Přejít na obsah

PŘIPOMÍNÁME SI 80. VÝROČÍ ÚMRTÍ T. G. MASARYKA

Město Ústí nad Orlicí u příležitosti 80. výročí úmrtí Tomáše Garrigua Masaryka instalovalo pomník s podobiznou prvního československého prezidenta. Žulový monolit s bronzovým reliéfem se nachází na křižovatce loni zrekonstruovaných ulic Příkopy a T. G. Masaryka, naproti nové fontáně.

„Portrét prvního československého prezidenta z profilu je dílem malíře a sochaře Jaroslava Tschöpa z Letohradu, který jej daroval našemu městu v roce 1991. Reliéf byl původně umístěn na konci vstupní chodby do budovy Radnice. Z důvodu vestavby podatelny v roce 1999 ztratilo vyobrazení své důstojné místo a bylo uloženo do městského depozitáře,“ informoval starosta města Petr Hájek. Zpodobnění jedné z nejvýznamnějších postav národních dějin se tak po téměř dvaceti letech vrací do veřejného prostoru.

Očištění, patinování a konzervaci díla provedl umělecký kovář František Bečka, který reliéf doplnil samostatnými iniciály TGM.

„Tomáš Garrigue Masaryk nemá v našem městě žádnou veřejně přístupnou sochu nebo pomník, a proto se domnívám, že nynější instalace jeho portrétu je vhodnou připomínkou jeho osobnosti, zvlášť pak v návaznosti na ulici nesoucí jeho jméno. Instalace je symbolická nejen k 80. výročí úmrtí Tomáše Garrigua Masaryka, ale i k nedožitým 85. narozeninám autora reliéfu,“ doplnil starosta.

„Prezident Masaryk obdržel čestné občanství města Ústí nad Orlicí 27. prosince 1918 a při své cestě z Moravy navštívil 21. června 1929 i samotné město,“ sdělil Zdeněk Skalický z Městského muzea Ústí nad Orlicí. „Byl slavnostně přivítán na novém ústeckém nádraží. Po dalším přivítání nejen místními občany na Podměstí, u Památníku odboje a na ústeckém náměstí pokračoval automobilem přes Letohrad a Žamberk do Rybné nad Zdobnicí, aby se zde setkal se svou snachou a vnučkami,“ pokračoval Zdeněk Skalický.  

Dnešní ulice T. G. Masaryka nesla původně označení Třebovská. V první polovině 30. let minulého století byla přejmenována na ulici Dr. Rašína, po změně politického režimu byla od listopadu 1948 nazývána Třídou Klementa Gottwalda, později Gottwaldova ulice. Od 1. července 1990 nese název T. G. Masaryka.  

V den výročí úmrtí T.G. Masaryka, ve čtvrtek 14. září, zde položili květiny a uctili tak památku prvního československého prezidenta, starosta Petr Hájek, místostarosta Jiří Preclík a umělecký kovář František Bečka.

IMG99971
IMG00031
IMG0010
IMG00181
IMG00132
IMG00272
IMG00241
IMG00302
IMG00482

 

news list