Přejít na obsah
Arrow
Arrow
PlayPause
Slider

Archivuj

 • VÝROČNÍ ZPRÁVA MĚSTA ZA ROK 2021 VÝROČNÍ ZPRÁVA MĚSTA ZA ROK 2021

  Stejně jako v předchozích deseti letech byla i letos vydána Výroční zpráva Města a Městského úřadu Ústí nad Orlicí, která přináší souhrn základních informací a dat o životě v našem městě v uplynulém roce 2021. Brožurka je členěná do zhruba dvacítky tematických kapitol (například Zelené město Ústí nad Orlicí, Kultura, Vybrané služby obyvatelstvu nebo Městská policie), text doplňují fotografie a přehledně zpracované tabulky, v nichž lze sledovat několikaletý vývoj vybraných agend a služeb. K 31. 12. 2021 žilo v Ústí nad Orlicí 14 127 lidí, za celý rok se narodilo 96 dětí, zemřelo 221 občanů a uzavřeno bylo 62 sňatků. Ve výroční zprávě lze najít i další zajímavé údaje za loňský rok, například objemy vytříděného odpadu u všech surovin, návštěvnost knihovny, muzea či kina nebo jaká je úspěšnost uchazečů o řidičské oprávnění. Událostí roku bylo zářijové otevření novostavby Domu dětí a mládeže Duha na místě bývalé textilky Perla 01. Roční přehled připomíná i další významné okamžiky ze života města, například udílení Cen města Ústí nad Orlicí nebo oslavu 150. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů Ústí nad Orlicí I. Celý rok byl zásadně poznamenán celosvětovou pandemií koronaviru, která ovlivnila i některá statistická data. Výroční zprávu najdete v elektronické verzi na našich webových stránkách ZDE, do tištěné verze lze nahlédnout v Turistickém informačním centru v budově radnice.

  29. zář 2022
 • PŘIPOMÍNÁME SI DEN ČESKÉ STÁTNOSTI PŘIPOMÍNÁME SI DEN ČESKÉ STÁTNOSTI

  Ve sváteční středu 28. září jsme si připomenuli smrt knížete Václava, který byl prohlášen svatým, je patronem českého národa a symbolem české státnosti. Kníže Václav byl zavražděn svým bratrem Boleslavem pravděpodobně roku 935. Tradičně si také, v tento významný den, připomenulo tohoto nejoblíbenějšího českého světce Ústí nad Orlicí. V kostele Nanebevzetí Panny Marie se ráno konala slavnostní mše svatá, kterou sloužil P. Jan Pitřinec, který ve funkci na děkanství nahradil Vladislava Brokeše. Po slavnostní bohoslužbě následoval tradiční průvod k soše sv. Václava na Podměstí, kde zazněla krátká modlitba, česká hymna a přítomné pozdravil také starosta města Petr Hájek, který k soše položil kytici společně s místostarostou Jiřím Preclíkem.

  28. zář 2022
 • ZÁVODY MLADÝCH HASIČŮ V ČERNOVÍRU ZÁVODY MLADÝCH HASIČŮ V ČERNOVÍRU

  Sbor dobrovolných hasičů Černovír uspořádal poslední zářijovou sobotu tradiční závod požárnické všestrannosti mladých hasičů - Memoriál Zdeňka Veselého. Letos se závodu účastnilo 49 pětičlenných hlídek z okresů Ústí nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou a Svitavy. V mladší kategorii soutěžilo 20 hlídek. Zvítězila domácí hlídka Černovír A, před Petrovicemi A a Rokytnicí v O.h. A. Starších hlídek soutěžilo 29 a zvítězila Rokytnice v O.h. před Vysokým Mýtem a Nekoří A. Doplňkového závodu jednotlivců na 60 metrů překážek, zařazeného  do Ligy MH okresu Ústí nad Orlicí se zúčastnilo 151 závodníků ve čtyřech kategoriiích. Mezi mladšími zvítězili Nela Blechová (Bohousová) a Jakub Beneš (Černovír). Ze starších byli nejrychlejší Eliška Mačátová (Černovír) a Tomáš Sirový (Třebovice).

  26. zář 2022
 • PROBÍHÁ SERVIS SIRÉN PO MĚSTĚ PROBÍHÁ SERVIS SIRÉN PO MĚSTĚ

  Upozorňujeme, že v týdnu od 26. do 30.9 probíhá rozsáhlý revizní a servisní zásah na sirénách po celém městě. V průběhu dne tak můžete zaznamenat spuštěnou hudbu nebo testovací hlášky. Děkujeme za pochopení.

  26. zář 2022
 • ZÁVODILI V PŘISTÁNÍ NA PŘESNOST ZÁVODILI V PŘISTÁNÍ NA PŘESNOST

  Místní Aeroklub Ústí nad Orlicí uspořádal v pořadí 4. ročník soutěže pilotů v přesnosti přistání. Letošního ročníku se zúčastnilo se 16 pilotů z domácího aeroklubu a okolních letišť. První tři místa obsadili domácí letci, první Petr Fišar s výsledkem 0,2 m, druhý Martin Kočí a třetí Radovan Kočí. Počasí závodům přálo a během dne zaujaly také kolemjdoucí.

  25. zář 2022
 • ÚSTECKÝ AUTOSALON SE VYDAŘIL ÚSTECKÝ AUTOSALON SE VYDAŘIL

  V sobotu 24. září se v Ústí nad Orlicí konal další ročník oblíbené akce ÚSTECKÝ AUTOSALON A EKOMOBILITA tentokrát s podtitulem AMERIKA. U veřejnosti velmi oblíbená akce, doplněná bohatým doprovodným programem, nezklamala ani letos. Autosalon letos doplnila tematická výstava výrobců vozidel z Ameriky. Nechyběl FORD, BUICK, PONTIAC, CADILLAC, DOGDE a řada dalších známých značek v podání veteránů i moderních vozů. Tradičně nechyběly ukázky nových motocyklů a automobilů nejen se spalovacími motory, ale také vozidla na čistě elektrický pohon a hybridy. Jako každý rok, také letos byla k vidění vojenská technika, vybavení policie, hasičů, zemědělská a zahradní technika, modely všech druhů a mnoho dalšího. Škola otevřela zájemcům také dílny, ve kterých prezentovala svou výuku a činnost.

  25. zář 2022
 • ZNÁME VÝSLEDKY KOMUNÁLNÍCH VOLEB ZNÁME VÝSLEDKY KOMUNÁLNÍCH VOLEB

  Ve dnech 23. a 24. září 2022 se konaly volby do zastupitelstev obcí a v našem obvodu také do části Senátu. V Ústí nad Orlicí bylo registrováno celkem 11 235 voličů. K volbám do zastupitelstva města jich přišlo celkem 5193, což odpovídá celkové volební účasti 46,22 procenta. Volilo se z celkem 8 kandidátních listin stran a sdružení a to 27 zastupitelů. Nejvíce hlasů a to 29 procent a 8 mandátů získalo SNK Oušťáci. Druhé skončilo ANO 2011 s 16,78 procenty a 5 získanými mandáty v zastupitelstvu. Po 4 mandátech získala sdružení ÚSTECKÉ FÓRUM (14,1 procent) a ÚSTÍ ŽIJE (13,6 procent). Tři mandáty obhájila místní ODS s 11,76 procenty. Se dvěma mandáty se do zastupitelstva dostala také strana SPD a nezávislí. Jeden mandát obhájila KDU-ČSL. Komunisté se do zastupitelstva našeho města nedostali. Složení zastupitelstva města Ústí nad Orlicí je pro volební období 2022-2026 následující: Pořický Matouš Občanská demokratická strana Tomášek Jiří PaedDr. Občanská demokratická strana Novotná Aneta JUDr. Občanská demokratická strana Preclík Jiří ÚSTÍ ŽIJE - SNK Řezníček Jiří MUDr. ÚSTÍ ŽIJE - SNK Bäuchel Luboš Mgr. ÚSTÍ ŽIJE - SNK Chudý Vladimír ÚSTÍ ŽIJE - SNK Strákoš Petr ÚSTECKÉ FÓRUM - SNK Holubář Jiří Mgr. ÚSTECKÉ FÓRUM - SNK Nechvíl Tomáš Mgr. ÚSTECKÉ FÓRUM - SNK Mejdr Matouš Ing. ÚSTECKÉ FÓRUM - SNK Kokula Michal Ing. KDU-ČSL Řeháček Jaroslav Ing. Bc. ANO 2011 Pirkl Ladislav Ing. ANO 2011 Mařík Václav ANO 2011 Machačný Bohumil ANO 2011 Voleský Pavel ANO 2011 Hájek Petr SNK - OUŠŤÁCI Holmesová Blanka SNK - OUŠŤÁCI Velebný František SNK - OUŠŤÁCI Skotálek Jan MUDr. SNK - OUŠŤÁCI Svatoš Pavel Mgr. SNK - OUŠŤÁCI Janyšová Lenka RNDr. MgA. SNK - OUŠŤÁCI Drobná Hana SNK - OUŠŤÁCI Mačát Radek Bc. SNK - OUŠŤÁCI Maixner Pavel Mgr. SPD a nezávislí Dudla Martin Bc. SPD a nezávislí   Ve volbách do Senátu Parlamentu ČR uspěl v prvním kole Petr Fiala z Letohradu.      

  24. zář 2022
 • NA KOCIÁNCE SE KONAL INTEGRAČNÍ DEN NA KOCIÁNCE SE KONAL INTEGRAČNÍ DEN

  Již 11. ročník Integračního dne osob se zdravotním postižením a široké veřejnosti se konal na prostranství Kociánka v Ústí nad Orlicí. Pracovní skupina komunitního plánování pro osoby se zdravotním postižením zde uspořádala tradiční setkání poskytovatelů různých sociálních služeb z celého regionu, kteří prezentovali nabízené služby. Příchozí měli tradičně možnost si zde vyzkoušet, jak se osobám se zdravotním postižením ve městě žije. Vyzkoušet si také mohli různé kompenzační pomůcky, podrobně se seznámit s poskytovanými službami nebo zakoupit výrobky klientů sociálních zařízení. Součástí dne byla vystoupení klientů sociálních organizací.

  22. zář 2022
 • ZPRAVODAJ A FACEBOOK ÚSTÍ JSOU NEJLEPŠÍ V KRAJI ZPRAVODAJ A FACEBOOK ÚSTÍ JSOU NEJLEPŠÍ V KRAJI

  Město Ústí nad Orlicí třikrát zabodovalo v soutěžích Zlatý lajk 2022 a Radniční listy 2022 o nejlepší radniční listy a profily na sociálních sítích. V krajském kole získalo 1. místo za Facebook a 1. místo za Ústecké listy, dále 2. místo za Instagram. Soutěž pořádá nezisková organizace Kvalikom. V případě obecních a městských periodik hodnotí jejich kvalitu podle deseti kritérií, jako je například grafické zpracování, úroveň textů, fotografií nebo praktičnost informací. V kategorii pro města nad 10 tisíc obyvatel porota porovnávala 87 zpravodajů. Soutěž Zlatý lajk se zaměřuje na obecní a městské sociální sítě. Při hodnocení facebookových a instagramových profilů jsou hlavními kritérii kvalita obsahu, schopnost rychle a vstřícně odpovídat na dotazy, schopnost publikovat čtivé a informačně hodnotné příspěvky, kvalita videí nebo specializované formáty jako Reels či Stories. Celkem bylo hodnoceno celkem 97 profilů na Facebooku a 71 profilů na Instagramu.

  22. zář 2022
 • BABYKA JE V ANKETĚ STROM ROKU DRUHÁ! BABYKA JE V ANKETĚ STROM ROKU DRUHÁ!

  Nádherná cena pro nádherný strom. Javor babyka z Ústí nad Orlicí získal ve finálovém souboji ankety Strom roku 2022 díky svým podporovatelům krásné druhé místo. Výsledky letošního 21. ročníku byly slavnostně vyhlášeny ve středu 21. září pořadatelem ankety Nadací Partnerství v brněnské hvězdárně a planetáriu. Z 55 nominací vybrala odborná porota do finále dvanáct nejzajímavějších stromů z různých koutů republiky, mezi nimi i babyku na Podměstí v Ústí nad Orlicí. Vítěze určilo hlasování veřejnosti, které trvalo od 20. června do 11. září 2022. Ač se zpočátku zdálo, že náš javor nebude mít dostatečnou přízeň hlasujících, v závěrečném finiši se projevila síla jeho podporovatelů a vystřelila ho na medailovou pozici. „Děkujeme všem hlasujícím za podporu stromu, který si ji rozhodně zaslouží. Babyka je jediným původním stromem z historických Riegrových sadů, který jako zázrakem přežil výstavbu sídliště a silničního průtahu na Podměstí. Cena je pro nás zároveň poděkováním za péči o zeleň, kterou vnímáme jako velmi důležitou a věnujeme jí velkou pozornost,“ uvedl místostarosta Jiří Preclík. Ústí nad Orlicí získalo ještě jedno ocenění. V rámci ankety byla také vyhlášena výtvarná soutěž pro děti od 3 do 15 let. Odborné porotě se líbil obrázek naší babyky, který vytvořila Rozálie Konopáčová z Mateřské školy Pod Lesem. Slavnostního vyhodnocení se malá výtvarnice zúčastnila i se svou rodinou. Ve finále ankety naše babyka soutěžila s přízviskem Poslední mohykán. Strom byl vysazen v roce 1889 členy místního Okrašlovacího spolku v bývalých Riegrových sadech, které zmizely při socialistické industrializaci města. Jen babyka zůstala. Od roku 1994 je zapsána mezi památné stromy. Dnes vyniká svou rozložitou korunou a kmenem s obvodem 520 centimetrů, na výšku měří kolem 20 metrů. Výtěžek z hlasování pošle Nadace Partnerství ve formě grantu zpět k finálovým stromům, využít je bude možné na ošetření stromů nebo na novou výsadbu.  

  21. zář 2022
 • ZÁVODY MINIKÁR NA ANDRLÁKU ZÁVODY MINIKÁR NA ANDRLÁKU

  Ve dnech 17. a 18. září se na Andrlově chlumu u Ústí nad Orlicí konaly tradiční závody minikár. V sobotu se jelo Mistrovství ČR a v neděli Pohár ČR. Na start se postavilo na 9 desítek závodníků z celé republiky. Na závodníky čekala 510 metrů dlouhá slalomová trať. Slalomové minikáry jsou jednomístná, dvoustopá, čtyřkolová vozidla, pohybující se pouze silou gravitace. Závodníci jsou rozděleni do šesti věkových kategorií. Podrobné informace k závodům čtěte ZDE: https://www.minikary-slalom.cz/ Výsledky naleznete ZDE: https://www.minikary-slalom.cz/wp-content/uploads/2022/09/usti-nad-orlici.pdf

  18. zář 2022
 • V HYLVÁTECH ZÁVODILI MLADÍ HASIČI V HYLVÁTECH ZÁVODILI MLADÍ HASIČI

  Hylvátští dobrovolní hasiči uspořádali závod mladých hasičů v běhu na 60 metrů překážek, započítávaný do ligové soutěže okresu Ústí nad Orlicí. Účastnilo se jej celkem 96 závodníků ve čtyřech kategoriích (mladší chlapci, mladší dívky, starší chlapci, starší dívky). Každý závodník absolvoval dva pokusy se zápočtem lepšího času. Závodníci museli v co nejkratším čase překonat dráhu o délce 60 metrů. Chlapci zdolávají bariéru vysokou 1,5 m, dívky a mladší chlapci příčné břevno, následně se dvěma hadicemi přebíhají 4 metrovou kladinu, hadici připojí na rozdělovač umístěný za kladinou a s napojenou proudnicí probíhají cílem. Výsledky:  Starší chlapci: 1. Tomáš Sirový, SDH Třebovice, 13,88. 2. Ondřej Neťuka, SDH Hylváty, 13,95. 3. Břetislav Dudla, SDH Hylváty, 14,58. Mladší chlapci: 1. Jan Mihulka, SDH Bohousová, 15,63. 2. Marek Bednář, SDH Sádek, 15,69. 3. Jakub Beneš, SDH Černovír, 16,24. Starší dívky: 1. Adéla Majvaldová, SDH Letohrad-Kunčice, 13,53. 2. Kamila Pavléková, SDH Žichlínek, 13,73. 3. Tereza Knápková, SDH Žichlínek. 13,79. Mladší dívky: 1. Ester Krejsová, SDH Černovír, 20,34.  2. Barbora Jedličková, SDH Dolní Čermná, 21,84. 3. Štěpánka Kadochová, SDH Choceň, 21,92. 

  18. zář 2022
 • POD RADNICÍ ZAČAL OUSTECKÝ SALON 2022 POD RADNICÍ ZAČAL OUSTECKÝ SALON 2022

  Vernisáží byl zahájen již 24. ročník tradiční výstavy OUSTECKÝ SALON 2022. Výstavu pořádá městské muzeum a úspěšně navazuje na stejnojmennou výstavu, kterou mnoho let pořádal Klub přátel umění. V Galerii pod radnicí svou tvorbu vystavuje na 40 převážně amatérských tvůrců a umělců. Vystaveno je okolo sta prací, mezi kterými nechybí malby, kresby, fotografie, perokresby, koláže, kovaná plastika a řada dalších technik. Výstavu můžete navštívit do 23. října.

  16. zář 2022
 • KONAL SE SLAVNOSTNÍ VEČER S PŘEDÁVÁNÍM CEN MĚSTA KONAL SE SLAVNOSTNÍ VEČER S PŘEDÁVÁNÍM CEN MĚSTA

  V Roškotově divadle v Ústí nad Orlicí se uskutečnil slavnostní večer města Ústí nad Orlicí spojený s předáváním ocenění. Ocenění Počin roku za rok 2021 bylo v roce 2022 uděleno: Janu Holubovi za vynikající reprezentaci a dosažené úspěchy na plaveckém Mistrovství světa sportovců s intelektovým znevýhodněním ve francouzském Montluçonu Mgr. Tomáši Šmilauerovi za otevření kulturně-společenského expozičního prostoru, věnovaného osobnosti ústeckého rodáka Jana Steklíka – Steklíkeum Josefu Havlovi a kolektivu: ThLic. Vladislavu Brokešovi, Ph.D., Janu Křístkovi, a Ing. Ludvíku Mátlovi za opravu náhrobku rodiny Cibulkovy: obnovení odcizeného bronzového reliéfu autora Quido Kociana Cena starosty města v roce 2022 byla udělena: Ing. arch. Milanu Košařovi za více jak desetiletou činnost městského architekta Ústí nad Orlicí, tedy za přínos na rozvoji města, zejména pak za spolupráci na přípravě a realizaci záměru revitalizace území bývalé Perly 01 Marii Steklíkové za desetiletou svědomitou a pečlivou práci kronikářky města Ústí nad Orlicí Janu Štěpánskému za nejvýraznější stopu učiněnou v uplynulých padesáti letech v Divadelním spolku Vicena Ústí nad Orlicí, tedy za všechny režie a role, za odehraná představení a domluvené štace, za předsedování a papírování, za motivační proslovy a rady, za poznávací výlety, za organizaci věcí důležitých a do kronik zaznamenávaných, za sponzorské namlouvání a dotahování, za prozkoušené dny, probdělé noci a těžká rána, za vůli a obětavost, prostě za neoddiskutovatelný přínos a prospěch ochotnickému divadlu Cena města Ústí nad Orlicí v roce 2022 byla udělena: Jaroslavu Röszlerovi, in memoriam, za celoživotní přínos v oblasti sportovního života města Ústí nad Orlicí, zejména při výchově dětí a mládeže ThLic. Vladislavu Brokešovi, Ph. D., za osobní podíl na realizaci projektu „Ústí nad Orlicí – revitalizace centra Městské památkové zóny“ Čestné občanství města Ústí nad Orlicí bylo v roce 2022 uděleno: Zdeňce Hrdinové, in memoriam, aktivní účastnici protinacistického odboje v době protektorátu Čechy a Morava, popravené během tzv. heydrichiády Josefu Hrdinovi, in memoriam, aktivnímu účastníku protinacistického odboje v době protektorátu Čechy a Morava, popravenému během tzv. heydrichiády prof. ThDr. PhDr. Josefu Cibulkovi, in memoriam, římskokatolickému knězovi, vysokoškolskému profesorovi, českému historikovi umění a archeologovi zaměřenému na dějiny umění a středověkou archeologii, rodákovi z Ústí nad Orlicí Ceny všem oceněným předal starosta města Petr Hájek společně s místostarosty Jiřím Preclíkem a Pavlem Svatošem. Slavnostním večer provázel Martin Lamplot a o hudební program se postaralo okteto GENERACE.

  15. zář 2022
 • SLAVILI MEZINÁRODNÍ DEN SENIORŮ SLAVILI MEZINÁRODNÍ DEN SENIORŮ

  Každoroční oslava Mezinárodního dne seniorů se v Ústí nad Orlicí letos konala ve čtvrtek 15. září na zahradě Českého červeného kříže. Kromě seniorů z několika spolků z našeho města se akce tradičně účastnili také senioři z partnerské Bystřice Kladské z Polska. Celkem se oslav spojených s tradičním vařením guláše účastnili 5 družstev. Z připravených ingrediencí musely jednotlivé týmy uvařit guláš v kotlíku na otevřeném ohni. Vařily se převážně národní guláše. Následovalo hodnocení jednotlivých gulášů porotou a také příchozí veřejností. Na odpoledne byl připraven další program v podobě rozmanitých soutěží.

  15. zář 2022
 • UZAVŘENÍ PRACOVIŠTĚ OP, PASY A EVIDENCE OBYVATEL UZAVŘENÍ PRACOVIŠTĚ OP, PASY A EVIDENCE OBYVATEL

  Upozorňujeme občany, že v pátek 16. září v době od 8 do 12 hodin bude z provozních důvodů uzavřena kancelář agendy občanských průkazů, cestovních dokladů a evidence obyvatel v přízemí budovy Městského úřadu Ústí nad Orlicí, Mírové náměstí čp. 7. Děkujeme za pochopení.

  15. zář 2022
 • DŮM DĚTÍ A MLÁDEŽE BYL OVĚNČEN CENOU MINISTRA DŮM DĚTÍ A MLÁDEŽE BYL OVĚNČEN CENOU MINISTRA

  Dům dětí a mládeže Duha v areálu bývalé Perly sklidil celorepublikový úspěch. Získal Cenu ministra pro místní rozvoj v tradiční soutěži Komunální projekt roku 2022. Do letošního silného ročníku bylo přihlášeno 66 projektů z různých koutů republiky. Výsledky byly vyhlášeny v pražském Obecním domě. Cenu převzal z rukou místopředsedy vlády Ivana Bartoše starosta města Petr Hájek. Cílem soutěže, která se koná od roku 2015, je vyhledávat, zviditelnit a ocenit inspirativní a občansky přínosné projekty realizované územními samosprávami. Hodnotitelská komise mimo jiné posuzovala přínos realizace pro obyvatele, celkové náklady v porovnání s dosaženým výsledkem a osobní podíl osoby, která je s projektem veřejně spojená. V případě ústeckého domu dětí je to starosta Petr Hájek, který byl při předání ceny označen za hnací motor nejen projektu DDM, ale celé dosavadní revitalizace bývalé Perly. „Samozřejmě mě toto přirovnání potěšilo, ale zdůraznil jsem, motor se skládá z mnoha částí, které musí navzájem spolupracovat a komunikovat. Získané ocenění je výsledkem společného úsilí. Na dálku jsem opětovně poděkoval všem, kteří se na výstavbě DDM podíleli.“     V rámci hodnocení stavby byla zdůrazněna komplexnost řešení a architektonický vzhled. V třípodlažním podsklepeném objektu se nachází moderní učebny, tělocvična, lezecká stěna, taneční sál, keramická dílna nebo nahrávací studio. Jeho součástí je také letní amfiteátr s venkovní lezeckou stěnou. Hodnotiteli byla vyzdvižena zelená střecha, která zároveň slouží jako zastíněná relaxační plocha. Dále pak zachytávání dešťové vody do retenční nádrže a její využívání k zalévání nově vysazené zeleně a bezbariérovost celé budovy. Komise poukázala na navazující veřejné prostranství, které je nejen dostatečnou nástupní plochou, ale zároveň vytváří nový městský prostor, vhodně doplněný o hravé plastiky dvou dlaní. DDM je první dokončený objekt v rámci revitalizace průmyslového brownfieldu bývalé textilky Perla 01. Stavba za téměř 85 milionů korun byla podpořena třicetimilionovou dotací z ministerstva pro místní rozvoj, konkrétně z programu Podpora revitalizace území, regenerace brownfieldů pro nepodnikatelské využití. Dům dětí a mládeže Duha byl oceněn 13. září, tedy rok po dokončení. Ostatně září je pro bývalou Perlu takřka osudové. V září 2009 textilka zkrachovala, o rok později v září odkoupilo tříhektarový areál město, v září 2013 město vyhlásilo veřejnou soutěž o urbanisticko-architektonický návrh, v září 2014 byly zahájeny práce na regulačním plánu, v září 2017 byla započata demolice továrny. Slavnostní otevření se uskutečnilo před rokem, 17. září a dnes nabízí zhruba 75 kroužků pro mnoho set dětí. Dům dětí a mládeže Duha v areálu Perly – jak šel čas: • Nový objekt DDM stojí v areálu bývalého textilního závodu Perla 01, který zkrachoval v roce 2009. O rok později areál koupilo město za 30 milionů korun. • Postupnými kroky bylo území připraveno na novou výstavbu. V roce 2013 se uskutečnila architektonická soutěž, které se zúčastnilo 24 soutěžících. Podle vítězného návrhu, který následně získal ocenění v rámci celorepublikové soutěže Urbanistický projekt roku, byly v září 2014 zahájeny projekční práce na regulačním plánu. Během následujících čtyř let byly vypracovány jednotlivé investiční záměry města a projekty technické infrastruktury území. • V letech 2017 až 2018 probíhala rozsáhlá demolice výrobních hal, které zabíraly více než 80 procent z celkové rozlohy areálu. • Stavba nového domu dětí a mládeže byla zahájena v listopadu 2019, objekt byl otevřen 17. září 2021. • Novostavba včetně interiéru a vybavení tělocvičny přišla na 85 milionů korun bez DPH, město na ni získalo dotaci ve výši 30 milionů korun z Ministerstva pro místní rozvoj ČR. • V současné době DDM nabízí více než 70 kroužků pro děti i dospělé. • Dne 13. září 2022 získal Dům dětí a mládeže Duha Cenu ministra pro místní rozvoj v soutěži Komunální projekt roku 2022.

  14. zář 2022
 • PŘIPOMÍNÁME SI 85. VÝROČÍ ÚMRTÍ T. G. MASARYKA PŘIPOMÍNÁME SI 85. VÝROČÍ ÚMRTÍ T. G. MASARYKA

  Položením květin u pomníku T. G. Masaryka v Ústí nad Orlicí jsme si ve středu 14. září připomenuli výročí úmrtí prvního československého prezidenta, který zemřel před 85 lety. Prezident Masaryk obdržel čestné občanství města Ústí nad Orlicí 27. prosince 1918 a při své cestě z Moravy navštívil 21. června 1929 i samotné město. Nejen místními občany byl slavnostně přivítán na novém ústeckém nádraží, ale také na Podměstí, u Památníku odboje a na ústeckém náměstí. Dnešní ulice T. G. Masaryka v Ústí nad Orlicí nesla původně označení Třebovská. V první polovině 30. let minulého století byla přejmenována na ulici Dr. Rašína, po změně politického režimu byla od listopadu 1948 nazývána Třídou Klementa Gottwalda, později Gottwaldova ulice. Od 1. července 1990 nese název T. G. Masaryka.

  14. zář 2022
 • TRADIČNÍ BURZA FILANTROPIE POMÁHALA TRADIČNÍ BURZA FILANTROPIE POMÁHALA

  Ve středu 14. září se v Ústí nad Orlicí uskutečnila tradiční Burza filantropie, kterou zde tradičně pořádá Koalice nevládek Pardubicka z.s. Na této burze mají donátoři z řad podnikatelů, firem a zástupců veřejné správy možnost ohodnotit vybrané projekty a přispět na jejich realizaci finančním či věcným darem nebo službou. Celkem se burzy zúčastnilo 10 donátorů, kteří podpořili prezentované projekty celkovou částkou 620 tisíc korun. Za město Ústí nad Orlicí se burzy účastnil místostarosta Jiří Preclík a naše město podpořilo 9 prezentovaných projektů celkovou částkou 44 tisíc korun. Konkrétně město podpořilo následující projekty: Oblastní charita Ústí nad Orlicí – projekt „Kvalitní zajištění péče pořízením automobilu do služby Osobní asistence“- částka 5.000 Kč Kontakt Ústí nad Orlicí, o. p. s. - projekt „Linka důvěry – Vždy při ruce“- částka 3.000 Kč Rodinné integrační centrum, z. s. – projekt „Sám za sebe na pobytu“, prezentace - částka 6.000 Kč Centrum J. J. Pestalozziho, o. p. s. - projekt „Neutíkej – dá se to řešit“ prezentace – částka 7.000 Kč Péče o duševní zdraví, z. s., - projekt „Baví nás zdraví“ – částka 4.000 Kč CEDR Pardubice, o.p.s. - projekt „Obchůdek drobnoradost bude přinášet nejen radost“ - částka 5.000 Kč Rytmus Východní Čechy, o.p.s. - projekt „Teď už si poradím“- částka 5.000 Kč Škola pro mě, z. s. – projekt „Venkovní učebna Školy pro mě na zahradě ZŠ Bří Čapků“, prezentace - částka 5.000 Kč Rodinné centrum Srdíčko, z. s. – projekt „Kroužky pro všechny“ - částka 4.000 Kč

  14. zář 2022
 • UZAVŘENÍ MATRIKY DO 16.9.2022 UZAVŘENÍ MATRIKY DO 16.9.2022

  Upozorňujeme, že z důvodu nemoci je do konce týdne uzavřena matrika na MěÚ Ústí nad Orlicí. Děkujeme za pochopení.

  13. zář 2022
 • KONALO SE POSLEDNÍ ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA KONALO SE POSLEDNÍ ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA

  Zastupitelé se sešli naposledy před nadcházejícími komunálními volbami a završili své čtyřleté funkční období. Vedle finančních záležitostí schvalovali dotace z rozpočtu města na podporu sociálních služeb a na opravu domu v městské památkové zóně. Projednávala se také řada majetkoprávních bodů. Například darovací smlouva spolku Junák - český skaut, středisko Orlice Ústí nad Orlicí, který ve veřejném zájmu požádal o bezúplatný převod části pozemku v Hylvátech. Skauti si potřebují postavit novou skautskou klubovnu, protože dosavadní musí být z důvodu ukončení nájmu odstraněna. Spolek Junák plánuje financování stavby klubovny v rámci rozpočtu skautského střediska, z darů prostřednictvím veřejné sbírky a z části také z dostupných dotací. Smlouva byla schválena, bezúplatným převodem chce město Ústí nad Orlicí podpořit aktivní spolek, který dlouhodobě zajišťuje péči o děti a mládež na bázi dobrovolné činnosti a přispívá k rozvoji společenského, sportovního a kulturního života města. Záměr odsouhlasil i osadní výbor pro část města Hylváty a Dukla. V darovací smlouvě je zakotveno předkupní právo města na daný pozemek. Zastupitelé také projednávali několik návrhů na pořízení změny územního plánu Ústí nad Orlicí a změny regulačního plánu lokality „U Letiště“. Při minulých jednáních zastupitelstva již byli schváleni nositelé letošních Cen města Ústí nad Orlicí a Počinu roku, jasné už je také to, komu bude letos udělena Cena starosty města. Slavnostní večer spojený s předáváním cen se blíží, uskuteční se tento čtvrtek 15. září v Roškotově divadle. Zastupitelé také schválili záměr odkoupit "druhou ruku", tedy již instalovanou sochu na veřejném prostranství vedle Domu dětí a mládeže Duha. Instalace plastiky "Dvě ruce" proběhla v loňském roce v rámci dokončení novostavby DDM s tím, že jedna socha byla přímo zakoupena a druhá zapůjčena na dobu jednoho roku, tedy do 16. 9. 2022. Odkup druhé sochy byl schválen s ohledem na skutečnost, že obě plastiky prokázaly v daném místě svoje opodstatnění a jsou pozitivně vnímány nejen dětmi, ale i ústeckou veřejností. Její cena je 380 tisíc korun bez DPH a obsahuje i náklady spojené s dopravou a montáží.    V závěru zasedání byli oceněni za dlouholetou činnost zastupitelé města Jaroslav Fišer, za 32 let činnosti v zastupitelstvu města, a Jiří Čepelka, který v letech 1998 - 2006 působil v pozici starosty a v letech 2006 - 2010 neuvolněného místostarosty města. Oběma byla předána pamětní vlajka města. Usnesení 21. zasedání zastupitelstva města bude v nejbližších dnech umístěno na našem webu. Nové složení sedmadvacetičlenného zastupitelstva vzejde z voleb, které se uskuteční ve dnech 23. a 24. září. Ustavující zasedání nového zastupitelstva je předběžně naplánováno na 7. listopadu.

  12. zář 2022
 • ON-LINE PŘENOS ZASTUPITELSTVA MĚSTA OD 15 HODIN ON-LINE PŘENOS ZASTUPITELSTVA MĚSTA OD 15 HODIN

  Od 15 hodin můžete sledovat ONLINE přenos z jednání 21. Zastupitelstva města Ústí nad Orlicí ZDE: https://www.youtube.com/mestouo/live

  12. zář 2022
 • PODROBNÝ PROGRAM 21. ZASTUPITELSTVA MĚSTA DNE 12.9.2022 PODROBNÝ PROGRAM 21. ZASTUPITELSTVA MĚSTA DNE 12.9.2022

  Podrobný program na 21. zasedání Zastupitelstva města Ústí nad Orlicí, které se bude konat dne 12.9.2022 od 15:00 hodin v Velkém sále Kulturního domu. Program naleznete ZDE: http://www.ustinadorlici.cz/images/zm/120922/index.html

  11. zář 2022
 • LEZECKÉ ZÁVODY PŘILÁKALY DESÍTKY LEZCŮ LEZECKÉ ZÁVODY PŘILÁKALY DESÍTKY LEZCŮ

  Horolezecký oddíl DUHA ve spolupráci s Domem dětí a mládeže DUHA v Ústí nad Orlicí uspořádali v sobotu 10. září lezecké závody v dvojkombinaci na rychlost a obtížnost nazvané ÚSTÍ LEZE. Na start závodu se postavilo 63 lezců z celé republiky ve věkových kategoriích od 6 do 99 let. Závod byl určen pro začátečníky a mírně pokročilé lezce jako "amatérská oblastní liga". Bližší informace o závodech a oddílu naleznete na webu https://www.horoduha.cz/.

  10. zář 2022
 • UZAVÍRKA SILNICE II/315 NA LANŠKROUN UZAVÍRKA SILNICE II/315 NA LANŠKROUN

  V pondělí 12. září zahajuje I. etapa opravy silnice II/315 v Ústí nad Orlicí do Lanškrouna. Do 23.října bude oprava probíhat v úseku 200 m od křižovatky se silnicí I/14 po křižovatku se silnicí III/31510. II. etapa pak naváže v termínu od 24. října o 20. listopadu v úseku 200 m od křižovatky se silnicí I/14 po křižovatku se silnicí III/31512. Objízdná trasa pro veškerou dopravu směr Ústí nad Orlicí - Lanškroun pro etapu I. a II. je vedena po silnici I/14 přes obec Dlouhá Třebová, Česká Třebová, Třebovice po křižovatku se silnicí I/43. Dále po silnici I/43 přes obec Rudoltice do Lanškrouna, obousměrně. Uzavírkou bude ovlivněna autobusová linka č. 700907, 700906 a 700991 dopravce BusLine Pardubicko s.r.o. Konkrétně linky 700907 a 700991, všechny spoje, pojedou ze zastávky Česká Třebová, Skuhrov,křiž., po objízdné trase sil. lll/31512 do České Třebové – sil. l/14 směr Ústí nad Orlicí. Zastávky Ústí nad Orlicí,Knapovec a Ústí n.Orl.,Hytváty,křiž., se pro tuto linku bez náhrady obsluhovat nebudou. Linka 700906, všechny spoje, pojedou ze zastávky Ústí n.Orl.,Knapovec, Avena po objízdné trase pro BUS sil. ll/315 směr Skuhrov - po účelové komunikaci do Dlouhé Třebové - sil. l/14 směr Ústí nad Orlicí. Nebudou obsluhovány zastávky Ústí n.Orl.,Hytváty,křiž - bez náhrady a Ústí nad Orlicí,,Knapovec - náhradní zastávka Ústí n.Orl., Knapovec, Avena. Výlukový jízdní řád linky 700991 na termíny 12. - 16.9.2022 Výlukový jízdní řád linky 0700906 Výlukový jízdní řád linky 0700907

  09. zář 2022
 • OSMDESÁTNÍKY PŘIJALI V HERNYCHOVĚ VILE OSMDESÁTNÍKY PŘIJALI V HERNYCHOVĚ VILE

  Ve čtvrtek 8. září se konalo tradiční setkání jubilantů, kteří v letošním roce dovršili 80 let věku. Slavnostní přijetí starostou města Petrem Hájkem proběhlo, kvůli rekonstrukci obřadní síně, v Hernychově vile. V letošním roce byla pozvána stovka oslavenců. Čtvrtečního setkání se zúčastnilo 45 jubilantů. Program byl doplněn o vystoupení dětí z Mateřské školy Lentilka a pěveckého sboru Čtyřlístek Základní umělecké školy Jaroslava Kociana. Jubilanti se slavnostně zapsali do kroniky města a obdrželi knihu o Ústí nad Orlicí, květinu a bonboniéru. Všem jubilantům gratulujeme.

  08. zář 2022
 • ÚSTÍ JE OPĚT PŘÍVĚTIVÝM ÚŘADEM ÚSTÍ JE OPĚT PŘÍVĚTIVÝM ÚŘADEM

  Ústí nad Orlicí zůstává na stupíncích vítězů v soutěži Přívětivý úřad. V rámci Pardubického kraje získalo stejně jako loni třetí příčku. Platební portál pro úhradu poplatků, zveřejněné služební mobilní telefony na pracovníky úřadu, online rezervační systém, aplikace informující o stavu vyhotovení dokladů a zasílání SMS zpráv pro jejich vyzvednutí, provozní doba každý pracovní den. To jsou některé ze služeb našeho úřadu, které zaujaly i porotce soutěže o nejlepší městský úřad České republiky, kterou pro obce s rozšířenou působností pořádá Ministerstvo vnitra ČR. „Děkuji všem zaměstnancům městského úřadu, že se nám ocenění podařilo obhájit i v letošním roce. Je pro nás závazkem pokračovat ve zkvalitňování našich služeb. Právě soutěž Přívětivý úřad nabízí řadu inspirací,“ uvedla tajemnice městského úřadu Gabriela Mánková. V letošním roce se soutěže zúčastnilo 125 obcí s rozšířenou působností, což představuje 55 procent ze všech. Soutěž mapuje kvalitu proklientského přístupu úřadů. Sleduje míru online řešení agend, dostupnost služeb pro občany, otevřenost radnic, úroveň komunikace nebo například rozvinutost participace občanů na věcech veřejných. Základní hodnotící kategorií je poskytování nadstandardních služeb či běžných služeb v nadstandardní kvalitě. Cílem soutěže je ocenit snahu představitelů měst a městských úřadů ve zvyšování přívětivosti úřadu.  Motivační soutěž pro úřady se koná již sedmým rokem. Celostátním vítězem se letos stal Kolín, v Pardubickém kraji se na prvním místě umístily Pardubice, druhá byla Chrudim.  

  08. zář 2022
 • STOLETÍ JAROSLAVA FOGLARA V KNIHOVNĚ STOLETÍ JAROSLAVA FOGLARA V KNIHOVNĚ

  Městská knihovna zahájila zajímavou výstavu nazvanou „Století Jaroslava Foglara“ věnovanou 115. výročí narození spisovatele a významné osobnosti českého skautingu Jaroslava Foglara. Vernisáže výstavy se ujali skauti z Ústí nad Orlicí a Letohradu a vzpomenuli na tohoto autora, který se narodil v roce 1907 v Praze, kde v roce 1999 také zemřel. Výstava obsahuje ukázky jeho tvorby, dobové fotografie, výňatky z deníků a mnoho dalších zajímavých věcí. V prostoru městské knihovny ji můžete navštívit do 31. října. Více informací z naší městské knihovny najdete ZDE: https://knihovna-uo.cz/

  08. zář 2022
 • PŘEDVOLEBNÍ DISKUSE KE KOMUNÁLNÍM VOLBÁM PŘEDVOLEBNÍ DISKUSE KE KOMUNÁLNÍM VOLBÁM

  Spolek SPOUSTI ve spolupráci s Malou scénou uspořádal ve středu 7. září předvolební setkání lídrů volebních stran za Ústí nad Orlicí. Na pódiu Malé scény se setkalo šest zástupců volebních stran a hnutí. Zástupci dvou zbývajících stran se ze setkání omluvili. Přítomní zástupci stran a hnutí se vyjadřovali k budoucím záměrům města, jeho řízení, problémům ve městě a jejich řešení ze svého pohledu. Ke slovu se dostala také veřejnost, která zaplnila hlediště Malé scéna. Diváci měli možnost klást lídrům dotazy k dané problematice. Poprvé bylo předvolební setkání přenášeno ONLINE. Diskusí provázel Petr Kulhavý. Volby do zastupitelstev obcí se konají ve dnech 23. a 24. září v Ústí nad Orlicí na celkem 17 okrscích. Volební místnosti se voličům otevřou v pátek 23. září 2022 od 14:00 hodin do 22:00 hodin a v sobotu 24. září 2022 od 8:00 hodin do 14:00 hodin. Všechny volební strany dostaly také možnost vylepit své volební plakáty na samostatných plochách ve spodní části Mírového náměstí na betonových válcích označených číslem volební strany, které registrační úřad určil losem. Oznámení voličům o místu a konání voleb naleznete ZDE: https://www.ustinadorlici.cz/images/dokumenty/volby/2022/volby-2022-plakat.pdf Podrobné informace o volebních stranách a jejich kandidátech za Ústí nad Orlicí naleznete na webu volby.cz ZDE: https://volby.cz/pls/kv2022/kv2211?xjazyk=CZ&xid=1&xv=11&xdz=2&xnumnuts=5304&xobec=579891 Podrobné informace o organizaci voleb v našem městě naleznete na našem webu ZDE: https://www.ustinadorlici.cz/cs/urad/volby

  07. zář 2022
 • DEN PRVNÍ POMOCI A ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ NA KOCIÁNCE DEN PRVNÍ POMOCI A ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ NA KOCIÁNCE

  V úterý 6. září se na prostranství Kociánka v Ústí nad Orlicí konal již 23. ročník Světového dne první pomoci doplněný o Den životního prostředí, který připravil náš odbor životního prostředí. Na Světovém dnu se tradičně představily složky IZS, ale také dobrovolné záchranářské a zdravotnické organizace. Opět nechyběla Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje, Hasičský záchranný sboru Pardubického kraje, Sbory dobrovolných hasičů Ústí nad Orlicí, Městská policie Ústí nad Orlicí a řada dalších subjektů. Den životního prostředí byl primárně zaměřen na recyklaci odpadu a znovu využití starých materiálů. Akci provázelo pěkné počasí a během celého dopoledne se na Kociánce vystřídalo mnoho dětí.

  06. zář 2022

Nejbližší akce

Obecné informace

Město Ústí nad Orlicí

 • Kraj: Pardubický
 • Okres: Ústí nad Orlicí
 • Katastr.výměra: 36,36 km2
 • Počet obyvatel: 13 936 (01.01.2022)
 • Starosta: Petr Hájek
Ústí nad Orlicí mapa