Přejít na obsah

ZAČÍNÁ KOCIANOVA HOUSLOVÁ SOUTĚŽ. SICE NA DÁLKU, ALE BUDE!

V tradičním termínu, ale v netradičním online formátu odstartuje v úterý 4. května 63. ročník mezinárodní Kocianovy houslové soutěže pro mladé houslové naděje do 16 let, kterou Ústí nad Orlicí pořádá na počest slavného rodáka, houslového virtuosa Jaroslava Kociana. Do virtuálního prostoru se přesune i hudební festival Kocianovo Ústí, jenž houslovou soutěž každoročně doprovází. Loňské ročníky soutěže a festivalu musely být kvůli pandemii koronaviru zrušeny bez náhrady. Nová forma umožní neztratit další ročník. Stejným způsobem, tedy na dálku, byl v Ústí nad Orlicí uspořádán v dubnu i 26. ročník Heranovy violoncellové soutěže. „Kocianovu houslovou soutěž jsme chtěli udržet v podvědomí účinkujících i široké veřejnosti, distanční způsob nám umožní její uspořádání, a to je to nejpodstatnější. Je nadále životaschopná,“ řekl starosta města Petr Hájek.

Dobrá zpráva: 65 přihlášených

Kocianova houslová soutěž patří k nejstarším a nejprestižnějším kláním svého druhu v Evropě a i když se letos odehraje distančním způsobem, zájem o ni i za mimořádných opatření zůstává velký. Dorazilo 65 přihlášek od mladých houslistů z různých zemí a kontinentů. Místo kupování jízdenek do Ústí nad Orlicí však letos mimořádně nachystali kamery a natáčeli na ně svá vystoupení, povinné skladby i volný program. „O titul laureáta se prostřednictvím zaslaných nahrávek poměří 25 houslistů z České republiky s dalšími borci z 14 zemí z celého světa: z Polska, Německa, Rakouska, Itálie, Francie, Srbska, Lotyšska, Estonska, Ruska, Bulharska, Turecka, Mongolska, USA, Japonska,“ těší ředitelku soutěže Lenku Lipenskou. „Věříme, že budeme v květnu svědky krásných hudebních výkonů, i když jen na dálku,“ dodala Lipenská.

Patronem soutěže a uměleckým ředitelem festivalu Kocianovo Ústí je již několik let Pavel Šporcl. „Letošní ročník bude velmi jiný než ty ostatní, ale my jsme si moc přáli, aby se uskutečnil, byť distančně. Aby zkrátka bylo vidět, že i Kocianova houslová soutěž v této těžké době žije,“ konstatoval houslový virtuos. Výkony soutěžících ve čtyřech věkových kategoriích bude hodnotit sedmičlenná odborná porota, do jejího čela opět usedne dlouholetý primárius Kocianova kvarteta Pavel Hůla. 63. ročník soutěže vyvrcholí v pátek 7. května vyhlášením výsledků. Prezentovány budou na webových stránkách soutěže www.kocianovo-usti.com.

Ohlédnutí za konanými ročníky:

IMG94321
IMG9550
IMG9506
IMG94052
IMG94541
IMG94121
IMG94731
IMG94981
IMG9518
IMG96101
IMG9614
IMG9638
IMG96442
IMG98441

news list