Přejít na obsah

PŘIPOMÍNÁME SI VÝROČÍ 17. LISTOPADU

Ve středu jsme si připomenuli výročí 17. listopadu. Již druhým rokem však bez tradičních veřejných akcí a oslav. S ohledem na nepříznivou epidemiologickou situaci se ani letos nekonaly oslavy Dne studentstva v podání studentů našeho gymnázia v Roškotově divadle.

Státní vlajky zavlály na veřejných budovách, ale také na soukromých domech. Připomenout si můžeme také osobnost prvního porevolučního prezidenta Václava Havla, který zemřel 18. prosince 2011 a pietní místo k uctění jeho památky tehdy vyniklo také v našem městě.

Václav Havel se po vypuknutí sametové revoluce v listopadu 1989 stal jedním ze spoluzakladatelů protikomunistického hnutí Občanské fórum a jako jeho kandidát byl 29. prosince 1989 zvolen prezidentem Československa. Měl zásadní vliv na směřování země k parlamentní demokracii a zapojení do politických struktur západní civilizace. Jako prezident vyvedl Československo z Varšavské smlouvy (1. července 1991) a výrazně přispěl ke vstupu nástupnické České republiky do Severoatlantické aliance (NATO) v roce 1999. Výrazně prosazoval také přijetí země do Evropské unie, uskutečněné v roce 2004, po jeho odchodu z funkce prezidenta. (zdroj wikipedia.org)

Listopad 1939

Na podzim roku 1939 přišla vlna demonstrací proti německým okupantům. Na výroční den vzniku první Československé republiky 28. října 1939 byla v Praze zahájena střelba do davu demonstrantů. Okupační moc využila příležitosti a 17. listopadu téhož roku, nyní se tento den slaví jako Mezinárodní den studentstva, pozatýkala stovky studentů, kteří byli bez soudu posláni do koncentračních táborů, odkud byla většina z nich po třech letech na naléhání protektorátní vlády propuštěna. (V táborech jich zahynulo 35). 17. 11. 1939 byly uzavřeny v protektorátu vysoké školy.

Listopad 1989

Dne 17. listopadu 1989 svolali tehdejší oficiální i nezávislé studentské organizace do Prahy na Albertov manifestaci studentů vysokých škol. Oficiálně povolená akce přerostla v dosud největší spontánní protest proti tehdejšímu komunistickému vedení. Tisíce lidí se po ukončení povolené části programu vydaly směrem na Václavské náměstí. Na Národní třídě byl průvod zastaven a posléze obklíčen policejními těžkooděnci. Demonstrace byla brutálně rozehnána - výsledkem byly desítky lehce i těžce raněných.

IMG 4225