Přejít na obsah

BABYKA JE V ANKETĚ STROM ROKU DRUHÁ!

Nádherná cena pro nádherný strom. Javor babyka z Ústí nad Orlicí získal ve finálovém souboji ankety Strom roku 2022 díky svým podporovatelům krásné druhé místo. Výsledky letošního 21. ročníku byly slavnostně vyhlášeny ve středu 21. září pořadatelem ankety Nadací Partnerství v brněnské hvězdárně a planetáriu.

Z 55 nominací vybrala odborná porota do finále dvanáct nejzajímavějších stromů z různých koutů republiky, mezi nimi i babyku na Podměstí v Ústí nad Orlicí. Vítěze určilo hlasování veřejnosti, které trvalo od 20. června do 11. září 2022. Ač se zpočátku zdálo, že náš javor nebude mít dostatečnou přízeň hlasujících, v závěrečném finiši se projevila síla jeho podporovatelů a vystřelila ho na medailovou pozici.

„Děkujeme všem hlasujícím za podporu stromu, který si ji rozhodně zaslouží. Babyka je jediným původním stromem z historických Riegrových sadů, který jako zázrakem přežil výstavbu sídliště a silničního průtahu na Podměstí. Cena je pro nás zároveň poděkováním za péči o zeleň, kterou vnímáme jako velmi důležitou a věnujeme jí velkou pozornost,“ uvedl místostarosta Jiří Preclík.

Ústí nad Orlicí získalo ještě jedno ocenění. V rámci ankety byla také vyhlášena výtvarná soutěž pro děti od 3 do 15 let. Odborné porotě se líbil obrázek naší babyky, který vytvořila Rozálie Konopáčová z Mateřské školy Pod Lesem. Slavnostního vyhodnocení se malá výtvarnice zúčastnila i se svou rodinou.

Ve finále ankety naše babyka soutěžila s přízviskem Poslední mohykán. Strom byl vysazen v roce 1889 členy místního Okrašlovacího spolku v bývalých Riegrových sadech, které zmizely při socialistické industrializaci města. Jen babyka zůstala. Od roku 1994 je zapsána mezi památné stromy. Dnes vyniká svou rozložitou korunou a kmenem s obvodem 520 centimetrů, na výšku měří kolem 20 metrů.

Výtěžek z hlasování pošle Nadace Partnerství ve formě grantu zpět k finálovým stromům, využít je bude možné na ošetření stromů nebo na novou výsadbu.  

IMG-20220921-WA0007
IMG-20220921-WA0010
IMG-20220921-WA0011
IMG-20220921-WA0009

news list