LUKÁŠ NOVÁK NEZKLAMAL, JE MISTREM ČR V TFA

Šesté Mistrovství České republiky profesionálních hasičů v disciplínách TFA, tedy Nejtvrdší hasič přežívá, se ve středu 18. záři uskutečnilo na Andrlově chlumu u Ústí nad Orlicí. Za chladného a deštivého počasí pod rozhlednou nastoupilo téměř 9 desítek hasičů ze všech 14 krajů. Pro ty byly připraveny disciplíny odlišné od těch na které jsem zvyklí z „Ohnivé rozhledny", která se konal na konci dubna tohoto roku.   Soutěž je rozdílná v tom, že probíhá podle nových pravidel TFA. To znamená, že závodníci plní disciplíny po úsecích, které byly celkem čtyři. Oproti jarnímu kolu je rozdíl také v tom, že závodník neběží celou dráhu najednou, ale statuje se po daných úsecích, které závodníci zdolávají postupně a výsledné časy se sčítají.   Trasa závodů začínala roztažením požárních hadic s proudnicemi na 75 metrů, dále následovalo smotávání hadic s následným uložením, 80 úderů kladivem na hammer boxu, pronesení 20 kilogramového barelu sníženým tunelem, transport 80 kg těžké figuríny na vzdálenost 60 metrů a překonání třímetrové stěny pomocí lana. V dalším úseku pak na soutěžící čekalo ustavení dvou žebříků a výstup do prvního podlaží s následným vytažením závaží. Poledním úsekem celé soutěže bylo zdolání 183 schodů rozhledny v kompletní výstroji. Ještě dodáme, že na každé časový limit čtyři minuty.   Mezi závodníky samozřejmě nechyběl ani několika násobný mistr světa a mistr Evropy domácí Lukáš Novák, který se na tyto závody pečlivě připravoval a o tom, že získá titulu Mistra České republiky téměř nikdo nepochyboval.   Lukáš Novák nezklamal a se suveréně nejlepším časem 4.47,23 minut zvítězil a stal se tak Mistrem České republiky v TFA. Druhý ve stejné kategorii se ztrátou 17 sekund skončil Rudolf Mališ z HZS podniků. Třetí s časem 5.14,31 minut skončil Jaroslav Poukar z HZS Jihočeského kraje. V družstvech první místo obsadil náš HZS Pardubického kraje následovaný HZS Olomouckého kraje a trojici nejlepších uzavírá HZS Královehradeckého kraje. I přes chladné a nevlídné počasí navštívilo závody mnoho diváků, kteřís obdivem sledovaly výkony všech soutěžících.