba nové sítě někde fungují jako drenáž a často odvedou podpovrchovou vodu tam, kde vadí. Starat se o stromy není vůbec jednoduché.   Tak to zná každý, kdo má zahrádku či zahradu, že i přes veškerou péči se ne vše ujme. Jaké druhy stromů zpravidla volíte? Takové, které se přizpůsobí našim klimatickým podmínkám. Téměř už nevysazujeme jehličnaté stromy, které decimuje kůrovcová kalamita a další škůdci, třeba zavlečené ploštice vroubenky nebo různé houbové choroby. Volíme takové druhy, kterým se u nás daří dobře a lépe se vypořádávají se suchem, hlavně listnáče.   Máme ve městě problémy s vandalismem cíleným na zeleň? Ano, příčin je víc. Někdy jde o jednorázové akce vyvolané například opilostí. V cestě posílenému egu stojí strom a „nechce uhnout“ J. Někdy je vandalismus cílený. Někdo usoudí, že mu strom vadí, například z něj něco padá na jeho naleštěné auto a vyhlásí mu válku, strom pak otráví nebo navrtá. Aktuálně máme dva navrtané stromy a uvidíme, zda přežijí nebo ne. Někdy také zeleň poškodí lidé, kteří mají pocit, že se o ni umí sami starat nejlépe. Co s tím? Těžko říct, snad přispěje i tento rozhovor. Prosíme lidi, aby byli všímaví a dali nám vědět, když se něco takového děje. O zeleň je třeba řádně pečovat a má to svá pravidla. Ne každý to chápe. Pro někoho jsme ekoteroristi, pro někoho zas málo „zelení a ochranářští“, protože údržba znamená i prořezy a kácení stromu. Pohybujeme se ve veřejném prostoru, kde má svou roli bezpečnost, proto je údržba dřeviny zásadní. Pokud je strom svému okolí nebezpečný, ač nás to mrzí, je toto hledisko důležitější, než ho nechat dožít s rizikem škod na zdraví a majetku. V lese, zvláště chráněném území, kde je pohyb lidí minimální, je možné strom nechat k rozpadu, město je prostě jiný prostor.   Odbor je úspěšný při získávání různých dotací, loni například získal prostředky na ošetření památných stromů, buku červenolistého na náměstí Svobody a javoru babyka na Podměstí. Letos jste také podali žádost? Ano, čekáme na to, jak dopadne vyhodnocení Programu péče o krajinu ministerstva životního prostředí, zažádáno máme o dotaci na dva památné stromy, které ještě ošetřením neprošly. Jde o buk červenolistý na ústeckém hřbitově a lípu malolistou na ulici T. G. Masaryka naproti gymnáziu. Doufáme, že budeme úspěšní, protože dotační podmínky se změnily a je to zase o něco složitější.   Když mluvíme o památných stromech, nemůžeme nezmínit, že babyka na Podměstí se probojovala do finále ankety Strom roku 2022. Čím je pro vás unikátní? Rozhodně je to nejkrásnější babyka, jakou jsem kdy v Česku nebo v zahraničí viděl. Třeba větvení má naprosto luxusní. Když jsme ji loni ošetřili s pomocí dotace z Programu péče o krajinu, v Českém rozhlasu jsem dal veřejný příslib, že ji přihlásíme do ankety Strom roku. S panem místostarostou Jiřím Preclíkem jsme tak učinili. Rozhodně si zaslouží, že se z téměř šesti desítek přihlášených stromů dostala až mezi dvanáct finalistů. Strom má svůj zajímavý příběh. Vysazen byl před 133 lety místním Okrašlovacím spolkem. Na Podměstí byly v té době dva parky, Palackého a Riegrovy sady. Členové Okrašlovacího spolku svou činnost soustředili do nejstaršího parku ve městě, Riegrových sadů a vysadili zde dva javory. Už tehdy vnímali, že se Podměstí průmyslově rozvíjí na úkor zeleně. Babyka je jediným původním stromem ze zaniklých Riegrových sadů, která přežila tu překotnou a pohnutou dobu včetně stavby silničního průtahu městem a panelového sídliště na Podměstí. Podpořte ji svým hlasem na webových stránkách www.stromroku.cz.   Odbor životního prostředí letos pořádal již dvě akce, jarní úklid veřejných prostranství v rámci výzvy Ukliďme Česko a Den Země pro ústecké školky a školy. Plánujete letos ještě jinou akci? V loňském roce se osvědčil odpadový den, který byl součástí městských slavností Město v pohybu posunutých kvůli covidu na září. Protože se akce všem líbila a Kociánka jí svědčí, uspořádáme ji v září znovu v rámci Světového dne první pomoci. Program opět zajistíme ve spolupráci s firmami, které se zabývají odpadovým hospodářstvím a recyklací odpadu. Vloni jsme s mottem Dejme textilu druhou šanci malovali na textil, letos dáme druhou šanci sklu. Dětem ukážeme, že i z použitého skla se dá vyrobit něco zajímavého nebo funkčního.   Třídění odpadů je velké téma. Město Ústí nad Orlicí v roce 2021 dosáhlo na míru třídění využitelných složek odpadů v solidní výši 43,7 procenta, nicméně s novou legislativou budeme muset všichni třídit ještě víc. Je to dlouhodobý proces, který zahrnuje jak vytváření podmínek pro lepší třídění využitelných odpadů, tak i neustálé motivování a přesvědčování lidí, aby žili v souladu s udržitelným způsobem života. A to je běh na dlouhou trať. Odpady jsou podle mě strategickou surovinou. Využití energie v nich uložené šetří neobnovitelné zdroje surovin. Nová legislativa nám ukládá povinnost zvyšovat procento vytříděného odpadu, směřuje k úplnému zákazu skládkování. Bude potřeba hledat cesty, jak třídění navýšit a zároveň jak energeticky využít znečištěné odpady, které se již nedají recyklovat a využít jako surovina.   Město se snaží reagovat na změny a stále vylepšovat odpadové hospodářství, co se například změnilo? V loňském roce jsme posilovali nádoby na kov a instalovali nádoby na separaci použitých tuků a oleje. Protože objem vytříděného odpadu stále rostl, na konci loňského roku jsme stáli před rozhodnutím, jak dál. Rozšiřovat svozová místa nejde do nekonečna, kdo by se chtěl dívat na nekonečné řady nádob. Budování podzemních kontejnerů je velice nákladné a musí být na to vhodné podmínky, absence sítí, hlouběji spodní voda apod. My jsme se rozhodli jít cestou zvýšení frekvence svozu. V některých případech ale dál vytváříme nová svozová místa, buď u nové výstavby nebo tam, kde je potřeba zlepšit dochozí vzdálenost a podnítit zájem o třídění. V plánu máme zlepšit vzhled separačních míst na sídlišti Štěpnice nebo na Dukle. Nejde jen o to, aby lidé měli ke kontejnerům blízko, pokud je prostředí nevábné, na třídění odpadů ztrácí chuť.   Ochranu si zaslouží nejen flóra, ale i fauna. Co se například na území města dělá pro chráněné druhy ptactva? To je také velmi složitá problematika. Sledujeme, které druhy ptactva a zvláště chráněných savců u nás žijí a rozmisťujeme pro ně budky. Některé méně četné druhy potřebují budky speciální, než jen obvyklý "sýkorník“ či „špačník“. Jsou mezi nimi rehci, sovy, konipasi, skorci, ale i veverky, plši nebo netopýři. Ornitologicky zajímavou a bohatou lokalitou je například Wolkerovo údolí a samozřejmě niva Tiché Orlice. Při zateplování domů docházelo k ničení hnízdišť chráněného rorýse obecného. Nyní už je z našeho podnětu zakotveno do podmínek stavebního řízení, aby zde pro ně investor do zateplení zabudoval speciální budky. Není to nijak nákladné, téměř to není vidět, ale moc to pomůže.   Letos podruhé město vyhlásilo dotace do životního prostředí. Na co mohou zájemci žádat? Dotační program je letos dvoukolový. Lze žádat už na čtyři účely. Na nádrž na dešťovou vodu, zelenou střechu, zelenou fasádu a letos nově také na čistírnu odpadních vod. Protože jsou stále ve městě místa, kde jednotná centrální kanalizace není, chceme tím přispět k řádnému zneškodňování odpadních vod v souladu se zákonem. Podmínky zájemci najdou na webových stránkách města Ústí nad Orlicí. První kolo žádostí už máme za sebou, schválena byla dotace na zelenou střechu a čistírnu odpadních vod. V současné době se přijímají přihlášky do druhého kola.  

  28. čnc 2022
 • MĚSTO ROZŠÍŘÍ KAMEROVÝ SYSTÉM MĚSTO ROZŠÍŘÍ KAMEROVÝ SYSTÉM

  Městský kamerový systém se dočká rozšíření. Vedle instalace nových kamer na sídlišti Štěpnice je součástí zakázky za zhruba 451 tisíc korun bez DPH také příprava míst, které v budoucnu zvětší síť monitorovaných veřejných prostranství. K jejich vytipování přispěla i anketa obyvatel Ústí nad Orlicí, kterou město uspořádalo a vyhodnotilo v minulém roce. „Městský kamerový dohlížecí systém má především preventivní funkci. Jak anketa potvrdila, tam, kde kamery jsou, se lidé cítí bezpečněji. Osvědčují se při objasňování různých deliktů,“ dodal místostarosta Jiří Preclík. Kamery budou nově dohlížet na lokalitu u Základní školy Bratří Čapků a nákupního centra Nová Louže, v současné době tento prostor prochází rekonstrukcí. Kamerový bod bude sledovat nově vybudovaný prostor před školou, přechod pro chodce a křižovatku s parkovištěm. Pokryje i velkou část ulice Polská, která je frekventovanou komunikací i významnou spojkou pro chodce. Přípravy pro pozdější instalaci kamerových bodů proběhnou v okolí Orlickoústecké nemocnice (křižovatka ulic Tvardkova a J. J. Kovářů) a dále ve Wolkerově údolí. Součástí zakázky bude i výměna nové techniky za novou na křižovatce u Rieteru.

  27. čnc 2022
 • DÝM A ZÁPACH OHNĚ ZASÁHL ČÁST REPUBLIKY DÝM A ZÁPACH OHNĚ ZASÁHL ČÁST REPUBLIKY

  Část území republiky zasáhl dým a zápach ohně z požárů z okolí Hřenska. Nejedná se tedy o žádný požár v našem okolí. Hasičský záchranný sbor ČR situaci monitoruje.

  26. čnc 2022
 • U DIVADLA DENNĚ PROMÍTÁ LETNÍ KINO U DIVADLA DENNĚ PROMÍTÁ LETNÍ KINO

  Každý den, až do 7. srpna, promítá před Divadelním klubem u Roškotova divadla vždy od 21 hodin letní kino. Těšit se můžete na sérii českých filmů za vstupné od 80 do 130 Kč podle promítaného filmu. Připraveny jsou například snímky BETLÉMSKÉ SVĚTLO, TAJEMSTVÍ STARÉ BAMBITKY 2, PREZIDENTKA, ZÁTOPEK, MIMOŘÁDNÁ UDÁLOST a řada dalších. Nechybí ani občerstvení. Podrobný přehled promítaných filmů naleznete zde: https://www.klubcentrum.cz/wp-content/uploads/2022/06/Letni-promitani-22.pdf

  25. čnc 2022
 • PAMĚTNÍ DESKA MANŽELŮM HRDINOVÝM PAMĚTNÍ DESKA MANŽELŮM HRDINOVÝM

  Uplynulo 80 let od heydrichiády a následné nacistické perzekuce všech, kteří výsadkářům pomáhali. Gestapem byli zatčeni a v Pardubicích popraveni i manželé Josef a Zdenka Hrdinovi z Ústí nad Orlicí, Zdenka byla v té době těhotná. U příležitosti výročí byla na domě čp. 407, v němž Hrdinovi žili v podnájmu, instalována pamětní deska. Život položili za pomoc veliteli výsadku Silver A Alfrédu Bartošovi, jehož úkolem bylo řídit činnost parašutistických skupin vysazených na našem území a navázat spolupráci s odbojem. Za aktivní spoluúčast v protifašistickém odboji v době Protektorátu Čechy a Morava udělilo zastupitelstvo manželům Hrdinovým dne 13. června 2022 čestné občanství města Ústí nad Orlicí in memoriam. Josef Hrdina Narodil se 29. 8. 1916 v Třebověticích. Byl absolventem vojenské akademie v Hranicích, poručíkem pěchoty čs. armády. Od roku 1940 byl knihovníkem v Ústí nad Orlicí. S manželkou Zdenkou, roz. Doubravovou z Kerhartic, bydleli v podnájmu Na Štěpnici v čp. 407. Spolupracoval s výsadkem Silver A, kterému velel Alfréd Bartoš. Po odhalení byl 18. 6. 1942 zatčen a společně s manželkou zastřelen v Pardubicích na Zámečku dne 2. 7. 1942. Zdenka Hrdinová Narodila se 8. 12. 1919 v Kerharticích. Se svým manželem, členem domácího protifašistického odboje Josefem Hrdinou, byla 18. 6. 1942 zatčena v souvislosti s atentátem na Heydricha a 2. 7. 1942 zastřelena. V té době byla těhotná.

  25. čnc 2022
 • ZAČNOU PRÁCE VE WOLKEROVĚ ÚDOLÍ ZAČNOU PRÁCE VE WOLKEROVĚ ÚDOLÍ

  V pondělí 25. července budou zahájeny stavební práce na obnově dětského hřiště ve Wolkerově údolí. Děkujeme za pochopení a věříme, že tato nemilá odstávka dětského hřiště přinese na konci prázdnin dětem plno nových, radostných zážitků.

  20. čnc 2022
 • VÝPADEK E-MAILOVÝCH SLUŽEB MĚÚ VÝPADEK E-MAILOVÝCH SLUŽEB MĚÚ

  Z technických důvodů není možné přijímat a odesílat žádné e-mailové zprávy na Městský úřad Ústí nad Orlicí. Veškerou komunikaci prosím směřujte na telefonní kontakty prostřednictvím pevných linek nebo mobilních telefonů případně datovou zprávou pomocí Datových schránek. Veškeré telefonní kontakty naleznete ZDE: Telefonní seznam - Město Ústí nad Orlicí (ustinadorlici.cz). Na opravě závady se intenzivně pracuje. Děkujeme za pochopení.

  20. čnc 2022
 • HISTORICKÁ PODÍVANÁ LÁKALA DO CAKLE HISTORICKÁ PODÍVANÁ LÁKALA DO CAKLE

  V sobotu 16. července se v tábořišti Cakle, uskutečnil první ročník historické show nazvané OZVĚNY Z DOB MINULÝCH v režii šermířsko-kaskadérského spolku Honorata. Vedle dobového ležení na návštěvníky čekaly ukázky historických řemesel a palných zbraní, divadlo, bubeníci nebo tanečnice. Vyvrcholením programu byla bitva v období třicetileté války. Celý program zakončila ohňová show.

  17. čnc 2022
 • POPLATEK ZA ODPAD Z NEOBYDLENÝCH NEMOVITOSTÍ POPLATEK ZA ODPAD Z NEOBYDLENÝCH NEMOVITOSTÍ

  Místní poplatek za obecní systém odpadového hospodářství musí dle zákona a platné obecně závazné vyhlášky hradit také vlastníci nemovitostí (chata, chalupa, byt, rodinný dům), ve kterých není přihlášena žádná fyzická osoba k trvalému pobytu. Občané s trvalým pobytem v Ústí nad Orlicí, kteří vlastní nemovitost v katastru města, ve kterých není přihlášena žádná fyzická osoba k trvalému pobytu, nově místní poplatek za tuto nemovitost platit nemusí. Osvobození od poplatku ale nezbavuje vlastníky nemovitostí povinnosti vlastnictví takovéto nemovitosti městskému úřadu ohlásit. Ohlášení změny mělo být provedeno do 30 dnů, od okamžiku, kdy vlastník nemovitost nabyl, nebo od okamžiku, kdy v ní ukončila trvalý pobyt poslední osoba, která zde žila. V současné době finanční odbor postupně vyzývá vlastníky nemovitostí, aby ohlášení úřadu dodatečně podali. Pro ty, kteří chtějí své opomenutí napravit a ohlásit vlastnictví chaty dříve, než k tomu budou úřadem vyzváni, je tiskopis ohlášení k dispozici na webu města v elektronické podobě, nebo v infocentru v tištěné podobě. Na webu města tiskopis naleznete v sekci tiskopisy, záložce finanční odbor pod názvem Ohlášení poplatkové povinnosti - trvale neobydlená nemovitost.

  16. čnc 2022
 • PLÁN INVESTIC SE POSTUPNĚ PLNÍ PLÁN INVESTIC SE POSTUPNĚ PLNÍ

  Přípravy dalších staveb z letošního plánu investic města pokračují. Vybrán byl dodavatel na rekonstrukci ulic Polní a Příčná, stavba bude stát městskou pokladnu zhruba šest milionů korun. Rekonstrukce ulic má začít v září a potrvá do konce listopadu. Pokračuje také záměr výstavby nových parkovacích míst na Dukle. Vybrán byl dodavatel této zakázky za zhruba dva miliony korun a schválena byla smlouva o dílo. Realizovat se budou nová parkovací místa podél komunikace mezi domy čp. 310 a 312 a rozšířeny budou stávající parkovací plochy v dalších třech lokalitách v ulici Dukelská. Práce mají být zahájeny v srpnu a jejich dokončení se předpokládá do konce října. S ohledem na petici obyvatel čp. 318-321 se původní záměr upravil, došlo ke snížení počtu parkovacích míst a tím byla zvětšena odstupová vzdálenost od bytového domu.

  16. čnc 2022
 • VYMÁHÁNÍ MÍSTNÍCH POPLATKŮ ZA ROK 2022 VYMÁHÁNÍ MÍSTNÍCH POPLATKŮ ZA ROK 2022

  Ke konci května byly splatné místní poplatky ze psů a za obecní systém odpadového hospodářství. Finanční odbor v současné době zahajuje odesílání upomínek těm občanům, kteří neuhradili poplatek ve splatnosti. Výše poplatku, který nebyl uhrazen včas, může být dle platné vyhlášky navýšena. Doporučujeme všem, kteří dosud poplatek neuhradili, aby tak učinili co nejdříve a vyhnuli se tak zbytečným sankcím. K platbě můžete využít i novou službu, kterou městský úřad nabízí – Platební portál. Odkaz na něj je k dispozici ZDE: https://platby.muuo.cz/zpo/platby. Úhradu je možné provést prostřednictvím platební karty přes platební bránu nebo bankovním převodem z internetového bankovnictví přes načtení QR kódu obsahujícího parametry pro platbu. Plátce se při platbě nemusí autentizovat, k zaplacení mu stačí znát rodné číslo poplatníka, jméno a příjmení a zadat e-mailový kontakt pro základní notifikaci o provedené platbě. S využitím této nové služby zjistíte, kolik a pod jakým variabilním symbolem máte zaplatit za každého člena domácnosti a nemusíte posílat dotazy na úřednice městského úřadu a platit až poté, co obdržíte odpověď. Stále ale platí možnost zaplatit převodem z účtu. Předtím si můžete zjistit platební údaje na základě dotazu zaslaného na e-mail paní Elišky Štantejské (stantejska@muuo.cz) nebo paní Jany Řehákové (rehakova@muuo.cz), nebo telefonicky prostřednictvím telefonních čísel 465 514 210, 739 038 870, 465 514 273 nebo 736 516 876. Uvítáme, pokud zvolíte bezhotovostní platbu poplatku, poplatky lze samozřejmě také platit hotově nebo platební kartou na pokladně městského úřadu a na pokladně společnosti Tepvos (zákaznické centrum).

  13. čnc 2022
 • MĚSTO PODPORUJE NADAČNÍ FOND NEMOCNICE MĚSTO PODPORUJE NADAČNÍ FOND NEMOCNICE

  Starosta Petr Hájek s místostarostou Jiřím Preclíkem dnes předali zástupcům nadačního fondu Orlickoústecké nemocnice S námi je tu lépe! symbolický šek na 200 tisíc korun. Společně s vedením Ústí nad Orlicí předávali šek i zástupci České Třebové. „Město Ústí nad Orlicí věnuje každoročně do nadačního fondu částku 200 tisíc korun. Naše zastupitelstvo je konzistentní v názoru, že je potřebné a důležité Orlickoústeckou nemocnici podpořit a přispět tak k rozvoji moderní medicíny v našem regionu,“ řekl starosta města Petr Hájek Ústí nad Orlicí podporuje nadační fond, který má za sebou již řadu projektů zvyšujících kvalitu a bezpečnost poskytované péče, od jeho založení v roce 2013. Město finančním darem tentokrát podpoří projekt Moderní přístroje pro chirurgii ruky a nohy, určený pro chirurgické oddělení. Systém Electric Pen Drive umožní přesněji a šetrněji voperovat implantáty ke zhojení zlomenin a pacientům díky lepšímu hojení pomůže dříve se navrátit k běžné činnosti.

  12. čnc 2022
 • HLEDAJÍ SE HOSTITELÉ PRO HOMESHARING HLEDAJÍ SE HOSTITELÉ PRO HOMESHARING

  Organizace Rodinné Integrační Centrum, která pomáhá rodinám s dětmi s autismem v Pardubickém kraji, hledá hostitele pro službu homesharing. Homesharing lze přeložit jako sdílení domova. Vyškolený laik, neboli hostitel, si bere dítě s autismem k sobě domů a věnuje mu svůj čas, aby rodiče dítěte měli prostor zajít si k lékaři, nakoupit nebo si odpočinout a věnovat se svým dalším dětem. Více informací naleznete na našich stránkách https://www.ric.cz/obsah/homesharing nebo na našem facebooku https://www.facebook.com/homesharing.ric.

  11. čnc 2022
 • ROZLOUČENÍ S ERWINEM KUKUCZKOU ROZLOUČENÍ S ERWINEM KUKUCZKOU

  Ústí nad Orlicí se dnes 8. července při smutečním obřadu rozloučilo s kazatelem, básníkem a publicistou Erwinem Kukuczkou, který zemřel ve čtvrtek 30. června ve věku 78 let. Erwin Kukuczka žil se svojí ženou Lidmilou v Ústí nad Orlicí od roku 1982 a okamžitě se zapojil do kulturní a umělecké činnosti ve městě. Působil při mnoha akcích a v listopadu 1989 vstoupil i do politického života. Aktivně se zapojil do tehdejších událostí, angažoval se v Občanském fóru. V roce 1990 se stal zastupitelem města a tuto funkci zastával až do roku 2006. V letech 1994 až 1998 byl členem rady města. V roce 1992 odjel do válčící Bosny a zpět přivezl na naše území 43 uprchlíků. V roce 2009 byla Erwinu Kukuczkovi udělena Cena starosty za celoživotní přínos duchovnímu životu města a v roce 2014 Cena města za dlouhodobý přínos v oblasti kulturního života města a za celoživotní uměleckou činnost. Ta byla velmi bohatá. V devadesátých letech organizoval s režisérkou Hankou Kofránkovou, herci Alfrédem Strejčkem a Františkem Derflerem a dalšími přáteli každoroční recitační turné „Putování za duší“. Stal se zakládajícím členem místního Klubu přátel umění, sám se věnoval kolážím. Vydával a publikoval v původní samizdatové edici Louč. V roce 2018 byl Erwin Kukuczka zařazen mezi Tváře města: dvanáct osobností, které mají vztah k Ústí nad Orlicí a svojí prací, činností a životním postojem překročili hranice města či regionu, kraje nebo republiky. „Erwin Kukuczka naplňoval své životní krédo, které vychází z Bible: ´Každý má sloužit darem, kterým jsme obdarováni´. Soužil jako farář slovem Božím, ale zároveň sloužil vlastním příkladem, svými činy, svým slovem,“ řekl ve smuteční řeči starosta města Petr Hájek.

  08. čnc 2022
 • 25 LET OD POVODNÍ V ROCE 1997 25 LET OD POVODNÍ V ROCE 1997

  Od ničivých povodní v červenci roku 1997 uplynulo pětadvacet let. V našem kraji bylo nejvíce postižené povodí Tiché Orlice, zejména jejího přítoku Třebovky. V Ústí nad Orlicí musely být evakuovány stovky lidí. Velká voda způsobila obrovské škody, zaplaveno bylo mnoho obytných domů i průmyslových objektů, podniky přerušily výrobu, zastavila se doprava na železniční trati.   Významné výročí připomínáme několika fotografiemi pořízenými v Ústí nad Orlicí v oněch červencových dnech.  

  08. čnc 2022
 • LÉTO PŘEJE KULTURNÍM AKCÍM POD ŠIRÝM NEBEM LÉTO PŘEJE KULTURNÍM AKCÍM POD ŠIRÝM NEBEM

  Ani letošní léto v Ústí nad Orlicí nebude bez kulturních akcí a letních projekcí u Roškotova divadla. Prázdniny zpestří mimo jiné dvě letní odpoledne s pohádkami a hudbou pro děti, na které navážou koncerty pro dospělé. První se bude konat v parku za divadlem v neděli 10. července od 16.30 hodin, v 19.30 vstoupí Pishcoth- písničkář Vladimír Daťka s kytarou a looperem. V sobotu 23. července od 20 hodin budou ve venkovním prostoru - půlkruhu před Divadelním klubem uvedeny Dialogy s Krylem. Známé i zapomenuté písně, básně a citáty Karla Kryla posluchači uslyší v podání Davida Uličníka, člena známého vokálního seskupení 4TET. Na stejném místě bude od pondělí 25. července do neděle 7. srpna promítat letní kino. Těšit se můžete na známé i nové české filmy, například Prvok, Šampón, Tečka a Karel, Vyšehrad: Fylm, Hádkovi, Tajemství staré bambitky 2 nebo Prezidentka. Promítání začnou ve 21 hodin. Druhé letní odpoledne je plánováno na 20. srpna, po programu pro děti vystoupí kapela Existence nové doby. Na své si přijdou i milovníci výtvarného umění, v Kulturním domě se bude opět konat tradiční výstava. V pořadí 24. ročník bude zahájen 4. srpna v 18 hodin. Díla vytvořená různými výtvarnými technikami autory z Ústí nad Orlicí i širokého okolí budou k vidění do konce srpna.

  07. čnc 2022
 • ÚSTECKÉ LISTY A KALENDÁŘ NA ČERVENEC A SRPEN 2022 ÚSTECKÉ LISTY A KALENDÁŘ NA ČERVENEC A SRPEN 2022

  Uveřejňujeme Ústecké listy a kalendář akcí na ČERVENEC a SRPEN 2022 ZDE.

  01. čnc 2022
 • ZEMŘEL ERWIN KUKUCZKA ZEMŘEL ERWIN KUKUCZKA

  30. června 2022 zemřel český kazatel, básník a publista, držitel Ceny města Ústí nad Orlicí a zastupitel města Ústí nad Orlicí v letech 1994 – 2006 Erwin Kukuczka (*27. 5. 1944 – 30.6.2022). Čest jeho památce.

  30. črv 2022

Nejbližší akce

Obecné informace

Město Ústí nad Orlicí

 • Kraj: Pardubický
 • Okres: Ústí nad Orlicí
 • Katastr.výměra: 36,36 km2
 • Počet obyvatel: 13 936 (01.01.2022)
 • Starosta: Petr Hájek
Ústí nad Orlicí mapa