Přejít na obsah
Arrow
Arrow
PlayPause
Slider

Archivuj

 • VÁCLAV ČEVONA - 100. VÝROČÍ NAROZENÍ VÁCLAV ČEVONA - 100. VÝROČÍ NAROZENÍ

  V letošním roce si připomínáme 100. výročí narození československého atleta a olympionika Václava Čevony, který byl v roce 1992 jmenován čestným občanem města Ústí nad Orlicí. Václav Čevona se narodil 24. 5. 1922 v Ružomberku na Slovensku. Do Ústí nad Orlicí se přestěhoval jako sedmnáctiletý v roce 1939, aby zde vystudoval střední textilní školu. S atletikou začínal v Sokole u Františka Stránského, ale závodil také na lyžích. Svou vlastní pílí se vypracoval mezi přední atlety Československa. Nejvíce se prosadil v běhu na 1500 metrů, v rozmezí let 1944 až 1951 se pětkrát stal mistrem republiky, dvanáctkrát překonal československé rekordy v běhu na 800, 1000 nebo 1500 metrů. Celkem patnáctkrát reprezentoval Československo na mezinárodních závodech, z nichž dvanáct vyhrál. Největšího úspěchu ve své sportovní kariéře dosáhl v roce 1948 na letní olympiádě v Londýně, kde v běhu na 1500 metrů obsadil čtvrté místo. Po Emilu Zátopkovi byl druhým nejlepším československým poválečným atletem. V roce 1952 byl jmenován mistrem sportu a v roce 1955 zasloužilým mistrem sportu. Závodil dvaadvacet let až do roku 1961. V roce 2002 obdržel cenu fair play Českého olympijského výboru a v roce 2003 dostal v Lausanne cenu fair play Mezinárodního olympijského výboru. Po celou svou kariéru zůstal věrný žlutomodrému dresu ústecké atletiky. Přes své časté zahraniční starty pro ni stihl vybojovat 69 utkání. Po ukončení závodní činnosti zastával funkci dobrovolného trenéra, rozhodčího, hospodáře i předsedy atletů. Byl činný i v lyžařském oddíle. Od prvního ročníku pořadatelsky zajišťoval mezinárodní lyžařské závody Skiinterkriterium v Říčkách v Orlických horách. Václav Čevona pracoval jako vedoucí technolog přádelny v Perle v Ústí nad Orlicí. Zemřel 9. 1. 2008 v Ústí nad Orlicí a pohřben byl na městském hřbitově.

  24. kvě 2022
 • SPORTOVIŠTĚ PRO VEŘEJNOST ZDARMA V DOBĚ KONÁNÍ AKCE MĚSTO V POHYBU 2022 (30.5.2022 - 3.6.2022) SPORTOVIŠTĚ PRO VEŘEJNOST ZDARMA V DOBĚ KONÁNÍ AKCE MĚSTO V POHYBU 2022 (30.5.2022 - 3.6.2022)

  V době konání akce Město v pohybu 2022 ve dnech 30.5.2022 - 3.6.2022 budou sportoviště ZDARMA.

  23. kvě 2022
 • KONCERT PŘIPOMENUL JAROSLAVA KOCIANA KONCERT PŘIPOMENUL JAROSLAVA KOCIANA

  V sobotu 21. května se v Základní umělecké škole Jaroslava Kociana uskutečnil koncert připomínající koncertní turné houslisty Jaroslava Kociana po Japonsku, které se uskutečnilo před více jak sto lety. Koncert symbolicky spojil tři místa a to Kocianovo Ústí nad Orlicí s Japonskem a Vídní, kde žije japonská klavíristka Kazuko Sikuta-Nakajo, které na koncertu vystoupila. V sále ZUŠ zaznělo několik skladeb od světových autorů včetně Antonína Dvořáka nebo Frederica Chopina, ale také autorská skladba klavíristky Nakajo a několika známých skladeb s autorskými úpravami. Právě díky výborným světovým turné si Jaroslav Kociana vybudoval své jméno, zejména jeho americká turné byla velmi úspěšná. Také v Japonsku si u diváků získal velkou oblibu.

  21. kvě 2022
 • CYKLO GLACENSIS SLAVÍ 20 LET CYKLO GLACENSIS SLAVÍ 20 LET

  Region Orlicko–Třebovsko zahajuje v roce 2022 cykloturistickou sezónu 20. ročníkem CYKLO GLACENSIS. Na české straně odstartovalo 10 cyklistických týmů z českých měst, na straně polské 8 týmů z polských startovních měst. Cíl dvacáté cyklojízdy byl v Ráji v Letohradě. Startovalo se z náměstí v Ústí nad Orlicí, České Třebové, Brandýse nad Orlicí, Žamberku, Králíkách, Vysokém Mýtě, Chocni, Lanškrouně, Náchodě, Bačetíně a v šesti polských městech. Cíl dvacáté cyklojízdy je v Ráji, přesněji v rekreačním areálu Ráj u Letohradu. Trasy byly pro většinu týmů v příjemné vzdálenosti a převážně z kopce. Všichni účastníci získali tričko 20 LET Cyklo Glacensis s potiskem loga CG 2022, Evropské Unie a názvem svého startovního města. V cíli bylo pro účastníky zajištěno ubytování a stravování a připraven program - sportovní hry na motivy Her bez katastru, vystoupení šermířů, ohňová show a doprovod kapely Těžká doba. Akce  byla spolufinancovaná z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

  20. kvě 2022
 • KONALA SE BURZA PRÁCE PRO ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÉ KONALA SE BURZA PRÁCE PRO ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÉ

  Úřad práce v Ústí nad Orlicí připravil v pátek 20. května burzu práce pro osoby se zdravotním postižením. Burzy se zúčastnili zástupci 12 organizací, které se zabývají problematikou zaměstnávání osob se zdravotním postižením - zaměstnavatelé, neziskové organizace a organizace státní správy. Na zájemce čekaly informace o nabízených pracovních místech, konkrétních pracovních činnostech a podmínkách, požadovaných kvalifikačních předpokladech a další. Během celého dopoledne se na burze vystřídalo mnoho zájemců o zaměstnání.

  20. kvě 2022
 • PRÁCE NA SILNICI Z HRÁDKU BUDOU POKRAČOVAT PRÁCE NA SILNICI Z HRÁDKU BUDOU POKRAČOVAT

  Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický navštívil ve středu 18. května Ústí nad Orlicí. Se starostou Petrem Hájkem a místostarosty Jiřím Preclíkem a Pavlem Svatošem řešil pokračování modernizace silnice II/315 z Ústí nad Orlicí směrem Hrádek a na druhou stranu směrem na Skuhrov. Tématem bylo také školství ve vztahu k využití sportoviště u automobilní školy pro veřejnost či problematika jídelny ve Smetanově ulici, kterou navštěvují městské i krajské školy. „Vzhledem k nestabilnímu terénu v těsné blízkosti Tiché Orlice a sesuvům půdy jsme museli stavební práce přerušit a následně po dohodě s původním dodavatelem byla ukončena také smlouva. Do té době se podařilo dokončit modernizaci silnice z Hrádku až po křižovatku se Sokolskou ulicí v Kerharticích. Pro zbývající úsek jsme museli vysoutěžit nového dodavatele. S tím byla v minulém týdnu podepsána smlouva a samotné staveniště předpokládáme předat 1. července. Již dnes se však začínají řešit průzkumné vrty a další přípravné práce,“ uvedl hejtman Martin Netolický.„Naším cílem ve spolupráci s městem je co nejdříve zprovoznit úsek od křižovatky se Sokolskou ulicí směrem k mostu typu Bailey Bridge, který bude pro tyto potřeby nutné upravit. Následně by zbytek dopravy pokračoval přes Kerhartice k hlavnímu nádraží,“řekl hejtman Netolický s tím, že v průběhu července by měla být zahájena modernizace dalšího úseku silnice II/315, a to z Ústí nad Orlicí směrem na Skuhrov, kde naváže na v listopadu 2020 dokončený úsek Skuhrov – Lanškroun.¨ Kraj ve městě zřizuje několik středních škol. Mezi nimi je také Střední škola automobilní. U areálu v Dukelské ulici je sportovní hřiště. Na jeho rozvoji chce město spolupracovat s krajem, aby vzniklo veřejnosti přístupné víceúčelové hřiště oddělené od zbývajícího areálu školy. Spolupráce kraje a města bude potřebná také při řešení jídelny ve Smetanově ulici.„Jídelna je využívána asi tisícovkou strávníků přibližně rovnoměrně krajských středních škol a městských základních škol. Jídelnu má město v pronájmu od státu a do budoucna bychom chtěli jednat ideálně o bezplatném převodu ve veřejném zájmu. Stavět zcela novou jídelnu je při dnešních cenách velmi finančně nákladné a proto se využití stávajících prostor nabízí,“řekl hejtman. Ten s vedením města jednal také o stavebních pracích, které navazují na dokončení stavby centrálního urgentního příjmu. Město nyní připravuje rekonstrukci ulice Jana a Josefa Kovářů.„Již v průběhu stavby centrálního příjmu jsme se domluvili, že městu na rekonstrukci silnice přispějeme částkou 2,5 milionu korun. Zároveň pokračujeme v jednáních o vybudování clonící stěny, kde se zabýváme několika variantami řešení,“ sdělil hejtman.

  18. kvě 2022
 • ÚPRAVAMI ULIC PŘIBUDOU PARKOVACÍ MÍSTA ÚPRAVAMI ULIC PŘIBUDOU PARKOVACÍ MÍSTA

  V blízké době bude zahájeno několik investičních akcí do ústeckých ulic. Parkovacích míst je málo. Díky úpravám komunikací se podaří vytvořit nové. Konkrétně jde o Popradskou ulici (sídliště Štěpnice), kde vzniknou nová místa po parkování u domů č. 1274 - 1279. Práce budou zahájeny v květnu a potrvají do srpna. Na této ulici vznikne celkem 42 parkovacích míst. Podobná akce proběhne i v navazující ulici Na Štěpnici u domu č. 1268, kde budou vytvořena čtyři nová místa pro parkování. Jak je již při podobných investicích v Ústí zvykem, na zadláždění bude použita vegetační vsakovací dlažba. Z rozpočtu města je na tuto akci vyčleněna částka ve výši 2,9 milionu korun. Možnost parkování rozšíří i investice do Špindlerovy ulice, kde bude opravena příjezdová komunikace a úpravami vznikne před domy č. 1127, 1128 a 1131 celkem patnáct nových parkovacích míst. Na dláždění bude opět použita vegetační dlažba. Pracovat se začne v květnu a termín dokončení byl stanoven na červen. Hodnota zakázky činí zhruba 3 miliony korun. Město má v plánu díky úpravám ulic rozšířit parkovací plochy i na Dukle a v Heranově ulici. Plán investičních akcí města na letošní rok myslel na opravu chodníků v ulici Korábova, které již byly ve špatném stavu. Akce zahrnuje opravu obou stávajících chodníků v celé délce ulice včetně vyřešení sjezdů na sousední pozemky a naváže na rekonstrukci vodovodu a rozvodů elektrické energie. Souběžně s opravou chodníků dojde i na výměnu veřejného osvětlení. Stavba za zhruba dva miliony korun bude zahájena taktéž v květnu a potrvá do srpna. Stavební práce při všech akcích budou provázet dopravní omezení pro motoristy i chodce. Pozorně sledujte dopravní značení. Děkujeme za pochopení.

  16. kvě 2022
 • S REGIONEM JEZDÍME DO PRÁCE NA KOLE S REGIONEM JEZDÍME DO PRÁCE NA KOLE

  Město Ústí nad Orlicí podpořilo květnovou lokální výzvu Regionu Orlicko─Třebovsko (ROT) Do práce na kole. Kampaň oslovuje obyvatele regionu a motivuje je, aby se po celý měsíc květen přepravovali převážně bezmotorově a tedy udržitelně (pěšky, na kole, koloběžce či poklusem). Účastníci výzvy budou mít příležitost si na vlastní kůži vyzkoušet, že když promění své dopravní návyky, pohyb na vlastní pohon je nejen prospěšný, ale i osvěžující. O kampani, ale i dalších aktivitách svazku obcí, do nějž Ústí nad Orlicí patří již od založení v roce 1999, jsme hovořili s manažerem ROTu Karlem Šverclem. Proč se ROT rozhodl zorganizovat lokální výzvu Do práce na kole, která v Česku běží již dvanáct let? Pro Region Orlicko─Třebovsko je to zajímavá příležitost, jak motivovat lidi, aby opustili své zajeté stereotypy při cestách do práce, a nejen při cestách do práce, a zkusili se dopravovat jinak, než jak jsou každodenně zvyklí. Využít přitom mohou stávající infrastrukturu v regionu, tedy cyklostezky, které spravuje právě Region Orlicko─Třebovsko. Touto kampaní tak propojíme naši zájmovou činnost s osvětovou činností. Vy sám jdete příkladem a do výzvy se zapojíte. V čem pro vás osobně bude přínosná? Každé ráno se již nebudu muset doma usilovně rozhodovat, zda kolo osedlám a pojedu na něm do Ústí nad Orlicí do práce. Jezdím z jedenáct kilometrů vzdálené České Třebové. Bude to tak další silný důvod, proč kolo neopomenout a vyrazit na něm, i když třeba zrovna není příznivá předpověď počasí. Během té půlhodinky, co zhruba do práce jedu, mám možnost si vytříbit a srovnat myšlenky, odpojit se od toho, co bylo a naladit se na to, co mě čeká. A to samé cestou zpátky. Někdy se odpojím od myšlenek úplně a vnímám jen okolí, protože ho tu máme opravdu krásné a cestu si dokonce prodloužím po okolních lesích. Rád jezdím na kole, je to pro mě přirozené a nemusím se k tomu zpravidla nijak nutit. Výzva je pro mě příležitostí, jak pro tento životní styl motivovat i ostatní. Když se člověk zřekne pohodlí a zkusí něco nového, někdy přijde na zajímavé věci. Je to tak. I psychologové radí nechodit nebo nejezdit stále stejnou cestou, ale zkoušet objevovat stále nové trasy a směry. Někdo možná bude namítat, že se na kole necítí bezpečně. Jak to máte vy? Na silnicích se necítím ohrožen provozem tak, že bych jezdil oklikou po polních cestách. Samozřejmě nejezdím po frekventované silnici první třídy. Ani to není nutné, cyklostezky zpravidla kopíruju trasu hlavní silnice, tak proč zbytečně riskovat. Řekl bych, že je to hodně o lidech a o tom, jak jsou k sobě ohleduplní. Na řadě aut jsem již zaregistroval nalepené samolepky, které značí, že řidiči berou na vědomí legislativou stanovený bezpečný odstup od cyklistů o délce jeden a půl metru. Jako cyklistu mě potěší, že jej někdo respektuje. Na kole jezdím poměrně často a žádný konflikt jsem zatím naštěstí neměl. Síť cyklostezek je široká. Samozřejmě někdo by mohl polemizovat, že některé úseky by měly být vyřešeny bezpečněji. Ale dejme tomu čas, i kampaň Do práce na kole k tomu může přispět. Pokud se do ní zapojí dostatečně reprezentativní vzorek lidí, bude možné nasbírat určitá data a na jejich základě zkusit dopravu optimalizovat. Již od loňského roku komplikuje využívání cyklostezky mezi Ústím a Brandýsem nad Orlicí modernizace železničního koridoru. ROT je správcem cyklostezky, jak se k tomu staví? Přijali jsme nesporný fakt, že národní správce železnice potřebuje zrekonstruovat železniční koridor a jediná přístupová cesta do údolí řeky Tiché Orlice vede po naší cyklostezce. Investor se však zavázal, že poté cyklostezku uvede do původního stavu. Co nás netěší je skutečnost, že s ohledem na souběh jiných staveb v regionu nebylo rozhodnuto vést objízdnou trasu přes Orlické Podhůří, tato nyní vede komplikovaným terénem přes Sudislav, a to je pro dálkové cyklisty velkou překážkou, pro kterou náš region mohou vyřadit ze svých plánů. Máte nějaké reakce, jak omezení provozu na cyklostezce vnímají sami cyklisté? Ukazuje se, že řada uživatelů nemá vůbec představu o tom, kdo správcem cyklostezky je a zjišťovat to ani nebude. Obrací se tak na místa, která ze situace přirozeně vyplynou, a to jsou zpravidla informační centra. Z informací, které máme zprostředkovaně, vyplývá, že situaci chápou. Je dobře, když si v informačních centrech organizovaná skupina cyklistů dopředu ověří, zda je trasa po celé délce přístupná. Samozřejmě od investora víme, že ne všichni cyklisté jsou disciplinovaní a porušují zákazy vjezdu, většina se však smířila s touto situací. Doufejme, že stavba potrvá po naplánovanou dobu a do ledna příštího roku bude hotovo. Vedle cyklostezky do Brandýsa jsou však plně k dispozici další trasy na Českou Třebovou a na Letohrad. Jak je to s jejich opravami, jsou potřebné a v plánu? Ačkoliv je povrch cyklostezek starý patnáct let, je v dobrém stavu a nevyžaduje nyní žádné velké zásahy. Pokud jsme řešili nějaké opravy, bylo to z důvodu, že povrch stezky narušily kořeny, které pod ní prorůstaly a zvedaly ji. Tyto lokální výspravy máme od loňského roku za sebou a věřím, že nám cyklostezky zase nějakou dobu vydrží. Na jaře probíhá běžná údržba, jako je zametání nebo prořezávání větví stromů, které by na cyklostezce mohly bránit bezpečnému průjezdu. Jak to vypadá s obnovou mobiliáře? Údržbu mobiliáře zajišťujeme prostřednictvím externích dodavatelů, kteří nám hlásí drobné závady a se kterými se domlouváme na opravách. Předsezonní údržbu už také máme za sebou a všechny značky či odpočívadla by měly být v pořádku a připravené na sezonu. Chystáte v tomto směru nějaké novinky? Pokud Pardubický kraj poskytne finanční prostředky z programu Obnovy venkova, v plánu je obnova odpočívadla v České Třebové na Lhotce. Ústy pana hejtmana byl dokonce přislíben vznik samostatného dotačního titulu určeného na rozvoj a údržbu sítě cyklostezek. To určitě kvitujeme, protože plány rozvoje cyklostezek máme. V Brandýse nad Orlicí bychom se rádi vyhnuli úrovňovému křížení cyklotrasy s železnicí a nebezpečným úsekem silnice Brandýs - Orlické Podhůří. Rádi bychom tento úsek překlenuli a kolem tábora Řadov vybudovali nový úsek cyklostezky. Loni jsme za tímto účelem nechali vypracovat vyhledávací studii, letos by se měla zpracovat projektová dokumentace. Pokud by vše šlo podle plánu, vyřešila se dokumentace a získalo stavební povolení, pak bychom na celou akci začali shánět finanční prostředky. To zní jako běh na dlouhou trať. Je hodně náročné budovat nové úseky cyklostezek? Je to hodně náročné, protože musíte přihlížet k zájmu mnoha skupin a jednotlivců. Člověk musí být stále připraven na to, že se situace může radikálně proměnit a buď bude muset záměr upravit, nebo také přes veškeré dlouhé úsilí zjistí, že záměr je v připravované podobě neproveditelný. Takovým příkladem může být úsek přes Sopotnici. Už několikrát se hledala možnost, jak cyklostezku vést z Ústí nad Orlicí směrem na Vamberk, ale přes opakované pokusy se zatím tento úsek nepodařilo majetkoprávně projednat a stále zůstává jen vizí. Region Orlicko─Třebovsko je i organizátorem několika úspěšných akcí, kdy se letos uskuteční? K propagaci cyklistiky slouží akce s názvem Cyklo Glacensis, 20. až 21. května proběhne jeho jubilejní dvacátý ročník. Akce je určena cyklistům z česko-polského pomezí. Letos očekáváme účast dvanácti týmů, které přijedou do areálu Ráj u Letohradu. Dne 25. června se budou konat cyklistická akce Orlické cykloklání a turistická akce Putování Lanšperským panstvím, které už tradičně pořádáme ve spolupráci se Sborem pro záchranu hradu Lanšperka. Letos je ještě v areálu Cakle u Ústí nad Orlicí doplní vyhodnocení lokální výzvy Do práce na kole. Další tradiční akci pořádáme 2. září, kdy se uskuteční Den regionu. Cílem spanilé cyklojízdy po regionu bude tentokrát Jehnědí. Nutno dodat, že síť cyklostezek se v okrese rozšiřuje i díky investicím dalších samospráv a svazků obcí. Které to například jsou? Loni přibyla díky Sdružení obcí Orlicko nová cyklostezka Valdštejn - Šušek, která spojuje Písečnou s cyklostezkou Letohrad - Ústí nad Orlicí v obci Hnátnice. Na konci loňského roku byla díky spolupráci města Česká Třebová s obcí Rybník otevřena cyklostezka právě mezi Českou Třebovou a Rybníkem. V Letohradě jsou městem Letohrad budovány dva nové úseky cyklostezek u Podměstí a směrem na Šedivec. Budují se tam, kde se ukáže, že je potřeba stávající síť doplnit a oddělit cyklo dopravu od motorové. Tak hurá na kolo. Jak se říká, neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený cyklista. O REGIONU Region Orlicko─Třebovsko je svazek obcí, jehož zájmové území v části okresu Ústí nad Orlicí zaujímá plochu okolo 290 km2. Město Ústí nad Orlicí patřilo k zakládajícím členům. Celkem sdružuje 3 města a 21 obcí, ve kterých žije téměř 48 tisíc obyvatel. Svazek obcí je ve své činnosti velmi činorodý. Mezi primární projekty patří Aktivní turistika na Orlicko─Třebovsku, cyklostezky údolím řek Tiché Orlice a Třebovky. 

  16. kvě 2022
 • ZA DVA TÝDNY STARTUJE MĚSTO V POHYBU ZA DVA TÝDNY STARTUJE MĚSTO V POHYBU

  Letošní městské slavnosti MĚSTO V POHYBU začínají již za 14 dní, 30. května. Podrobný program včetně anotace kapel naleznete ZDE: https://www.ustinadorlici.cz/cs/turista-a-volny-cas/kalendar-akci/tradicni-kulturni-akce/mesto-v-pohybu

  16. kvě 2022
 • MODELÁŘI BOJOVALI O ÚČAST NA MISTROVSTVÍ REPUBLIKY MODELÁŘI BOJOVALI O ÚČAST NA MISTROVSTVÍ REPUBLIKY

  14. května se na letišti v Ústí nad Orlicí létal Přebor mládeže Pardubického kraje v leteckém modelářství. Jednalo se o nominační soutěž, kde si mladí modeláři mohli vybojovat postup na MČR mládeže, které se bude konat na podzim ve Starém Městě u Moravské Třebové. Soutěže se účastnilo celkem 56 soutěžících. Létalo se v pěti kategoriích volných modelů V, H, P30, A3, F1H a F1G. Krajský přebor mládeže je otevřenou soutěží pro celou ČR a proto mimo modelářů z domácího MK junior klubu, LMK Choceň, LMK Chrudim, Klub modelářů AKMT Moravská Třebová se účastnili modeláři z LMK Břeclav, LMK Jihlava a LMK Prostějov. Domácí klub si úspěšně vybojoval hned několik nominací na MČR mládeže leteckých modelářů. Akci uspořádal MK Junior klub Ústí nad Orlicí za podpory SMČR a Města Ústí nad Orlicí.

  15. kvě 2022
 • KOCIÁNKA V SOBOTU OPĚT ROZKVETLA UMĚNÍM KOCIÁNKA V SOBOTU OPĚT ROZKVETLA UMĚNÍM

  V sobotu 15. května se na Kociánce v Ústí nad Orlicí uskutečnila akce Základní umělecké školy Jaroslava Kociana nazvaná Kociánka rozkvete uměním aneb Stezka mezi kruhy. Naše ZUŠka zopakovala tuto úspěšnou akci pro širokou veřejnost s cílem prezentace všech svých oborů. Všichni malí i velcí návštěvníci si tak mohli osahat a vyzkoušet hudební nástroje, zazpívat si, zatančit, zahrát si divadlo nebo namalovat obrázek. Za úspěšné splnění úkolů na jednotlivých stanovištích čekala na děti odměna. Během celého odpoledne si akci navštívilo více jak sto dětí s rodiči.

  14. kvě 2022
 • 1. KOLO ATLETICKÉ LIGY V ÚSTÍ NAD ORLICÍ 1. KOLO ATLETICKÉ LIGY V ÚSTÍ NAD ORLICÍ

  Oddíl atletiky JISKRY Ústí nad Orlicí byl v sobotu 14. května pořadatelem 1. kola II. atletické ligy mužů a žen skupiny C. Na atletický stadion se sjelo celkem 306 závodníků z 12 oddílů můžu a žen celé republiky. Nechyběli ani závodníci z domácí Jiskry. V mužích závodilo 160 atletů a v ženách 146. Sportovní areál byl využit na všech stanovištích. Soutěžilo se v běhu, skoku dalekém, hodu diskem, koulí, oštěpem a dalších atletických disciplínách. Muži domácí Jiskry byli úspěšní a s celkem 132 body v celkovém pořadí mužských oddílů skončili čtvrtí. Domácí ženy skončili v celkovém pořadí žen na pátém místě. Podrobné výsledky závodu naleznete ZDE: https://online.atletika.cz/vysledky/52180/0/2

  14. kvě 2022
 • STROJNÍ OUSTECKÁ SOBOTA NA MÍROVÉM NÁMĚSTÍ STROJNÍ OUSTECKÁ SOBOTA NA MÍROVÉM NÁMĚSTÍ

  Třetí ročník festivalu historické techniky STROJNÍ OUSTECKÁ SOBOTA 2022 se po vynucené dvouleté pauze v sobotu 14. května vrátil na ústecké Mírové náměstí. Již tradičně byly pro návštěvníky připraveny historické motorové a elektrické lokomobily.  Prostřednictvím plochých řemenů zde motory roztáčely několik historických hospodářských strojů. Nejen děti mohly také obdivovat modely parních strojů, vakuových motorů, model transmisní dílny a připraveno bylo také dětské hřiště. Celým dnem doprovázely zvuky úderů do kovadliny. K vidění byla práce kovářů a kování koně. Navíc si šikovní návštěvníci mohli vzít kovářské kladivo sami do rukou a něco malého si vykovat. Pořádající muzeum připravilo stan s otevřenou dětskou hernou a soutěžemi o drobné ceny. Celé akci přálo pěkné počasí a na náměstí si tak našlo cestu mnoho diváků.

  14. kvě 2022
 • LITOGRAFICKÁ TVORBA V MALÉ SCÉNĚ LITOGRAFICKÁ TVORBA V MALÉ SCÉNĚ

  V Malé scéně v Ústí nad Orlicí vystavují své práce studenti místní Střední školy uměleckoprůmyslové. Pro svou tvorbu si vybrali starou techniku litografie, tedy kamenotisku. A takto výstavu představují samotní autoři návštěvníkům: „Tato výstava, jež zrodila se z pěny pivní všudypřítomné, představuje díla vzešlá z filozofických debat z úrodné půdy tohoto posvátného místa. Tisky realizované jsou starobylou technologii tisku z kamene. Tato tajemná technika nazývá se litografii. Grafické listy vytvořili studenti místní školy uměleckoprůmyslové, navštěvující workshop tisku z kamene každý to týden. Po tisku, to jest každou středu, navštěvují tyto prostory a vedou zde různé rozpravy z hmotného i nehmotného světa. Z těchto myšlenek krystalizují se posléze náměty, které k výrobě litografie slouží. Tato středeční setkání pojmenována jsou jako litografické pivo.“  Výstavu najdete v kavárně v přízemí Malé scény.

  12. kvě 2022
 • 30 LET EXISTENCE MĚSTSKÉ POLICIE 30 LET EXISTENCE MĚSTSKÉ POLICIE

  Městská policie Ústí nad Orlicí si v tomto roce připomíná 30 let od založení. Se strážníky se ve středu 11. května sešlo vedení města v čele se starostou Petrem Hájkem. V obřadní síni radnice společně s místostarosty Jiřím Preclíkem a Pavlem Svatošem poděkovali našim srážníkům za jejich dlouholetou službu pro město a předali drobný dar. Městská policie má celkem 17 strážníků. Od roku 2021 je vedením pověřen velitel Milan Kalous. Za dobu existence se v řadách strážníků vystřídalo 43 zaměstnanců. Hlavním úkolem městské policie je zabezpečování místních záležitosti veřejného pořádku v rámci působnosti obce. Dále přispívá k ochraně a bezpečnosti osob a majetku, dohlíží na dodržování pravidel občanského soužití nebo se podílí na prevenci kriminality. Vykonává také další činnosti dle zákona o obecní policii včetně spolupráce se složkami IZS jako je Policie ČR, Hasičský záchranný sbor a Zdravotnická záchranná služba.

  11. kvě 2022
 • MLADÍ ZDRAVOTNÍCI SOUTĚŽILI NA KOCIÁNCE MLADÍ ZDRAVOTNÍCI SOUTĚŽILI NA KOCIÁNCE

  Oblastní spolek Českého červeného kříže Ústí nad Orlicí připravil na 11. května soutěž v poskytování první pomoci v Ústí nad Orlicí na veřejném prostranství Kociánka. Soutěže se účastnilo celkem deset družstev z okresu Ústí nad Orlicí, Svitavy a Chrudim. Po dvouleté přestávce z důvodů mimořádných opatření byla soutěž také připravována jako motivační a metodické setkání dětí a jejich pedagogických doprovodů.  Pro děti bylo připraveno několik soutěžních stanovišť, kde musely prokázat své znalosti z první pomoci při ošetření různých poranění. Děti tak prokazovaly své znalosti například při ošetření masivního krvácení, bezvědomí, bezvědomí se zástavou životních funkcí nebo méně závažná poranění jako odřeniny dlaní nebo zavřenou zlomeninu horní končetiny Svoje znalosti si zopakovaly i z obvazové techniky, dopravy postižených, dopravní výchovy a léčivých rostlin. Do pořádání soutěže se zapojila také Vyšší odborná škola a střední škola zdravotnická a sociální Ústí nad Orlicí, Základní škola Komenského Ústí nad Orlicí a Městská policie Ústí nad Orlicí. Výsledky soutěže: I. stupeň - (1. - 5 ročník) 1. místo Základní škola Lukavice (okres Ústí nad Orlicí) 2. místo Pionýr, Polička (okres Svitavy) 3. místo Základní škola Seč (okres Chrudim) II. stupeň - (6. - 9. ročník) 1. místo Základní škola Nám. Míru, Svitavy (okres Svitavy) 2. místo Gymnázium Ústí nad Orlicí (okres Ústí nad Orlicí) 3. místo Základní škola Seč (okres Chrudim) Všechna vítězná družstva (1. – 3. místo) budou reprezentovat své okresy na regionální Soutěži mladých zdravotníků pro Pardubický a Královéhradecký kraj, která se uskuteční 1. června 2022 opět v Ústí nad Orlicí. 

  11. kvě 2022
 • AUTOMOBILNÍ ŠKOLA OPLOTÍ AREÁL NA DUKLE AUTOMOBILNÍ ŠKOLA OPLOTÍ AREÁL NA DUKLE

  Střední škola automobilní město informovala, že oplotí svůj areál na Dukle. Důvodem je poškozování školního hřiště a bezpečnostní audit, ze kterého vzešel požadavek na uzavření školního areálu. Podle vyjádření školy dojde během letních měsíců k opravě poškozených částí stávajícího oplocení, k uzavření průchodů od rodinných domků k hřišti a k doplnění chybějících částí oplocení, včetně instalace dálkově ovládané brány na vjezd do kuchyně.

  11. kvě 2022
 • UZAVŘENÍ EVIDENCE OBYVATEL, DOKLADŮ, MATRIKY UZAVŘENÍ EVIDENCE OBYVATEL, DOKLADŮ, MATRIKY

  Oznamujeme, že z technických důvodů bude v pátek 13. května uzavřeno pracoviště evidence obyvatel, občanských průkazů, cestovních dokladů a matriky. Děkujeme za pochopení.

  10. kvě 2022
 • PŘIPOMÍNÁME SI 77. VÝROČÍ OSVOBOZENÍ PŘIPOMÍNÁME SI 77. VÝROČÍ OSVOBOZENÍ

  U příležitosti 77. výročí osvobození Československa a ukončení 2. světové války proběhlo v neděli 8. května u Památníku odboje, v Parku Československých legií a na ústeckém hřbitově kladení věnců. Pietního aktu se tradičně zúčastnili zástupci našeho města, vojenské správy, Československé obce legionářské, Svazu bojovníků za svobodu a zástupci Sdružení válečných veteránů České republiky. Za město Ústí nad Orlicí položili věnce starosta Petr Hájek a místostarostové Jiří Preclík a Pavel Svatoš. Informace k 8. květnu:  8. května 1945 byla podepsána úplná a bezpodmínečná kapitulace Německa, a proto se tento den považuje za konec druhé světové války. Ta vstoupila v platnost 8. 5. ve 23:01 hodin středoevropského času, což odpovídá první minutě 9. května času moskevského. Z toho jednoduchého důvodu na západě probíhaly oslavy 8. května a v Sovětském svazu 9. května. V Československu se několik let nemohli politici rozhodnout, jaké datum státního svátku zvolit. V úvahu připadal také 5. květen – den, kdy začalo Pražské povstání. Teprve v roce 1951 se poslanci dohodli, že se bude slavit 9. květen – Den osvobození Československa Sovětskou armádou. Po sametové revoluci, ještě dřív, než proběhly první demokratické volby, vznikla potřeba vyřešit státní svátky. V této době získal svátek jiný název – Den osvobození od fašismu, aby v něm byli obsaženi všichni osvoboditelé. Již v roce 1990 vystoupil tehdy poslanec Miloš Zeman s návrhem, aby bylo datum svátku přesunuto na 8. května. Oficiální historici obhajovali názor, že obě data jsou legitimní, neboť jde o záležitost časového posunu, nicméně napodruhé a po bouřlivé diskuzi tento návrh prošel. 8. květen se stal státním svátkem s názvem Den osvobození od fašismu. Zdroj: http://svatky.centrum.cz    

  08. kvě 2022
 • LETOŠNÍ KOCIÁNKA ZNÁ SVOU LAUREÁTKU LETOŠNÍ KOCIÁNKA ZNÁ SVOU LAUREÁTKU

  V uplynulém týdnu hostilo Ústí nad Orlicí již 64. ročník Kocianovy houslové soutěže. Slavností zahájení se uskutečnilo ve středu 4. května před Základní uměleckou školou Jaroslava Kociana, ve které se soutěž konala. Hlavním organizátorem naší „Kociánky“ je Město Ústí nad Orlicí, na slavnostním zahájení proto přítomné pozdravil starosta města Petr Hájek. Nechyběl ani nový předseda odborné poroty, který se stal Pavel Šporcl, který v této funkci nahradil dlouholetého předsedu Pavla Hůlu, který minulý rok zemřel. Celým úvodem provedla ředitelka soutěže Lenka Lipenská. Po zahájení následovalo losování první soutěžní kategorie, tedy nejmladších účastníků. Poté již začala vystoupení jednotlivých soutěžících v sále ZUŠ. Celkem čtyř soutěžních kategorií se letos účastnilo 40 mladých houslistů ze 13 zemí světa. Kromě sedmi členné odborné poroty složené z významných hudebních osobností v čele s Pavlem Šporclem hodnotila souběžně výkony soutěžících také dětská porota, ve které usednuli žáci a studenti ústeckých škol. Nejednou se členové odborné a dětské poroty shodli na vítězích. Posledním soutěžním dnes byl pátek 6. května. V sobotu dopoledne následovalo tradiční přijetí vítězů a zahraničních účastníků starostou města na radnici. Starosta Petr Hájek zde pozdravil všechny soutěžící a poděkoval organizátorům soutěže a porotě. Krátce také zhodnotil návrat soutěže po dvou kovidových letech. Nechyběl ani umělecký ředitel hudebního festivalu Kocianovo Ústí, předseda poroty a patron soutěže v jedné osobě Pavel Šporcl, který ocenil vysokou úroveň soutěže po nelehkém období posledních dvou let. Sobotní odpoledne pak patřilo, v Roškotově divadle, slavnostnímu vyhlašování vítězů soutěže spojenému se závěrečným koncertem. Na samotném začátku vystoupil dětský orchestr, který vzniká ze soutěžících v průběhu soutěže. Následovalo vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií spojení s vystoupeními vítězů. Na samotný závěr byl vyhlášen absolutní vítěz, laureát 64. ročníku Kocianovy houslové soutěže. Laureátem soutěže se stala vítězka 3. kategorie, Lana Zorjan ze Srbska, která porotu přesvědčila svým skvělým technicky a hudebně zvládnutým výkonem. Více informací o soutěži naleznete ZDE: http://www.kocianovo-usti.com/houslova-soutez.html

  07. kvě 2022
 • PÁTÝ KONCERT POCTOU IVANU ŠTRAUSOVI PÁTÝ KONCERT POCTOU IVANU ŠTRAUSOVI

  Pátým festivalovým koncertem byl výjimečný koncert k letošnímu životnímu jubileu dlouholetého předsedy poroty KHS, prof. Ivana Štrause. Za doprovodu komorního orchestru Barocco Sempre Giovanne vystoupili jako hlavní sólisté bývalí žáci a studenti tohoto legendárního pedagoga, kteří jsou spjati s KHS – Leoš Čepický, Roman Patočka, Eva Zrostlíková a Daniel Matejča. Na diváky tak čekal večer plný krásné hudby, houslového mistrovství a na samotný závěr byla provedena premiéra skladby Lukáše Sommera pro šestero houslí a komorní orchestr GALA VIOLIN, při které se ke svým žákům zapojil také Ivan Štraus. Závěrečný koncert vítězů a laureáta Kocianovy houslové soutěže 2022 se uskuteční v sobotu 7. května od 14:30 v Roškotově divadle. Vstup je zdarma.

  06. kvě 2022
 • NEMOCNICE OTEVÍRÁ NOVÝ URGENTNÍ PŘÍJEM NEMOCNICE OTEVÍRÁ NOVÝ URGENTNÍ PŘÍJEM

  Orlickoústecká nemocnice získala novou dominantu. Její areál po letech významně mění svou tvář. Pacientům ze spádové oblasti 200 tisíc obyvatel východní části regionu Pardubického kraje bude sloužit nový urgentní příjem. Jeho vybudování je prozatím největší dokončenou investicí v historii Pardubického kraje. Podle slov hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického je dokončení centrálního urgentního příjmu v Orlickoústecké nemocnici naprosto mimořádným a zlomovým momentem pro poskytování péče v celé spádové oblasti Orlickoústecka, Litomyšlska a Svitavska. Slavnostní otevření se uskutečnilo v pátek 6. května za účasti zástupců kraje, měst, dodavatele a řady dalších hostů. Nechyběl ani starosta našeho města Petr Hájek společně s místostarosty Jiřím Preclíkem a Pavlem Svatošem. Stavba byla zahájena v listopadu 2018 a byla rozdělena do několika etap. Samotný urgentní příjem reflektuje moderní pojetí péče o pacienty. Představuje jakousi vstupní bránu nemocných do nemocnice. Jedno místo, kde se na základě charakteru onemocnění a jeho tíže, rozhoduje o způsobu a postupu léčby bez toho, aby pacient putoval nemocničním areálem za jednotlivými specialisty. Pod jednou střechou se zde nachází komplex ambulancí a vyšetřoven, tedy odborníků z řady oblastí, kteří mají k dispozici zobrazovací vyšetření, jako jsou rentgen, ultrazvuk nebo CT. Hlavní výhodou nového systému urgentního příjmu pro pacienty je tedy vznik jednoho kontaktního místa.  Pardubickému kraji se na stavbu budovy urgentního příjmu podařilo získat evropské dotace v rámci programu REACT, který má pomáhat členským státům se zotavením po koronavirové pandemii. Konkrétně se jednalo o částku 150 milionů korun. Celková částka za výstavbu nového urgentního příjmu přesáhla půl miliardy korun. Modernizace zdravotnických provozů významně zvýší úroveň poskytovaných služeb v Orlickoústecké nemocnici a komfort pro pacienty i personál. Veřejnost má možnost si nový objekt prohlédnout v sobotu 7. května od 10 do 15 hodin v rámci komentovaných prohlídek.

  06. kvě 2022
 • OMEZENÍ PROVOZU MĚÚ 6. KVĚTNA OMEZENÍ PROVOZU MĚÚ 6. KVĚTNA

  Oznamujeme, že v pátek 6. května od 13:30 hod. od 14:30 hod. bude z technických důvodů omezen provoz Městského úřadu Ústí nad Orlicí. Jedná se o pracoviště pokladny, IC a podatelny. Děkujeme za pochopení.

  06. kvě 2022
 • KOCIANOVO ÚSTÍ TENTOKÁT S JITKOU ZELENKOVOU KOCIANOVO ÚSTÍ TENTOKÁT S JITKOU ZELENKOVOU

  V dalším festivalovém koncertu letošního Kocianova Ústí se představila Jitka Zelenková s kapelou. Zpěvačka s nezaměnitelnou sametovou barvou hlasu a vytříbeným repertoárem patří mezi stálice české hudební scény. Svá vystoupení staví na zásadních a osvědčených hitech, mezi které patří například Vyprávění v pokoji, Ty mě smíš i lhát či Mít svůj kout, i světových standardech. Také v Roškotově divadle měla Jitka Zelenková u publika úspěch a koncert tak trochu netradičně doplnil ostatní, vážnou hudbou protkané, festivalové koncerty. V dalším koncertu se můžete v pátek 6. května těšit na Poctu Ivanu ŠTRAUSOVI / Barocco sempre giovane a sólisté – žáci Ivana Štrause. Více informací a vstupenky naleznete ZDE - http://www.kocianovo-usti.com/festival/program-vstupenky/

  05. kvě 2022
 • AUTOBUSY MHD JEZDÍ STÁLE VÍCE LIDÍ AUTOBUSY MHD JEZDÍ STÁLE VÍCE LIDÍ

  Zájem o městskou autobusovou dopravu, kterou město provozuje od roku 2017, stále roste. Letos již počty cestujících za měsíc překračují desetitisícovou hranici. „V měsíci březnu se v autobusech MHD svezlo víc než 12,5 tisíce lidí. Takový zájem nás samozřejmě těší,“ uvedl místostarosta města Pavel Svatoš. MHD začínala v prvním roce s průměrem šest tisíc cestujících za měsíc, postupně jejich počet rostl. Město dokonce MHD rozšířilo o druhou linku. Růst na čas zastavila koronavirová krize a s ní spojená protiepidemická opatření. V současné době provoz na lince městské autobusové dopravy zajišťují dva autobusy, obsluhují části města Kerhartice, Hylváty, sídliště Dukla a sídliště Štěpnice, vlakové a autobusové nádraží. Za loňský rok ujely celkem 158 tisíc kilometrů. „Autobusovou linku obsluhují dva autobusy v zrcadlovém modelu. Optimalizována byla především trasa na Duklu při zachování celkové návaznosti na vlakové spoje. Jízdní řád je upravován průběžně,“ dodal vedoucí odboru dopravy na městském úřadu Jaroslav Škarka. Začátek a konec trasy je na vlakovém nádraží, některé spoje zajíždí do Kerhartic. Cena jízdného je vždy stejná, ať jedete jednu zastávku, nebo celý okruh. Jízdné činí 10 korun, pro děti, žáky, studenty a seniory je to 5 korun.

  05. kvě 2022
 • V HYLVÁTECH VYROSTLO NOVÉ PARKOVIŠTĚ V HYLVÁTECH VYROSTLO NOVÉ PARKOVIŠTĚ

  Problém s nedostatkem parkovacích míst na sídlišti v Hylvátech pomůže řešit nové parkoviště postavené na městském pozemku naproti panelovým domům. „Vzniklo zde 51 nových parkovacích míst. Všechny zpevněné plochy jsou vsakovací a povrchová voda je odvedena do vsakovacích bloků a průlehů. Parkoviště je osvětleno novým veřejným osvětlením,“ uvedl starosta města Petr Hájek. Náklady činí zhruba 5,5 milionu korun a hrazeny byly z rozpočtu města. Stavba parkoviště je prvním krokem k revitalizaci sídliště Hylváty, která zlepší podmínky pro bydlení v této lokalitě. Projektová příprava byla dokončena, vedle rozšíření kapacity parkovacích míst řeší také obnovu povrchu chodníků, kultivaci zelených ploch, zvýšení podílu vrostlé zeleně nebo obměnu městského mobiliáře.

  05. kvě 2022
 • TŘETÍ KONCERT VZPOMENUL NA PAVLA SEDLÁČKA TŘETÍ KONCERT VZPOMENUL NA PAVLA SEDLÁČKA

  Letošního festival Kocianovo Ústí pokračoval třetím koncertem. Kromě festivalu začal také 64. ročník Kocianovy houslové soutěže, která se koná v Základní umělecké škole Jaroslava Kociana. Koncert v Roškotově divadle zahájil starosta města Petr Hájek, který vzpomenul na Pavla Sedláčka, který byl mnoho let tělem i duší naší Kociánky a navždy nás opustil v červenci minulého roku. Společně s předsedou odborné poroty a patronem soutěže Pavlem Šporclem také vzpomenuli na Pavla Hůlu, kterému byl věnován úterní koncert. Na diváky čekalo vystoupení Komorní filharmonie Pardubice společně s Kaiem Gergovem, laureátem 63. ročníku Kocianovy houslové soutěže. Podrobné informace o probíhajícím festivalu a houslové soutěži hledejte na webu http://www.kocianovo-usti.com/

  04. kvě 2022
 • KOCIÁNKU MŮŽETE SLEDOVAT ON-LINE KOCIÁNKU MŮŽETE SLEDOVAT ON-LINE

  Sledovat živé vysílání celé Kocianovy houslové soutěže můžete ZDE: https://www.youtube.com/mestouo/live Nebo přímo ZDE:

  04. kvě 2022
 • DRUHÝ FESTIVALOVÝ KONCERT POCTOU PAVLU HŮLOVI DRUHÝ FESTIVALOVÝ KONCERT POCTOU PAVLU HŮLOVI

  Druhý koncert letošního festivalu Kocianovo Ústí byl pojat jako pocta dlouholetému předsedovi Kocianovy houslové soutěže Pavlu Hůlovi, který zemřel v prosinci minulého roku. Program byl původně koncipován jako koncert k 50. výročí založení Kocianova kvarteta. Samo kvarteto již aktivně nehraje, a proto bylo osloveno, po dohodě s Pavlem Hůlou, Benewitzovo kvarteto. Vzhledem ke smutným nedávným událostem a úmrtí dlouholetého primária Kocianova kvarteta a předsedy poroty Kocianovy houslové soutěže Pavla Hůly jsme se rozhodli tímto koncertem vzdát hold právě jemu – vynikajícímu houslistovi a člověku. Benewitzovo kvarteto si pro tento večer vybralo skladby, které měl Pavel Hůla rád a často je hrál i na koncertech. V následujícím koncertu, ve středu 4. května, se můžete těšit na Komorní filharmonii Pardubice a Kaie Gergova, laureáta 63. ročníku Kocianovy houslové soutěže. Koncert začíná v 19:30 hodin v Roškotově divadle. Více naleznete na http://www.kocianovo-usti.com/festival/

  03. kvě 2022
 • FOTOKLUB VYSTAVUJE V MALÉ SCÉNĚ FOTOKLUB VYSTAVUJE V MALÉ SCÉNĚ

  Ústecký Fotoklub OKO od 3. května vystavuje v Malé scéně fotografickou tvorbu svých členů za poslední rok. Vystaveno je na 7 desítek různých fotek. Fotoklub OKO má v současné době 12 aktivních členů, kteří se pravidelně účastní různých výstav a společných workshopů s kolegy z fotoklubu z polské Bystřice Kladské. Výstavu můžete v prostorách Malé scény navštívit do konce května.

  03. kvě 2022

Nejbližší akce

Obecné informace

Město Ústí nad Orlicí

 • Kraj: Pardubický
 • Okres: Ústí nad Orlicí
 • Katastr.výměra: 36,36 km2
 • Počet obyvatel: 14 278 (31.12.2020)
 • Starosta: Petr Hájek
Ústí nad Orlicí mapa