Přejít na obsah

99. VÝROČÍ VZNIKU SAMOSTATNÉHO ČESKOSLOVENSKA

V pátek 27. října se u příležitosti 99. výročí vzniku samostatného Československého státu uskutečnilo kladení věnců u Památníku odboje a v parku Československých legií v Ústí nad Orlicí. Pietního aktu se tradičně zúčastnili zástupci Československé obce legionářské, Českého svazu bojovníků za svobodu, vojska a za město starosta Petr Hájek a místostarosta Jiří Preclík.

Z Ústí nad Orlicí bylo povoláno kolem 1100 mužů, z nichž padlo, na následky zranění zemřelo nebo bylo pohřešováno 137 mužů – tj. více než každý desátý odvedený občan města. Nemluvě o desítkách zraněných, zmrzačených nebo psychicky poznamenaných navrátilců. Mnohé matky a manželky zasáhla tragická zpráva o smrti syna či manžela, z dětí se stávali sirotci. Na některé rodiny dolehl tento tragický osud hned několikrát. V jedné ústecké rodině padl za císaře pána jeden syn na ruské frontě, druhý syn padl coby legionář u Buzuluku, třetí syn byl vězněn za velezradu vůči monarchii. Jejich otec předčasně zemřel pár let po válce. Podobných životních příběhů se odehrála nejen v Ústí nad Orlicí celá řada.

Socha vojáka – příslušníka československých legií ve francouzské uniformě jako Památník odboje nebyla určena jen samotným autorem díla, ale také podnětem z řad ústeckých legionářů a dobovou atmosférou, kdy pár let po válce měli lidé stále v živé paměti hrůzy celosvětového válečného konfliktu. Příslušník francouzských jednotek odkazoval na spojenectví mezi Československem a Francií. Symbol bubnování je zase mementem pro další generace, které už válečný konflikt nepamatují a neznají ten pocit ohrožení vnějším nepřítelem.

28. 10. - Den vzniku samostatného československého státu vznik Československých legií a jejich bojové vystoupení zejména v bitvě u Zborova dne 2. července 1917 byly rozhodujícími impulsy pro uznání Čechoslováků v očích dohodových spojenců. V pondělí 28. října 1918 přijal Národní výbor československý na svém zasedání dva dokumenty. Prvním z nich byl „Zákon ze dne 28. října 1918 o zřízení samostatného státu československého“, druhým „Manifest k národu“. Republika nikdy nezapomněla na své vojsko, své legionáře.

U příležitosti 99. výročí vzniku samostatného Československého státu se v sobotu 28. října od 19:30 hodin uskuteční sváteční koncert v Základní umělecké škole J. Kociana v Ústí nad Orlicí.

IMG2705
IMG2713
IMG2735
IMG2722
IMG2738
IMG2746
IMG2748
IMG2755
IMG2759
IMG2776

 

 

news list