Přejít na obsah

S městem je spjato hned několik významných osobností. Mezi nejznámější patří houslový virtuos Jaroslav Kocian nebo hudebník Bohuš Heran. Jan Ludevít LukesJejich jména nesou mezinárodní soutěže mladých muzikantů konané v Ústí nad Orlicí pravidelně již několik desetiletí. Dalším vynikajícím hudebníkem byl například Alois Hnilička. Rodinné kořeny má v našem městě také zasloužilý národní pěvec Jan Ludevít Lukes uznávaný Jaroslav Kocianpro titulní roli Dalibora ve známé Smetanově opeře. Narodil se zde také sochař Quido Kocián, jehož vrcholné dílo „Mrtvý Ábel“ najdeme při procházce městem v zahradě Hernychovy vily. Dalším známým rodákem byl archeolog a historik umění Josef Cibulka, který se zabýval i studiem Korunovačních klenotů. Podílel se na jejich prvním vystavení v roce 1929 a před uložením po okupaci, posuzoval jejich pravost a stal se držitelem jednoho ze sedmi klíčů.Ústecký ochotnický spolek Vicena divadelníků nese své jméno po významném rodákovi Hynkovi Vicenovi.

Ústí nad Orlicí má mnoho význačných osobností i v oblasti sportu. Vůbec nejznámějším je bezesporu Václav Čevona, několikanásobný mistr republiky 

v  běhu na 1500 m. Jako soupeř Emila Zátopka dosáhl svého největšího úspěchu na olympijských hrách v Londýně v roce 1948, kde obsadil 4. místo. Zúčastnil se také dvou mistrovství Evropy a v roce 1951 se v Berlíně stal akademickým mistrem světa. Ve městě se ale daří i jiným sportům. Další náš významný rodák, olympionik Jaroslav Kulhavý, reprezentuje Českou republiku v cyklistice. Je juniorským mistrem Evropy a světa z roku 2003 a bronzovým medailistou z mistrovství světa v roce 2007 v kategorii do 23 let. Z letních olympijských her v Londýně v roce 2012 si přivezl zlatou medaili za vítězství v MTB – cross country.

 

S osobnostmi města jsou spojeny také některé historické domy.

Dům čp. 86 v ulici Mistra Jaroslava Kociana je řadová jednopatrová klasicistní budova s bohatou fasádou. V tomto domě bydlela za svého pobytu v Ústí nad Orlicí v letech 1818 – 1824 významná obrozenecká spisovatelka Magdalena Dobromila Rettigová. Dnes její pobyt připomíná pamětní deska.

V domě čp. 313 v ulici Lukesově se narodil 22. listopadu 1824 Jan Ludevít Lukes, zasloužilý národní pěvec.

Malé připomenutí si zaslouží Andresův dům. Původně dřevěnou chalupu čp. 23 a sousední dřevěný dům čp. 22 koupil v roce 1794 zámožný měšťan Josef Andres, faktor a obchodník s látkami, příslušník rodu. První zmínky o těchto stavbách jsou doloženy již z roku 1589. Andres v místě chalupy vybudoval dnešní dům. V roce 1802 se při zápisu domu do městských knih připomíná jako jeho součást ”theater odedřeva” [teátr odedřeva], kde se hrávalo výhradně česky. Od tohoto roku se zde konala česká divadelní představení i hudební a pěvecké koncerty.Bývala zde první lékárna ve městě, později výrobna likérů.

Pojmenování dnešní ulice Mistra Jaroslava Kociana vychází z pramenů, které dokládají, že v domě čp. 31 se narodil 22. února 1883 Mistr Jaroslav Kocian, houslový virtuos a jedna z nejvýznamnějších osobností města